Žíznivé rostliny

   

Rostliny se neobejdou bez vody – to ví každý, kdo je občas zapomene doma zalít. V našem experimentu teď zjistíte, kolik vody spotřebují za různých podmínek. Měřicí aparatura je překvapivě jednoduchá.

   

Rostliny odpařují vodu z povrchu svých nadzemních orgánů, především listů. Toto odpařování vody – kterému u rostlin říkáme transpirace – plní důležité funkce.

Jednak pohání tok vody s rozpuštěnými minerály z kořenů směrem vzhůru, a zajišťuje tak zásobování buněk minerálními živinami. Transpirace také ochlazuje listy vystavené horku nebo prudkému slunci, podobně jako když se potíme.

Na povrchu listů se nachází vrstva buněk zvaná pokožka. V ní najdeme průduchy, které fungují jako uzavíratelné větrací otvory. Podle podmínek uvnitř listu i v jeho okolí se buď otevírají, nebo zavírají. Regulují tak transpiraci, aby rostlina zbytečně neztrácela vodu.

   

Vhodné pro: starší školní děti, studenty středních škol, dospělé. U dětí doporučujeme asistenci dospělých.

Obtížnost: střední

Náklady: nízké, odhadem do 100 Kč

   

Návod na pokus si můžete stáhnout jako soubor ve formátu DOC nebo PDF.

   

Mikroskopický snímek pokožky z listu tulipánu. Dobře jsou vidět průduchy, tvořené páry ledvinovitě tvarovaných buněk. Zdroj Wikimedia Commons, autor MarekMiś, úpravy Jan Kolář, licence CC BY 4.0.