AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Ústav teoretické a aplikované mechaniky

se zabývá teoretickým a experimentálním výzkumem v oboru mechaniky tuhé fáze (s převažujícím zaměřením na stavební konstrukce) a je orientován zejména na dynamiku konstrukcí (stochastickou dynamiku, aerodynamiku, aeroelasticitu), nelineární mechaniku, mechaniku materiálů (klasických i neklasických), mechaniku porušování, mikromechaniku, biomechaniku a mechaniku zemin, na analýzu vlastností konstrukcí, jejich elementů i jejich spolehlivosti.

 

Více zde...

ustav_na-web_smaller.png

 

Experimentální výzkum vlivu vodíku na oceli podzemních zásobníků v ČR

5.1.2024
7.11. bylo v ÚTAMu uskutečněno první otevírání unikátních vodíkových autoklávů spojené s vyjmutím testovacích těles po jejich 1/2 roční expozici v prostředí blízkém důlním úložištím. Výzkumný program probíhá v rámci přípravy tuzemských zásobníků na směs zemního plynu s vodíkem. Tyto činnosti jsou v souladu s plánem EU "Vodíková strategie pro klimaticky neutrální Evropu - COM(2020) 301". Práce probíhají s významnou podporou společností Gas Storage CZ, s.r.o. a MND a.s. Dále na výzkumu spolupracují VŠCHT Technopark Kralupy a SVÚM a.s.
V současné době probíhá vyhodnocovací fáze testu s následným porovnáním se stanovenými referenčními vlastnostmi materiálů, které nebyly ve styku s vodíkovou atmosférou.
 
 
Více informací:
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR
 
 

více zde

Joint E-RIHS and JPI-CH user meeting event

10.11.2023

HS Academy has launched a new series of user meeting events, organized in collaboration with the Joint Programming Initiative on Cultural Heritage and Global Change (JPI-CH).

více zde

Týden Akademie věd

6.11.2023

Připravte se na neuvěřitelný týden plný vědeckých zážitků! Program Týden Akademie věd ČR je konečně venku a nabízí vám více než 400 akcí po celé republice. Přijďte objevovat svět vědy na našem ústavu!!! Těšit se můžete na :

👩‍🏫 Přednášky
👣 Exkurze
🚪 Dny otevřených dveří

více zde

Balistické testování odolnosti a dynamické odezvy drátkobetonových panelů

6.11.2023

Řešitelský tým ÚTAMu odjel 23.10. do Brna měřit pomocí rychlé tenzometrie reálnou dynamickou odezvu různých druhů drátkobetonových kompozic do zkušebny firmy Prototypa. Složení panelů vzniká současně na VÚT Brno a ve Výzkumném ústavu stavebních hmot. V kooperaci s firmou Bogges zajišťuje ÚTAM tato pokročilá měření, která ve výsledku poslouží jako vstupní data důležitým numerickým modelům.
Na jistě akční a unikátní zkoušky se můžete podívat na našem videu.
Práce probíhají v rámci bezpečnostního výzkumu za podpory projektu TAČR „Prostředky pro zvýšení balistické ochrany vozidel a kritické infrastruktury“.

 

Více informací:
Ing. Martin Šperl, Ph.D.
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR sperl@itam.cas.cz

více zde

Vědci rozluštili kletbu z pozdní doby bronzové. Je starší než dosud známé hebrejské nápisy

11.10.2023

Jsi prokletý Bohem YHW – zní text kletby, který se podařilo dekódovat vědcům z malé olověné tabulky nalezené na hoře Ebal na Západním břehu Jordánu. Nápis je o dvě staletí starší než všechny dosud známé hebrejské texty v Izraeli. Text, jenž vědci odhalili, je napsaný protohebrejským písmem, které lze datovat do období asi 1400–1200 př. n. l. Olověný amulet nebylo možné mechanicky otevřít bez jeho fatálního poškození. Experti proto k přečtení textu využili rentgenovou počítačovou tomografii včetně virtuálního narovnání tabulky. Na mezinárodním výzkumu se významně podílel Daniel Vavřík z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR.

více zde

Podzemí pod nádvořím Pražského Hradu

4.8.2023
Málokdo ví, co skrývá rozsáhlé podzemí pod Pražským hradem...
 

více zde

Michal Vopálenský z ÚTAM hostem pořadu Dobré ráno v České televizi

2.8.2023

Michal Vopálenský z ÚTAM hostem pořadu Dobré ráno v České televizi

více zde

Návštěva předsedkyně Akademie věd České republiky - 2023

14.7.2023

Návštěva předsedkyně Akademie věd České republiky - 2023

více zde

Cultural Heritage Protection enters Higher Education with CHePiCC online

4.7.2023

'Cultural Heritage Protection in Climate Change online' project concludes with launch of online course and publication of Summer University Concept

více zde

Veletrh vědy 2023

27.6.2023

Děkujeme všem za účast na Veletrhu Vědy 2023. Doufáme, že jste si užili návštěvu a získali nové poznatky a inspiraci. Těšíme se na setkání s vámi příští rok, kdy připravíme další úžasné expozice a představíme vám další zajímavé vědecké projekty!

 

 

 

více zde

Hidden Beneath the Surface

We are pleased to invite you to an international conference Hidden Beneath the Surface: Archaeological Areas of Europe. Deadline for abstracts30 June 2021.

více zde

STARCAIS

Starting Research Career Infrastructure Services in Heritage Science

Institute of Theoretical and Applied Mechanics of the Czech Academy of Sciences operates specialised research infrastructure for heritage science and provides services for interdisciplinary research in the field. The STARCAIS programme offers infrastructure support to young researchers – Ph.D. students or post-docs - at the beginning of their career.

více zde

CONSECH20

CONSErvation of 20th centrury concrete Cultural Heritage in urban changing environments

CONSECH20 is a research project that aims at developing effective approaches for conservation and protection of 20th cent. heritage concrete buildings against the ever-changing urban impacts, taking into account both technical and social aspects.

 

více zde

Calcarius

Stránky jsou věnovány historické výrobě vápna a souvisejícím vápenným technologiím, tradičnímu řemeslnému zpracování a uplatnění vápna ve stavebnictví. Hlavním zájmem je jejich komplexní poznání, materiálový výzkum a rekonstrukce historických dobových postupů. Společnou snahou je z rozličných pohledů upozornit na unikátní historické technologie, které byly v minulosti úspěšně používány, ale dnes jsou již z velké části zapomenuty. Stránky jsou budovány jako otevřené se snahou o postupné doplňování informací vážících se k danému tématu od širokého kolektivu odborníků z oborů výzkumu stavebních hmot, stavební historie, archeologie apod.

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde