Z laboratoře do praxe: příběh biostimulantu z ÚEB v časopise Finmag
Dvouměsíčník Finmag se na podzim 2023 zaměřil na vztahy mezi výzkumem a podnikáním. Cestu ke komerčnímu využití látky MTU, která stimuluje růst plodin, popsal pro magazín doktor Jaroslav Nisler.
Časopis Finmag píše o ekonomických a společenských tématech. Číslo říjen/listopad 2023 mělo jako své hlavní téma vědu a byznys. Několik článků se věnovalo příkladům úspěšné komercializace českých vědeckých objevů.
Jedním z nich byl text Markéty Hronové o sloučenině MTU, kterou vyvinul tým z Laboratoře růstových regulátorů, společného pracoviště našeho ústavu a Univerzity Palackého v Olomouci. Autorka vyzpovídala spoluobjevitele této látky Jaroslava Nislera.
Článek původně vyšel pouze v tištěném magazínu, ale od prosince 2023 si jej můžete zdarma přečíst také na webu Finmagu.
Patentovaný biostimulant MTU podporuje růst plodin, a navíc u nich zmírňuje škodlivé dopady nepříznivých podmínek, například horka či sucha. Pokusy s aplikací na plodiny vědcům ukázaly, že sloučenina by se mohla uplatnit v zemědělství a být ekonomicky zajímavá. Jak toho však dosáhnout?
„Věděli jsme, že na konferenci o biostimulantech v Miami bude 1500 účastníků. Velké mezinárodní firmy. Stačilo se dobře připravit. Měl jsem jasnou vizi a věděl jsem, jaké výsledky musíme ukázat, abychom firmy zaujali,“ vysvětlil pro Finmag Jaroslav Nisler.
![](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20231202032956im_/http://www.ueb.cas.cz/cs/system/files/users/public/Jan%20Kol%C3%A1%C5%99_27/prispevky_web/vliv_mtu_na_koreny_upr2.jpg)
MTU mimo jiné posiluje kořenový systém. Vlevo neošetřené rostliny pšenice, uprostřed rostliny po aplikaci běžně používaného růstového regulátoru TDZ, vpravo po ošetření MTU.
Licenci na výrobu nakonec koupila společnost Intracrop z Velké Británie. V roce 2022 začala prodávat britským zemědělcům přípravek Status, v němž pro zvýšení účinku zkombinovala MTU s další sloučeninou.
Od roku 2023 je přípravek dostupný také na českém, polském a maďarském trhu. „Vedoucí české pobočky [distribuční firmy] mi říkal, že prodali čtyřikrát víc, než měli v plánu. Pojedu s nimi do Trnavy, protože MTU chtějí začít prodávat i na Slovensku,“ uvádí v článku doktor Nisler.
Příběh našeho biostimulantu je důkazem, že i v České republice mohou rostlinní biologové úspěšně převést výsledky svého výzkumu do komerční sféry. MTU pomyslně držíme palce, aby se prosadil také v dalších zemích a přinášel zemědělcům co největší užitek.