underlineallarticles

archiv aktualit

Zveme do labyrintu světa na Veletrh vědy

Návštěvníky letošního Veletrhu vědy pozveme na pomyslnou cestu labyrintem světa. Vydejte se s námi na dobrodružnou cestu za poznáním, ať už jako Komenského Poutník nebo jako cestovatel v čase, procházející významnými momenty historie a filosofie vědy. Prohlédnete klamavé techniky a argumentační fauly v labyrintu světa informací? Přijďte otestovat. S našimi badateli se můžete setkat také v rámci doprovodného programu. Do čtvrteční debaty s Václavem Moravcem na téma Souboj lidského mozku a umělé inteligence přispěje etik a filosof mysli Juraj Hvorecký. V sobotním programu Zeptej se vědce bude spolu s dalšími odborníky odpovídat také filosof jazyka Tomáš Koblížek. Těšíme se na vás od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. na výstavišti v Letňanech. 

Nenávistné projevy jsou klíčem k pochopení situace na Slovensku

"Slovenská společnost vůbec není polarizovaná, ale dochází k radikalizaci její části," říká filosof a odborník na hatespeech Tomáš Koblížek, který byl hostem pořadu Osobnost Plus Českého rozhlasu.

Lucie Storchová čerstvou držitelkou nejvyšší akademické hodnosti

Titul DSc. převzala včera dopoledne v Praze z rukou předsedkyně Akademie věd Evy Zažímalové antropoložka a odbornice na intelektuální dějiny raného novověku Lucie Storchová z Filosofického ústavu Akademie věd. Disertační práci věnovanou klasickým textům v literárním poli z okruhu pražské univerzity mezi lety 1550–1620 a trans/kulturní výměně v raném novověku obhájila před komisí pro Klasická studia. Spolu s ní včera prestižní ocenění obdrželo i dalších deset vědců z rozmanitých vědních oborů. Více   

Jak odolná je slovenská demokracie?

Parametry odolné demokracie na pozadí výzkumů realizovaných Národním institutem pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) komentuje ve vysílání ČT24 filosofka Alice Koubová z Oddělení současné kontinentální filosofie Filosofického ústavu Akademie věd ČR. Výzkumy potvrzují, že velká část slovenské společnosti nemá důvěru ve státní instituce ani veřejnoprávní média a směřuje k různým alternativním zdrojům, což přispívá k celkové polarizaci společnosti. Důvěryhodnost úřadů, politických lídrů, vymahatelnost práva, posilování péče o zranitelné, snižování pocitu bezmoci a možnost spoluúčasti na veřejném dění zmiňuje jako faktory, které odolnost společnosti v krizích posilují. 

Síla jazyka

Tomáš Koblížek, analytický filosof z Filosofický ústav Akademie věd České republiky, který se dlouhodobě a systematicky věnuje tématu nenávistných projevů, útočného jazyka a slovního zastrašování, se v rozhovoru pro Deník N vyjádřil k posledním událostem na Slovensku.

Ve středověku na vysokou? Podcast Akademie věd s Otou Pavlíčkem a Lukášem Ličkou

Obdobím vzniku prvních univerzit provedou posluchače nové epizody podcastu Akademie věd ČR historikové filosofie Ota Pavlíček a Lukáš Lička. Prozradí, jak cestovali středověcí učenci a jejich myšlenky napříč Evropou i směrem na východ, co jsou kvodlibetní debaty i to, jak ze stovky let starých textů vznikají digitalizované katalogy. Historii evropských univerzit, zejména výzkumu tzv. kvodlibetů se oba badatelé věnují také v rámci projektu Academia, podpořeného Evropskou výzkumnou radou. Více

Filosofia vydává svou šestistou publikaci!

Ve zbrusu nové ediční řadě Comenius, která bude přinášet moderní překlady z Komenského díla, právě vychází titul Diogenes kynik znovu naživu a Patriarcha Abraham v překladu Markéty Klosové. Jedná se současně o jubilejní šestistou publikaci nakladatelství Filosofia, jehož produkce zahrnuje překlady a původní práce z filosofie, ale také z řady příbuzných humanitních disciplín. Speciální výběr z pěti set titulů připravených nakladatelstvím Filosofia připomínáme ve stručné brožuře.

Alice Koubová a Tomáš Koblížek v novém podcastu Českého rozhlasu Vltava

Doba složitá je název filosofických debat o dnešním světě s Alicí Koubovou, Tomášem Koblížkem a spisovatelkou a architektkou Annou Beatou Háblovou. Nový podcast Českého rozhlasu Vltava se zaměří na osm klíčových otázek dnešní doby. Jaká je současnost pohledem filosofie, se dozvíte každé úterý na webu Vltavy, na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Teaser.

Proč si v debatě o válce v Gaze nerozumíme

To, co se nyní děje v Gaze a jak to nakonec dopadne, dlouhodobě ovlivní celosvětový řád. Tamní válka posílí, nebo naopak ochromí víru ve funkčnost mezinárodních institucí – od OSN po mezinárodní soud, od schopnosti pomáhat řešit konflikty až po schopnost globálně řešit klimatickou krizi, míní politoložka a odbornice na ideologické spory ve světě Zora Hesová z Filosofického ústavu AV ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Její komentář přinesl DeníkN

Kluzký svah, nebo morální pokrok?

Tomáš Hříbek z Filosofického ústavu Akademie věd spolu s Davidem Černým a Adamem Doležalem z Ústavu státu a práva AV ČR, kteří se dlouhodobě odborně zabývají analýzou argumentů v otázkách asistované smrti, reagují v online verzi Lidových novin na dřívější rozhovor s předsedou Vědecké rady České lékařské komory Zdeňkem Mrozkem na téma eutanazie (LN ze 4. dubna: Eutanazie je strašně nebezpečné téma.) Více