ÚEM AV ČR je součástí české platformy EATRIS – Evropské výzkumné infrastruktury pro translační medicínu (otevře se v novém okně), která integruje akademická výzkumná pracoviště a pracoviště veřejné aplikační sféry s cílem zajistit optimalizaci translačního procesu výzkumu a vývoje v procesu od základního výzkumu po klinický výzkum a klinickou praxi.
V oblasti translačního výzkumu disponuje ÚEM AV ČR příslušnou infrastrukturou a expertízou v následujících oblastech výzkumu:
- Regenerativní medicína – kmenové buňky a tkáňové inženýrství
- Neurovědy – neurobiologie, neurofyziologie, neuropatologie
- Genetická ekotoxikologie a výzkum maligních onemocnění
Mezi hlavní směry výzkumu patří studium morfologických a elektrofyziologických vlastností gliových buněk, uspořádání biologických membrán, výzkum mechanizmů zpracování zvukových podnětů ve sluchovém systému savců, embryogeneze savců, změny plasticity buněčného jádra a genetická regulace zárodečného vývoje, studium mechanizmů regulace funkce glutamátových receptorů v savčím centrálním nervovém systému (CNS), onemocnění CNS, poranění mozku a míchy a neurodegenerativních onemocnění, výzkum toxických účinků jemných částic a nanočástic v životním prostředí na lidský organismus a molekulárních charakteristik nádorových onemocnění. Probíhá též vývoj a příprava tkáňových náhrad, především biodegradabilních a na bázi nanovláken se zaměřením na možnosti praktického využití výsledků.
ÚEM AV ČR je akreditován pro práci s geneticky modifikovanými organismy (v první a druhé rizikové kategorii), embryonálními kmenovými buňkami a pro použití pokusných zvířat (myši, potkani, morčata). Zvířecí modely jsou vyvinuty pro studium a léčbu např. míšního poranění, mozkové mrtvice a ischemie, Alzheimerovy choroby, ALS a stárnutí nebo hojení defektů kůže, kostí, chrupavky a rohovky. Chovná zařízení zahrnují konvenční nebo IVC systémy.
Pro podporu aplikovaného výzkumu a konkurenceschopnosti v biomedicíně bylo v letech 2007–2008 vybudováno Inovační biomedicínské centrum (IBC), které je od roku 2008 členem Společnosti vědeckotechnických parků ČR (otevře se v novém okně) a sdružení CzechBio. V současné době jsou čisté prostory (třída A / B) a laboratoře budovy IBC využívány společností Bioinova, s.r.o., která se specializuje na vývoj léčivých přípravků pro moderní terapie na bázi mezenchymálních stromálních buněk. Bioinova je certifikovaným výrobcem aseptických produktů a připravuje somatobuněčné přípravky pro klinické využití podle standardů správné výrobní praxe (GMP). UEM se dále věnuje vývoji a preklinickému testování nových terapeutických metod využívajících přípravky moderní terapie ATMP (kmenové buňky, biomateriály) pro aplikace v tkáňovém inženýrství a regenerativní medicíně.
ÚEM AV ČR disponuje expertízami a technologiemi, které umožňují realizovat výzkumné projekty základního a aplikovaného výzkumu v oblasti vývoje léčivých přípravků pro moderní terapii (ATMP).
Ústav je součástí konsorcia projektu BIOCEV – Biomedicínského a biotechnologického centra AV ČR a Univerzity Karlovy (otevře se v novém okně), které vzniklo jako jedno z nových center excelence v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Dále je UEM partnerem infrastruktury NanoEnviCz (Nanomateriály a nanotechnologie pro ochranu životního prostředí a udržitelnou budoucnost).
UEM spolupracuje s předními českými institucemi, zejména s 1., 2. a 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity v Brně, s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Hradci Králové a v Plzni, s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM), s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR, v rámci mezioborové spolupráce s Fyzikálním ústavem AV ČR. Výzkumní pracovníci ústavu se podílejí na pregraduální a postgraduální výuce studentů a ústav zajišťuje i doktorské studijní programy. Tyto vazby byly posíleny zřízením tří společných pracovišť – s Neurologickou klinikou 2. LF UK, Ústavem hematologie a krevní transfuze a Fyzikálním ústavem AV ČR.
Přístroje zajišťované a poskytované ÚEM AV ČR k využití externími subjekty
- Kompletně vybavené laboratoře pro genomické a proteomické analýzy: MiSeq Illumina Sequencer, Microarray Analyzer iScan Illumina, Apogee A-50 Micro Cytometer, QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, StepOne Plus Real-Time PCR System, Bugbox Plus, Zetasizer Nano ZS, Agilent Fragment Analyzer, Roche LightCycler® 480 Real-Time PCR System
- Laboratoře pro kultivaci buněk (BSL2)
- Histologické laboratoře
- Elektrofyziologické laboratoře (Patch clamp)
- Laboratoře s vybavením pro zobrazování vápníku a pro neurochirurgii (Neurostar Stereotaxic Robot)
- Široká škála behaviorálních testů s odpovídající analýzou (MotoRater, Morris Water Maze, von Frey)
- Zobrazovací technologie pro živé i fixované vzorky: Zeiss LSM 5 Duo Confocal Microscope, Olympus FV1200 MPE, Two-photon Microscope (Ultima IV), Electron Microscope (Philips Electron Optics), Leica DMI 6000B Fluorescence Microscope with TissueGnostics Image Analysis, Lightsheet Microscope (LaVision), Olympus SpinSR10 Spinning Disk Confocal Super Resolution Microscope