Akademie věd ČR - Akademie věd ČR


 

Rovné zacházení a nediskriminace
ÚFP přísně dodržuje zákon č. 262/2006 Sb., kapitola IV, § 16. Proto:
 
ÚFP v žádné ze svých činností nediskriminuje na základě rasy, barvy pleti, náboženského vyznání, pohlaví, věku, etnického původu, zdravotního stavu, rodinného stavu ani sexuální orientace. Jsme připraveni poskytnout všem zaměstnancům vstřícné pracovní prostředí.
 
ÚFP je zaměstnavatelem podporujícím rovné příležitosti. V zaměstnání, inzerátech na zaměstnání, výběrových řízeních, odměnách, výpovědích, povýšeních a dalších podmínkách zaměstnání nediskriminujeme a nebudeme diskriminovat žádného zaměstnance nebo uchazeče o zaměstnání na základě rasy, barvy pleti, náboženského vyznání, pohlaví, věku, etnického původu, zdravotního stavu, rodinného stavu ani sexuální orientace.
 
Politika rovnosti
Přestože to není důsledek žádné diskriminace, v mnoha oblastech (včetně výzkumu a
zejména v oblasti fyziky a jiných technických věd) existuje velká nerovnováha mezi pohlavími. Vedení ÚFP neustále usiluje o zlepšení rovnováhy v ústavu úpravou pracovních podmínek
z hlediska pohlaví:
 
  • Vedení ÚFP se snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro kombinaci pracovních a rodinných povinností
  • ÚFP nabízí možnost částečného pracovního úvazku pro všechny zaměstnance
  • Pracovní doba je co nejflexibilnější, aby umožnila rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem, zejména pro ženy výzkumnice
  • Mateřské školky jsou k dispozici v areálu ústavů
Genderová struktura oddělení/týmů je zohledňována v průběhu náboru s cílem dosáhnout co nejvíce vyváženého složení výzkumných týmů. Představuje to náročný úkol, protože procento studentek je v oboru fyziky a inženýrství na vysokých školách velmi nízké.
 
Plně podporujeme strategii genderové rovnosti 2020-2025, kterou představila Evropská komise a jsme odhodláni hrát svou roli při naplňování vize strategie „Evropa, kde jsou si ženy a muži, dívky a chlapci v celé své rozmanitosti rovni – kde mohou svobodně pokračovat ve své zvolené životní cestě, kde mají rovné příležitosti rozvíjet se a kde se mohou rovnocenně podílet na evropské společnosti a vést ji“.