- Úvod
- Ústav
- Lidé
- Výzkum
- Aplikace
- Semináře a akce
- Knihovna
- Doktorské studium
- Kariéra
V posledních letech spolupracoval Ústav informatiky s více než 70 subjekty s komerční a veřejné sféry. Mezi jinými například s:
Naše Oddělení statistického modelování spolupracovalo v letech 2021-2023 s Fakultní Thomayerovou nemocnicí na projektu, který měl za cíl zlepšit rehabilitační proces pro pacienty, kteří utrpěli mrtvici. Naší rolí bylo vyvinout metody a nástroje pro sběr a analýzu naměřených dat.
Referenční článek: COMIRESTROKE—A clinical study protocol for monitoring clinical effect and molecular biological readouts of COMprehensive Intensive REhabilitation program after STROKE
Oddělení komplexních systémů Ústavu informatiky AV ČR v. v. i. spolupracuje s Magistrátem hlavního města Prahy na vysoce věrných meteorologických a imisních simulacích. Hlavní zájmové oblasti se nacházejí v Holešovicích, Dejvicích a Novém městě. Komplexní mikroměřítkové simulace vybraných lokalit představují unikátní a cenný zdroj informací nejen pro urbanisty, ale i pro budoucí územní plánování. Spolupráce s Magistrátem představuje praktický příklad zapojení pokročilých a moderních technik v rámci konceptu "smart city".
Společnost NET4GAS zajišťuje mezinárodní a vnitrostátní přepravu zemního plynu na území České republiky. Stará se také o kvalitu za spolehlivost přepravní soustavy. Spolupráce Ústavu informatiky AV ČR s firmou NET4GAs spočívala ve statistické analýze poskytnutých dat s ohledem na včasnou detekci případných poruch v distribuční síti.
AVAST (nyní součást nadnárodního Gen Digital) byl založen v roce 1988 a je významnou firmou v oblasti kybernetické bezpečnosti, která je známá svým antivirovým softwarem. Ústav informatiky AV ČR poskytl odborné znalosti v oblasti komplexních sítí, které přispěly k vývoji inovativních řešení zaměřených na ochranu uživatelů Internetu před online hrozbami.
Naše spolupráce s firmou AVAST se zaměřila na analýzu chování jednotlivých škodlivých programů v sítích, což je zásadní krok při zajišťování kybernetické bezpečnosti. Díky našemu společnému úsilí jsme vyvinuli metody identifikace škodlivých entit ve komplexních sítích, čímž jsme zvýšili účinnost a přesnost antivirových řešení firmy AVAST. Vzhledem k tomu, že kybernetické hrozby představují významné riziko pro firemní i soukromé uživatele, má tato práce zásadní význam pro zlepšení kybernetické bezpečnosti v celé společnosti.
ČEPS, provozovatel přenosové soustavy České republiky, zajišťuje bezpečný přenos elektřiny. V rámci rostoucí role umělé inteligence ČEPS plánuje integraci AI. Etické výzvy jsou řešeny zodpovědně; studie Ústavu informatiky definuje etický rámec pro regulaci AI v energetickém průmyslu, zdůrazňuje hodnotově citlivý design.
Kromě toho etický dekalog a článek v časopise PRO-ENERGY poskytují praktické směrnice pro ČEPS v implementaci a využití AI : https://www.ceps.cz/cs/ceps-v-mediich/novinka/etika-ai-prakticke-uvahy-nejen-v-energetice
(grant TAČR)
(grant GAČR)