Zapojení firmy LA composite do projektů Clean Sky
04.07.2024
Aktuální trendy na trhu práce vyžadují jiné dovednosti, než tomu bylo v předešlém období. Jsme svědky dynamických globálních změn, na které reaguje také pracovní prostředí. Hospodářské a sociální megatrendy určují nové požadavky na dovednosti pracovníků, např. kladou větší důraz na kritické myšlení či kreativitu. Evropský výzkumný projekt MEGASKILLS tyto trendy vyhodnocuje, analyzuje a třídí. Jeho cílem je připravit nástroje, pomocí kterých bude možné měkké dovednosti vyhodnotit a rozvíjet.
Českým partnerem v mezinárodním konsorciu MEGASKILLS je Filozofická fakulta Univerzity Palackého. Projekt uspěl ve výzvě Horizontu Evropa z roku 2022 zaměřené na podmínky úspěšného rozvoje dovedností odpovídajících potřebám zaměstnání HORIZON-CL2-2022-TRANSFORMATIONS-01-07. Práci zahájil v únoru roku 2023 a poběží do ledna 2026. České zapojení přiblížil řešitel projektu David Kosina.
O čem je projekt MEGASKILLS?
Projekt MEGASKILLS, celým názvem MEthodology of Psycho-pedagogical, Big Data and Commercial Video GAmes procedures for the European SKILLS Agenda Implementation, se zabývá využitím komerčních počítačových her pro rozvoj měkkých dovedností. Projekt svým zaměřením reaguje na aktuální výzvy, kterým čelí nejen Evropa, ale i celý svět. Jsme svědky poměrně dynamických globálních změn, na které reaguje také pracovní prostředí. Již nyní je zřejmé, že jednotlivci úspěšně fungující na trhu práce budou muset disponovat jinými dovednostmi, než tomu bylo v předešlém období – takovými, které budou reagovat na komplexitu současného pracovního prostředí. Vlivy, které již působí a dále budou působit na pracovní trh, odráží nejen změny související s pandemickými a post-pandemickými aspekty, ale také s rostoucí globální nestabilitou či nástupem umělé inteligence. Tomuto prostředí se budou muset přizpůsobit nejen jednotlivci, ale také organizace, které budou po svých pracovnících požadovat příslušné dovednosti. Například z již dostupných výsledků projektu MEGASKILLS je zřejmé, že bude kladen daleko větší důraz na kritické myšlení, kreativitu a přizpůsobivost. Projekt MEGASKILLS na tyto změny související s pracovním prostředím reaguje tím, že předkládá metodologickou revizi přístupu k měkkým dovednostem a vyvíjí nové a zároveň přístupné nástroje, pomocí kterých bude možné měkké dovednosti vyhodnotit a rozvíjet. Zároveň se projekt zapojuje do již existujících evropských iniciativ a strategií jako je například Pact for Skills či ESCO.
Jaká je vaše úloha v projektu?
V projektu MEGASKILLS je Filozofická fakulta Univerzity Palackého zapojena prostřednictvím Katedry ekonomických a manažerských studií. Jsme katedra, která se zabývá ekonomicko-manažerskými disciplínami, ale zároveň naše výzkumné zaměření přesahuje do dalších společenskovědních disciplín. V projektu MEGASKILLS je naší hlavní úlohou poskytovat výzkumný vhled v oblasti taxonomie softskills, včetně návrhu modelu softskills, který odráží současné potřeby pracovního trhu. Na naši práci pak navazují kolegové s techničtěji zaměřenými výstupy směřujícími k vývoji konkrétních pilotních diagnostických a tréninkových nástrojů.
Kolik je partnerů v projektu, kdo je koordinátor a jak se setkáváte?
MEGASKILLS je poměrně malé konsorcium čítající celkem sedm partnerů. Koordinátorem je baskická technologická nadace Tecnalia. Z hlediska projektového řízení aplikuje projekt standardní a osvědčený model komunikace, kdy se jako konsorcium setkáváme průběžně on-line za účelem ověření výsledků a postupu dle projektového plánu, a dvakrát ročně máme fyzická setkání, která mají strategický charakter a mohou se jich účastnit také zástupci Evropské komise. Kromě těchto plánovaných setkání probíhá mezi členy konsorcia každý týden poměrně intenzivní e-mailová komunikace.
Je projekt MEGASKILLS vaší první zkušeností s programem Horizont Evropa?
Ano, jedná se o první zapojení Katedry ekonomických a manažerských studií FF UP do tohoto programu. Měli jsme již zkušenosti s realizací projektů z jiných programů, MEGASKILLS je však pro nás první zkušeností s programem Horizont.
Jak jste se o příležitosti zapojit se dozvěděli? Oslovil vás někdo nebo jste spolupráci vyhledali vy?
S nabídkou spolupráce jsme byli osloveni prostřednictvím širší univerzitní sítě a osobních kontaktů s tím, že jsme naším profilem a zaměřením odpovídali potřebám projektového návrhu, který již měli kolegové ze Španělska koncepčně rozpracován. Do konsorcia jsme se velmi aktivně zapojili již v době přípravy projektové žádosti a věřím, že jsme ke kvalitě projektového návrhu a následnému podpoření k financování přispěli. Sešlo se tedy několik příznivých faktorů, mezi které počítám také štěstí, které napomohlo našemu propojení s koordinátorem projektu.
Co je na zapojení se do Horizontu Evropa složité?
Někteří z nás se v oblasti grantových projektů profesně pohybují již mnoho let. Náš interní tým má zkušenosti s realizací nejrůznějších výzkumných i rozvojových projektů. Vlastní projektová administrativa pro nás tedy nebyla velkým překvapením. Je však třeba podotknout, že program Horizont řeší administrativní pravidla spíše obecně, tak aby byla aplikovatelná na všechny země a organizace zapojené do programu. Proto je důležité v rámci národních struktur tato pravidla správně interpretovat a aplikovat do českého univerzitního prostředí. V tomto ohledu nám poskytuje neocenitelnou pomoc interní grantové oddělení Filozofické fakulty UP.
Jaká jsou naopak pozitiva?
Pozitiv plynoucích ze zapojení do takového projektu je celá řada. Samozřejmě se jedná o odborné obohacení plynoucí z realizace vlastních výzkumných aktivit. Velmi si také ceníme vlastní spolupráce na úrovni mezinárodního konsorcia. V tomto ohledu opět zafungovalo štěstí, kdy naši konsorciální partneři jsou nejen odborníky v oblasti svých specializací, ale zároveň také skvělí kolegové. Atmosféra v konsorciu je vždy přátelská a konstruktivní. Dá se tedy říct, že velkým bonusem plynoucím z našeho zapojení do projektu je nejen nabývání odborných zkušeností, ale také rozvoj specifických měkkých dovedností, bez kterých by byla práce v mezinárodní konsorcium obtížná.
Co pomáhá k hladkému průběhu projektu?
Klíčem k úspěchu je jednoznačně dobrý tým, ve kterém fungují mezilidské vztahy a komunikace. V tomto ohledu máme tedy štěstí hned třikrát. Za prvé, máme výborný projektový tým v rámci Katedry ekonomicko-manažerských studií. Za druhé, konsorcium MEGASKILL tvoří inspirativní a empatičtí odborníci. A za třetí, máme velkou podporu ze strany Filozofické fakulty UP prostřednictvím relativně nově zřízeného fakultního grantového oddělení.
04.07.2024
02.05.2024
06.02.2024