Naši vědci přednášejí online pro ukrajinské kolegy

   

Vědecká práce na Ukrajině pokračuje navzdory válce. Její formy se ovšem musely přizpůsobit obtížné situaci. Naši vědci teď například pořádají „online stáž“ pro zemědělské výzkumníky z města Dnipro.

   

Ukrajina se již dva roky brání rozsáhlé ruské agresi. Vědecký život v napadené zemi válka nesmírně zkomplikovala, ale nezastavila. Příkladem je Výzkumný ústav obilnin Národní akademie zemědělských věd Ukrajiny. Sídlí ve městě Dnipro, které není okupováno, leží však poměrně blízko fronty, takže jej ruská armáda často ostřeluje. Experimentální práce na polích je nebezpečná, zaměstnanci při ní běžně nacházejí zbytky munice. Přesto se jim daří udržovat pokusné pozemky v perfektním stavu.

Ústav hraje důležitou roli v ukrajinském zemědělství hlavně díky svému šlechtitelskému a semenářskému programu kukuřice a čiroku, stejně jako moderním technologiím pěstování plodin. Kromě výzkumu se jeho odborníci intenzivně věnují také přenosu výsledků do praxe – pořádají polní dny pro pěstitele a jezdí do různých oblastí Ukrajiny prezentovat nové odrůdy či zemědělské technologie.

   

Profesorka Tetiana Satarova během jedné z online přednášek

   

Důležitou součástí vědy jsou ovšem mezinárodní spolupráce a sbírání zkušeností na zahraničních stážích. To je teď pro ukrajinské výzkumníky, kteří zůstali doma, mnohem obtížnější. Chybí peníze na vysílání vědců a vědkyň do jiných zemí. Muži v branném věku navíc nesmí během války opouštět Ukrajinu.

Vědci proto hledají alternativní způsoby, jak zůstat v kontaktu se zahraničními kolegy a se světovým vývojem ve svém oboru. Jednou možností jsou online stáže. Na našem ústavu přišla s touto myšlenkou profesorka Tetiana Satarova, která ve Výzkumném ústavu obilnin Národní akademie zemědělských věd Ukrajiny před válkou vedla Laboratoř biotechnologií. V březnu 2022 přijela do České republiky a díky podpoře Akademie věd ČR pracuje od dubna tohoto roku v naší Laboratoři rostlinných biotechnologií.

   

Tetiana Kalachova přednášela online o alternativních metodách ochrany plodin proti chorobám.

   

Přednáška Petra Soudka se týkala fytoremediace – čištění životního prostředí za pomoci rostlin.

   

Profesorka Satarova je se svým domovským institutem neustále v kontaktu. Jeho vedení ji loni požádalo, aby zorganizovala online stáž, v jejímž rámci by odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR přes internet přednášeli svým kolegům z Dnipra. Ředitel našeho ústavu Jan Martinec i vedoucí Laboratoře rostlinných biotechnologií Petr Soudek projekt podpořili a řada vědců ochotně nabídla, že se zapojí.

V prosinci 2023 tak odstartoval online cyklus „Moderní biotechnologie pro šlechtění a pěstování plodin“. Z plánovaných sedmi se dosud uskutečnily čtyři přednášky – o ochraně plodin proti chorobám (Tetiana Kalachova), využití rostlin pro čištění životního prostředí (Petr Soudek), molekulární podstatě pylové sterility (Helena Štorchová) a moderních statistických metodách pro analýzu dat v rostlinné biologii (Petr Hošek).

V úvodu přednášky doktora Hoška, která se konala 14. března 2024, pozdravili účastníky online stáže ředitelé obou ústavů – doktor Jan Martinec a doktor Vladyslav Cherchel.

   

„Témata online stáže plánujeme s ohledem na potřeby vědců z Výzkumného ústavu obilnin. Přednášky jsou velmi úspěšné, mí ukrajinští kolegové mají mnoho otázek a touží se dozvědět co nejvíc informací. V Dnipru pracují badatelé orientovaní na zemědělskou praxi a přednášející z Ústavu experimentální botaniky jsou více zaměřeni na základní výzkum s aplikačním potenciálem. To je velice užitečná kombinace,“ shrnuje profesorka Satarova.

   

   

Ředitelé obou zúčastněných ústavů Jan Martinec (nahoře) a Vladyslav Cherchel.