Bakterie jsou doslova všude kolem nás. A to již pěknou řádku let. Pokládáme je za nejpůvodnější živé obyvatele naší planety. Co o nich víme? Nahlédněte s námi do miniaturního světa těchto fascinujících organismů ve druhé epizodě deváté řady vzdělávacího cyklu Akademie věd ČR – NEZkreslená věda. Odbornými garanty dílu jsou Silvie Bernatová a Martin Kizovský z Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
Znečištěné ovzduší může zapříčinit vznik závažných onemocnění včetně rakoviny. Pavel Rössner z Ústavu experimentální medicíny AV ČR zkoumá v projektu AMBIEX toxicitu venkovního vzduchu a jeho dopady na lidské plicní a čichové buňky. Co ukázala měření? Na které lokalitě živý systém nepřežil vliv toxického vzduchu? Vznik epizody Podcastu AV ČR byl finančně podpořen ze Strategie AV21.
Devátá série vzdělávacího cyklu Akademie věd ČR NEZkreslená věda právě startuje. První epizoda se zaměřuje na kritické myšlení. Jak pracovat s argumenty a informacemi? Jaký je rozdíl mezi formální a neformální logikou? A jak je to se svobodou slova? Odborným garantem dílu je Pavel Arazim z Filosofického ústavu AV ČR.
Skrytěnky, zlativky, krásnoočka nebo třeba parožnatky – mnohé z řas mají poetické názvy. Stanou se někdy důležitou součástí našeho jídelníčku? Nebo už jí jsou, aniž bychom to tušili? Dají se využít v kuchyni, medicíně nebo průmyslu? V živém podcastu natočeném na Týdnu Akademie věd odpovídá Richard Lhotský z Centra Algatech při Mikrobiologickém ústavu AV ČR. Vznik epizody finančně podpořila Strategie AV21.
Seismická stanice Kašperské hory se nachází nedaleko stejnojmenného šumavského města „plného zlata a skvělých příležitostí“. Založena byla v šedesátých letech 20. století a jde o jednu z nejcitlivějších světových stanic, která má vynikající podmínky pro registraci dlouhoperiodických seismických signálů. Zajímavá je také historie místa – pojí se totiž se "zlatou horečkou".