E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuálně


Quo Vadis Chemie

Datum konání 4.3.2024

Sekce chemie PřF UK v Praze zve všechny zájemce na přednášku Chemigenetic Probes for Imaging and Sensing in Live Cells z cyklu Quo Vadis Chemie Prof. Dr. Pablo Rivera-Fuentes Department of Chemistry, University of Zürich.

Publikováno 22.2.2024

Inovativní metoda pro detekování geologie skryté pod povrchem

Kurosh Karimi a Günther Kletetschka z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy popsali novou metodu lokalizace tělesa skrytého pod povrchem. Nová metoda umožňuje odhadnout polohu, zejména hloubku tělesa a byla publikována v časopise Scientific Reports.

Publikováno 20.2.2024

Ptačí vejce je (téměř) sterilní. Bakterie kolonizují vejce až po vylíhnutí, ukazuje nová studie českých vědců

O tom, zda mohou rodiče různých živočišných druhů včetně lidí předávat svým potomkům “užitečné“ bakterie už během embryonálního vývoje, se v biologii vede bouřlivá debata. Rozlousknout tuto otázku však není jednoduché, neboť bakterie žiji téměř všude a snadno mohou kontaminovat nástroje či chemikálie používané ve výzkumu. Tím mohou výrazně zkreslit výsledky vědeckých studií.

Publikováno 21.2.2024

Naše fakulta hostila konferenci Implementace METODIKY M17+

Výroční konference po šestém roce hodnocení podle Metodiky M17+, kterou pořádala Rada pro výzkum, vývoj a inovace ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a naší fakultou, se uskutečnila tentokrát ve Velké geologické posluchárně na Albertově a byla zaměřena na problematiku hodnocení v přírodních vědách a na připravovanou aktualizaci Metodiky 2017+. Záznam konference najdete v této aktualitě.

Publikováno 15.2.2024

Výstava Cesty české vědy

Srdečně vás zveme na výstavu Cesty české vědy, který je výstupem projektu Živá mapa: Topografie dějin přírodních věd v českých zemích, realizovaného na PřF UK a podpořeného Ministerstvem kultury. Výstava vypráví příběhy z dějin geografie, botaniky, geologie, astronomie, genetiky či naturfilosofie, zasazené do míst, kde se odehrávaly. Komentovaná prohlídka proběhne v Muzeu Dr. B. Horáka v Rokycanech v sobotu 2. 3. 2024 od 14 hod.

Publikováno 21.2.2024

Rozjeďte své nápady s kurzy CPPT UK

Hledáte volitelné kurzy, které Vám otevřou nové obzory? Podívejte se na nabídku Centra pro přenos poznatků a technologií UK. Kurzy jsou vhodné pro všechny studenty UK napříč obory a fakultami a provedou vás jimi odborníci z praxe.

Publikováno 31.1.2024

Tajemná šelma z Valče

Unikátní nález dosud neznámého druhu pravěké šelmy se podařil paleontologům Národního muzea Borisovi Ekrtovi a Lucii Kunstmüllerové z Přírodovědecké fakulty UK. Po Francii je to druhý podobný objev v Evropě.

Publikováno 29.1.2024

Seminář Venkov 2024

Výzkumné centrum RURAL na Přírodovědecké fakultě UK pořádá ve čtvrtek 1. 2. 2024 od 10:00 tradiční výroční seminář Venkov. Hlavním tématem letošního semináře je budoucnost nejmenších obcí a sídel v Česku.

Publikováno 29.1.2024

Ptáci, město, příběh hrdiny

Revolver Revue a Česká společnost ornitologická vydávají mimořádnou knihu s názvem Pražské ptactvo 1800–2020 (Ptáci – město – příběh hrdiny). Obsáhlý svazek přináší slovem i obrazem pozoruhodné ornitologické dílo Veleslava Wahla a zároveň přibližuje osud tohoto odbojáře proti dvěma totalitám, který za své přesvědčení zaplatil životem. Na vzniku knihy se podílel mimo jiné i Ondřej Sedláček z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a fakulta také vydání finančně podpořila.

Publikováno 23.1.2024

Akce dokumentů