Mají umělé inteligence gender? A proč jim dáváme ženská jména a lidskou podobu? Je možné, že skrze umělou inteligenci reprodukujeme genderové stereotypy? A kolik žen se podílí na vytváření inteligentních systémů, které ovlivňují zdravotnictví, bezpečnostní složky či vzdělávání? Těmito otázkami se bude zabývat britská odbornice na umělou inteligenci Gina Neff, která vystoupí v Praze v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR.
Exkluzivní hostkou NKC – gender a věda bude profesorka Gina Neff, vedoucí vědecká pracovnice a docentka na Oxfordském internetovém institutu a na katedře sociologie Oxfordské univerzity, která se specializuje na inovace, digitální transformaci průmyslových odvětví a způsob, jakým nové technologie ovlivňují práci. Ve své přednášce se zaměří na systémy umělé inteligence a ukáže příklady toho, jak se v těchto systémech projevují a reprodukují předsudky o ženách a jejich roli ve společnosti.
Profesorka Neff bude hovořit také o tom, jak je důležité explicitně zvažovat gender v umělé inteligenci – především proto, že tím ovlivňujeme, jak společnosti vytvářející umělou inteligenci pracují, jaké produkty vyrábějí a kdo má prospěch z jejich vývoje.
Gina Neff je autorkou tří knih a více než tří tuctů výzkumných článků o inovacích a důsledcích digitální transformace. V roce 2012 vydala knihu Venture Labor: Work and the Burden of Risk in Innovative Industries, která vyhrála cenu Americké sociologické asociace komunikační a informační technologie za nejlepší knihu roku 2013.
Facebook
X
Tweets by SociologickyNewsletter