V Liberci začala výstava Jablka s příběhem. Potrvá do 18. února 2024
Od 8. do 18. února 2024 můžete v Botanické zahradě Liberec vidět nejen skleníky s exotickými rostlinami, ale také jablka 61 odrůd – včetně těch, které vyšlechtili odborníci z našeho ústavu.
Botanická zahrada Liberec rozhodně stojí za návštěvu, a to i v zimě. Pyšní se totiž komplexem osmi propojených skleníků, které představují rostliny z celého světa, od tropů přes australský buš až po americké pouště a polopouště.
Zajímavé a vizuálně atraktivní jsou i expozice masožravek nebo „pravěkých“ kapradin, cykasů a jehličnanů. V únoru navíc bohatě kvetou unikátní stromové kamélie, z nichž některé jsou přes 200 let staré.
Vlevo kvetoucí kamélie, vpravo masožravá rostlina láčkovka břichatá. Foto Jan Kolář
Teď ovšem zahrada nabízí kromě exotických druhů rostlin také jeden, který všichni důvěrně známe: jabloň domácí. Ve spolupráci se šlechtiteli z našeho ústavu totiž liberečtí botanici připravili výstavu Jablka s příběhem. Jejími hlavními autory jsou doktor Miroslav Srba z Botanické zahrady Liberec a doktor Dimitrij Tyč z naší šlechtitelské stanice.
Výstava vás provede historií i současností šlechtění tohoto populárního ovoce. Uvidíte plody celkem 61 odrůd tří různých typů. Prvním jsou staré historické odrůdy, pěstované již mnoho desetiletí nebo dokonce několik století. Druhý typ představují takzvané tržní odrůdy, které se vysazují ve velkých komerčních sadech a běžně je dnes kupujeme v obchodech.
Třetí část výstavy je věnována práci šlechtitelské stanice ve Střížovicích nedaleko Liberce. Stanice je součástí našeho ústavu a odborníci zde šlechtí jabloně především na odolnost proti některým vážným chorobám.
Střížovické odrůdy jsou velmi úspěšné – uplatňují se v klasickém i ekologickém ovocnářství a každý rok se jich na celém světě prodá přes milion stromků.
Expozice odrůd pocházejících ze Střížovic. Foto Jan Kolář
Expozice ve venkovním pavilonu blízko skleníků vás seznámí právě s odrůdami pocházejícími z naší stanice. Kromě těch již zavedených, jako jsou Topaz, Opal® či Bonita, nechybí ani horké novinky, například Orange Crisp™, Camelot a Lyra.
Informační tabule vám přiblíží příběhy jednotlivých odrůd: jejich původ, vlastnosti i různé zajímavosti. Rozhodně musíme zmínit Opal® – zlatavě žluté jablko, které se ve velkém pěstuje v USA a dokonce se podívalo i do kosmu, když jej NASA poslala jako zpestření stravy astronautům na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Díky textům v expozici nahlédnete také do tajů šlechtitelské práce. Je to běh na dlouhou trať a šlechtitelé musí mít jasnou strategii, čeho chtějí u nových odrůd dosáhnout, aby se dobře uplatnily v ostré konkurenci na světovém trhu.
Výstava je přístupná během otevírací doby botanické zahrady, denně od 8 do 16 hodin. Organizátoři připravili rovněž doprovodný program: zahrádkářskou poradnu střížovického odborníka inženýra Jana Zimy (10. února 9–12 h, 18. února 13–16 h) a přednášky o šlechtění jabloně s degustací vybraných odrůd (9., 10. a 17. února).
Prohlédněte si fotografie z expozice a z vernisáže, které se zúčastnila i předsedkyně Akademie věd ČR profesorka Eva Zažímalová. Autorem snímků je Matěj Kania.