Devátá série vzdělávacího cyklu Akademie věd ČR NEZkreslená věda právě startuje. První epizoda se zaměřuje na kritické myšlení. Jak pracovat s argumenty a informacemi? Jaký je rozdíl mezi formální a neformální logikou? A jak je to se svobodou slova? Odborným garantem dílu je Pavel Arazim z Filosofického ústavu AV ČR.
Skrytěnky, zlativky, krásnoočka nebo třeba parožnatky – mnohé z řas mají poetické názvy. Stanou se někdy důležitou součástí našeho jídelníčku? Nebo už jí jsou, aniž bychom to tušili? Dají se využít v kuchyni, medicíně nebo průmyslu? V živém podcastu natočeném na Týdnu Akademie věd odpovídá Richard Lhotský z Centra Algatech při Mikrobiologickém ústavu AV ČR. Vznik epizody finančně podpořila Strategie AV21.
Seismická stanice Kašperské hory se nachází nedaleko stejnojmenného šumavského města „plného zlata a skvělých příležitostí“. Založena byla v šedesátých letech 20. století a jde o jednu z nejcitlivějších světových stanic, která má vynikající podmínky pro registraci dlouhoperiodických seismických signálů. Zajímavá je také historie místa – pojí se totiž se "zlatou horečkou".
Špičkový výzkum ve veřejném zájmu – tak zní motto Strategie AV21, která v 15 výzkumných programech reaguje na aktuální společenské výzvy. Jejich šíři ukázala konference, která se konala 15. listopadu 2023 v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze. Výzkumný program Preklinické testování potenciálních léčiv představil jeho koordinátor Jan Kopecký z Fyziologického ústavu AV ČR.
Špičkový výzkum ve veřejném zájmu – tak zní motto Strategie AV21, která v 15 výzkumných programech reaguje na aktuální společenské výzvy. Jejich šíři ukázala konference, která se konala 15. listopadu 2023 v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze. Výzkumný program Město jako laboratoř změny představila jeho koordinátorka Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.