Looking into new Geopolitical EU from and the EU Enlargement from historical perspective
Téma: ekonomie, energetika, EU, globalizace, legitimita, politika (a postoje k politice)
Téma: občanská společnost, rodičovství
Tato kniha je sociologickým pojednáním o možnostech rozhodování, volby a protestu ve vztahu k novým technologiím v současných společnostech, tak jak se ukazují v případě geneticky modifikovaných organismů (GMO). V práci autorka sleduje konflikty, které se odehrávají kolem hodnocení, správy a pohybu této technologie v zemědělském a potravinářském prostoru.
Téma: EU, legitimita, politika (a postoje k politice), sociologie vědy
Tématem knihy jsou regionální a lokální aspekty občanské společnosti v České republice. Teoretická část je zaměřena na teoretické ukotvení občanské společnosti a občanské participace ve dvou různých, částečně proti sobě stojících perspektivách – institucionální a sociokulturní. Výsledky empirické studie dvou vybraných krajů České republiky dokazují, že jsou to jak faktory institucionální, tak faktory sociokulturní, které ovlivňují rozvoj občanské společnosti.
Téma: občanská společnost, regiony
Zabývám se diferenciací životních stylů, kulturního kapitálu (vkus a spotřeba) a sociální stratifikace. Analýza dat MML 2004 sleduje: hypotézu třídní homologie, sociální zakotvenost kulturního všežroutství a hypotézu nárůstu třídní homologie po roce 1989. Většina z 6 oblastí životního stylu je strukturována vzděláním a příjmem, zčásti hierarchicky vázána na sociální třídu ABCDE. Vliv mají další faktory: pohlaví, věk, velkoměsto.
Téma: mzdy a příjmy, sociální nerovnosti, životní styl
Kniha představuje teoretickou studii a původní kvalitativní empirický výzkum otcovství po rozvodu či rozchodu. Bylo provedeno celkem 35 rozhovorů s muži s různým vzdělanostním a sociálním pozadím. Ukazuje, jak si současní muži vybírají mezi různými repertoáry otcovství, jak je interpretují a jak takto konstruují svou vlastní osobní otcovskou roli.
Téma: gender, mezilidské vztahy, rodičovství
Studie podrobně zmapuje situaci získávání odpovědi na výzkumnou otázku a to jak v rovině interakce mezi zúčastněnými osobami, tak také v rovině kognitivních procesů, které se odehrávají v hlavách respondentů.
Téma: metodologie výzkumu, sociologická data
Hlavním cílem studie životních podmínek podnikatelů a podnikatelek zhruba od poloviny 90. let a s nástupem nového tisíciletí v České republice je zasadit jejich životní strategie do složité struktury genderových vztahů české společnosti.
Téma: gender, práce, rodina
Cílem předkládané práce je odpovědět na otázku, jaká je povaha občanské společnosti v České republice v kontextu střední Evropy. Autorka zkoumá roli, charakter, financování a klasifikaci neziskového sektoru v České republice, včetně popisu překážek, kterým občanský sektor v České republice čelí v kontextu procesů transformace, evropeizace a globalizace.
Téma: globalizace, občanská společnost, transformace
Facebook
X
Tweets by SociologickyNewsletter