Proběhnuvší rok 2023 představoval pro Horizon Europe druhý ročník, kdy byl evropský rámcový program pro výzkum a inovace – v hodnotě 95 miliard eur – plně v provozu. Nastává tak vhodný čas ohlédnout se za tímto obdobím a odpovědět nejen na to, kdo byl v grantových výzvách vítězem a kdo poraženým, ale nastínit i možné důvody takového hodnocení.
Vědavýzkum.cz
Bioluminiscence, tedy schopnost produkce viditelného světla živými organismy, je jedním z nejkrásnějších biologických fenoménů, který fascinuje lidstvo po staletí. Zatímco suchozemských světélkujících tvorů není mnoho, v mořích a oceánech je situace naprosto odlišná.
Mezinárodní centrum klinického výzkumu
Mohou automatické pokladny snížit loajalitu zákazníků? A konopí zlepšit spánek? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled TOP 10 nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích, tentokrát za měsíc leden.
Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Dozvíte se o nové politické platformě Evropské komise zaměřené na Evropský výzkumný prostor nebo o nové výzvě NetZeroCities určené městům, která se chtějí stát chytrými a klimaticky neutrálními. Nenechte si ujít možnost zapojit se do veřejné konzultace Evropské komise k připravovanému „vysokoškolskému balíčku“.
Zlatuše Novotná stála nejen u zrodu Středočeského technologického institutu, ale ve vedení tamější projektové kanceláře, a následně jako koordinátorka pro strategická partnerství a mezinárodní vztahy, strávila šestnáct let. Nyní se ale rozhodla změnit profesi. Co radí novým projektovým manažerům? A co si odnáší z šestnácti let na CEITEC?
Vědavýzkum.cz
Výbor pro Vědecký program Evropské kosmické agentury schválil ve čtvrtek 25. ledna do realizační fáze velkou gravitační observatoř LISA a misi k Venuši EnVision. Obou misí, které budou financovány z Vědeckého programu ESA včetně příspěvku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, se zúčastní i čeští vědci.
Michiel Scheffer je od června 2023 předsedu výboru Evropské rady pro inovace (EIC), jejímž cílem je nabídnout podporu excelentním evropským inovátorům. V rozhovoru jsme se bavili o postavení Evropy na globálním inovačním trhu, nutnosti celoevropské spolupráce i významu technologií při řešení dopadů klimatické změny.
Vědavýzkum.cz
Jako každým koncem měsíce Technologické centrum Praha opět zveřejňuje přehled událostí za uplynulou dobu. Chcete získat přehled o ERC grantech v Česku nebo informace z časopisů ECHO či ERGO? Také další novinky z TC Praha se dočtete níže.
Dne 25. ledna proběhla v Národní technické knihovně prezentace reformy transferu znalostí. Klíčovou změnu v přenosu vědeckých poznatků do praxe v úvodu, který předcházel sérii panelových diskusí s představiteli nejen akademického světa a byznysu, prezentovala Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Úvodního slova se ujal premiér Petr Fiala.
Vědavýzkum.cz
Filmové projekce a špičkové dokumenty z celého světa, přednášky, setkání a diskuse, na které návštěvníci nezapomenou! Letošní 59. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO), který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci (UP), se jim vryje nesmazatelně do paměti. Fanoušci dokumentárního filmu se v Olomouci setkají 23. až 28. dubna 2024.
Univerzita Palackého v Olomouci