Tři desítky studentů si vyzkoušely práci astrofyziků
Tajemství kosmického záření a způsoby jeho měření v argentinské Observatoři Pierra Augera přibližovali v pátek 8. března téměř třicítce středoškolských studentů vědci z Fyzikálního ústavu.
Tajemství kosmického záření a způsoby jeho měření v argentinské Observatoři Pierra Augera přibližovali v pátek 8. března téměř třicítce středoškolských studentů vědci z Fyzikálního ústavu.
Observatoř Pierra Augera je největším světovým detektorem kosmického záření a dává veřejnosti volně k dispozici 10 procent ze svých naměřených dat. Vědci z observatoře doufají, že tak podnítí použití těchto dat širokou komunitou zahrnující jak profesionální vědce, tak i zájemce z řad poučené veřejnosti, případně i další uživatele v oblasti vzdělávání a popularizace.
Na unikátním workshopu, zorganizovaném CEICO se setkali vědci z výzkumných ústavů z 10 evropských zemí, kteří byli pozváni do Prahy Fyzikálním ústavem AV. V rámci workshopu Multimessengers@Prague nám profesor Sarkar poskytl následující rozhovor.
Letos slaví své dvacetileté výročí od podpisu zakladatelské listiny mezinárodní Observatoř Pierra Augera v Argentině. Slavnostního ceremoniálu, který proběhl minulý týden ve městě Malargüe, se kromě české vědecké delegace zúčastnil i český velvyslanec v Argentině Karel Beran.
Ocenění bylo uděleno za klíčovou roli v české účasti na mezinárodním projektu Observatoře Pierra Augera, jenž se stal v uplynulém desetiletí nejvýznamnějším světovým centrem pro výzkum ultraenergetického kosmického záření.
Příběh o zdokonalování lidské schopnosti nahlížet do vesmíru vypráví čtyřdílný pořad Jany Olivové. Hosty čtvrtého dílu jsou pracovníci Fyzikálního ústavu AV ČR.
Prestižní ocenění spojené s finanční odměnou udělované Akademií věd České republiky vynikajícím mladým vědcům a vědkyním se každoročně udílí již od roku 2002.
Martin Mašek pracuje jako operátor dalekohledu FRAM, který je umístěný na Observatoři Pierra Augera, kde vědci zkoumají kosmické záření.
Co se děje nad našimi hlavami? Co je kosmické záření a jak se astronomové a fyzici snaží vylepšit detekční techniku? Setkání s RNDr. Martinou Boháčovou, Ph.D. z oddělení astročásticové fyziky Fyzikálního ústavu.