Prevence genderově podmíněného násilí v pracovním prostředí veřejných výzkumných institucí (v. v. i.) a univerzit v ČR
O PROJEKTU | VÝSTUPY PROJEKTU | ŠKOLICÍ BALÍČEK
Proč jsme se do projektu zapojili?
Na základě celoevropského výzkumu násilí páchaného na ženách (2012) vyplývá, že v ČR je vysoká prevalence takového násilí (až 59 % žen jej zažilo nebo zažívá). Výzkum zároveň ukazuje, že velmi často se genderově podmíněné násilí vyskytuje na pracovišti (v ČR má takové zkušenosti kolem 28 % žen) nebo při studiu. Z výzkumu celoevropského projektu Horizontu 2020 UniSAFE pak vyplývá, že s nějakou formou genderově podmíněného násilí se v akademické sféře setkaly téměř dvě ze tří osob. Ženy se s ním setkaly v 66 % případů. Dále z výzkumu vyplývá, že častěji jsou násilí vystaveni lidé, kteří jsou více zranitelní kvůli příslušnosti k LGBTQ+ (68 %), kvůli své etnicitě (69 %) nebo zdravotnímu znevýhodnění (72 %).
A protože osvěta v akademickém prostředí na toto téma stále chybí, rozhodli jsme se spolu podílet na tvorbě univerzálního vzdělávacího nástroje, který je právě pro tyto účely určen.
Jaké jsou výstupy projektu?
Hlavním projektovým výstupem jsou veřejně dostupná školicí videa šitá na míru českým výzkumným institucím a univerzitám. Školicí nástroj obsahuje dvě sady videí propojené s testovacími dotazníky. První školicí balíček videí cílí na osoby zaměstnané veřejnými akademickými a výzkumnými institucemi v ČR. Druhý školicí balíček videí cílí na osoby, které působí ve výběrových a hodnotících komisích těchto institucí, abychom podpořili prevenci diskriminačního chování i u osob v rozhodovacích a řídících funkcích.
Témata školicích videí
Školicí videa se věnují důležitým fenoménům, které se mohou vyskytovat v akademickém prostředí. Jedná se o:
- Genderové předsudky vůči ženám.
- Genderově vyvážené vyjadřování.
- Sexuální obtěžování ve výzkumném a akademickém prostředí.
- Jak se zachovat, když se setkáme se sexuálním obtěžováním ve výzkumném a akademickém prostředí?
- Psychické formy genderově podmíněného násilí.
- Předsudky vůči ženám v náborovém procesu v akademickém a výzkumném prostředí.
- Jakým překážkám čelí ženy v akademickém a výzkumném prostředí?
- Ekonomické aspekty genderové nerovnosti v akademickém a výzkumném prostředí.
- Genderová dimenze v obsahu výzkumu.
- Ekonomické násilí v kontextu slaďování pracovního a osobního života v akademickém a výzkumném prostředí.
Videa i dotazníky jsou k dispozici v českém i anglickém jazyce a o tom jak s nimi pracovat se dočtete v Metodickém pokynu pro implementaci školicích balíčků.
O školicím nástroji
Balíčky obsahují informace a postupy, které osvětlují a řeší problematiku genderové diskriminace a genderově podmíněného násilí v akademickém a výzkumném světě.
Školení je založené na metodě e-learningu:
- Na úvod školení vyplníte vstupní dotazník.
- Poté máte k dispozici 10 videí na 10 různých témat. S každým videem je spárovaný i dotazník. Po jeho odeslání se vám zobrazí správné odpovědi.
- Na závěr školení vyplníte evaluační dotazník, díky němu si můžete vy sami nebo váš zaměstnavatel zhodnotit míru osvojených informací a porozumění.
Proškolené osoby budou schopné pojmenovat a rozeznat genderově podmíněné násilí na pracovišti a budou vědět, jak se v takovém případě zachovat.
Kdo se na projektu podílel?
Žadatel projektu:
Genderové informační centrum NORA, o.p.s. - Eva Lukešová, eva.lukesovagendernora.cz (eva[dot]lukesova[at]gendernora[dot]cz)
Partneři:
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského - Zuzana Musilová, zuzana.musilovajh-inst.cas.cz (zuzana[dot]musilova[at]jh-inst[dot]cas[dot]cz)
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
O tom jak jsme v projektu postupovali si můžete přečíst zde - zahájení projektu - témata školicího balíčku.
Financování: Norské fondy
Tento projekt je plně financován z Norských fondů. Norské a EHP granty reprezentují norské příspěvky k zelené, kompetitivní a inkluzivní Evropě. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování bilaterální spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy.
Chcete se dozvědět víc o Norských fondech?
Více informací týkajících se Norských fondů a jejich vlivu na Českou republiku naleznete v českém jazyce zde: www.norskefondy.cz
Více informací o Norských fondech a jejich vlivu na evropské státy naleznete zde: www.eeagrants.org
Případně se podívejte na video.
Společně pracujeme na inkluzivní Evropě