Výzkumný ústav pivovarský a sladařský (VÚPS) je jediným výzkumným ústavem v České republice, který se soustavně věnuje pivovarsko-sladařské problematice.
Hlavním cílem je získávat nové poznatky z této oblasti a napomáhat jejich aplikaci do výrobní praxe. Nezastupitelnou roli má při rozvoji moderních technik a technologií, které by měly současně se zvyšováním efektivnosti a kvality výroby zachovávat všechny atributy českého způsobu výroby piva a tím i jeho specifické vlastnosti.
VÚPS byl iniciátorem myšlenky podání žádosti o Chráněné zeměpisné označení (CHZO) "České pivo" v Bruselu. CHZO "České pivo" bylo následně zapsáno do Rejstříku chráněných označení původu a zeměpisných označení na základě nařízení komise (ES) č. 1014/2008 ze dne 16. října 2008.
VÚPS je autorem zásadních vědeckých podkladů pro formulaci specifikace Českého piva.
Ústav ověřuje vlastnosti odrůd ječmene a chmele. Jako jediná instituce je oprávněný doporučovat vhodné odrůdy pro výrobu Českého piva.
Soustavná práce VÚPS, a.s. v oblasti kvality ječmene, zejména pak práce na úseku jakosti sladovnického ječmene, se stala základnou, na které staví náš současný export sladu i piva. (Spolupráce se šlechtiteli sladovnického ječmene se datuje od roku 1921.) Byl vytvořen systém vedoucí na jedné straně k neustálému růstu jakosti nových odrůd a na druhé straně bránící rozšíření odrůd nevhodných. V oblasti výzkumu ječmene a sladu se neustálou péčí o tyto komodity proto podařilo i s přispěním VÚPS udržet české ječmenářství na špičkové světové úrovni.
Totéž platí o českém sladu, který si i díky výzkumným aktivitám VÚPS, a.s. zachovává špičkovou kvalitu a splňuje stále rostoucí kvalitativní požadavky.
VÚPS, a.s. spolupracuje se šlechtitelskými organizacemi, firmami zemědělského nákupu i pěstiteli ječmene, se sladovnami, pivovary, výrobci alkoholických i nealkoholických nápojů i orgány státní správy.
V řadě projektů výzkumu a vývoje spolupracuje s řadou jiných výzkumných ústavů a univerzit a zasahuje svou činností často i mimo obor sladovnictví a pivovarství.