Dny elektronové mikroskopie 2024
Workshop: Staň se na 60 minut vědcem! V laboratořích elektronové mikroskopie, ÚPT AV ČR!
A co budeme pozorovat? Letošní téma Dnů elektronové mikroskopie (DEM2024) jsou padouchové mikrosvěta! Tak se na ně podíváme pod mikroskopem.
Návštěvníci se mohou proměnit ve vědce, sednout si za mikroskop a být součástí týmu v laboratořích oddělení Elektronové mikroskopie!
Ale než půjdete do laboratoří zkoumat mikrosvět, dozvíte se od našich vědeckých kolegů něco víc o elektronové mikroskopii, tak třeba:
- herec Pavel Liška vám zábavnou formou na videu NEZkreslené vědy, vysvětlí, jak takový elektronový mikroskop funguje
- jakou roli využití má umělá inteligence v mikroskopii (do problematiky vás zasvětí Jan Čermák z vědecké skupiny Mikroskopie a spektroskopie povrchů
- nahlédnete do laboratoře s unikátním elektronovým mikroskopem UHV SLEEM, zvaný familiárně „MAMUT“, který pracuje v ultra vysokém vakuu a využívá velmi pomalé elektrony k preciznímu mapování povrchu. Tento mikroskop sestrojili naši vědci přímo v ÚPT a je mimo jiné ojedinělý také proto, že jej uvidíte v plné blyštivé kráse, nezakrytovaný, prostě se mu podíváte „pod jeho plechovou kůži“.
Workshop bude probíhat v laboratořích Elektronové mikroskopie v malých skupinkách
Kdy: čtvrtek 21.3. 2024
Termín č.1: 09:00 - 10:30
Termín č.2: 11:00 - 12:30
Kapacita: s 25 - 27 osob/termín
Délka trvání celkem: 90 min
Workshop je vhodný pro návštěvníky od 12 let! Vstup zdarma. Nutná rezervace předem!
Kontakt: schieblova@isibrno.cz
Program zajišťují vědecké skupiny elektronové mikroskopie:
- Mikroskopie a mikroanalýzy
- Mikroskopie pro biomedicínu
- Enviromentální elektronové mikroskopie
- Mikroskopie a spektroskopie povrchů
- Mikroskopie pro materiálové vědy
A co si pro Vás naši vědečtí kolegové připravili? Podíváte se, jak vypadají předměty běžného života v mikrosvětě.
V průběhu workshopu se seznámíte s postupem, jak připravit a založit vzorek pro pozorování v elektronovém mikroskopu.
Program workshopu naši vědečtí kolegové připravili převáženě podle letošního tématu, a proto se většinou podíváme, jak vypadají pod drobnohledem někteří z padouchů, a nejen oni, ať máme srovnání. Tak třeba plíseň na chlebu, který jste minulý týden nesnědli na svačinu vám bude připadat jako spletitý prales nebo cukr, i ten je ve velkém množství konzumace pro náš organizmus padouchem. Podíváte se na pyly, které nás v jarních měsících obklopují a některé z nás trápí nebo křídlo mouchy, která se vám při zvětšení se změní v chlupatou příšeru. A kdo bude chtít, může poskytnout svůj vlas nebo vlákno ze svého svetru, které můžete porovnat s vláknem respirátoru. A taky porovnáte, jaký je rozdíl mezi kočičím či psím chlupem při stejném zvětšení. A nejen to!
Foto: k tématu DEM2024 - padouchové mikrosvěta
Plíseň na chlebu | Pyl lilie | Cukr – i to je padouch |
V další z laboratoří elektronové mikroskopie se seznámíte s metodou, při které lze pozorovat živého broučka a dozvíte se, zda je možné ho vrátit zpět do přírody? Na to Vám odpoví a vysvětli princip jejich unikátního výzkumu vědci z laboratoře Enviromentální elektronové mikroskopie.
Obr. Roztoč v EREM
obr: UHV SLEEM, (MAMUT), laboratoř Mikroskopie a spektroskopie povrchů
KUKátko do mikrosvěta - tématem provází herec Pavel Liška
Program workshopu proběhne za finančního přispění projektu Strategie AV21, program „Průlomové technologie budoucnosti“, jehož koordinátorem je prof. Josef Lazar, ředitel Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
Všichni zájemci o elektronovou mikroskopii jsou srdečně zváni!