Aktuality

Johannis Amos Comenii Opera Omnia / Dílo Jana Amose Komenského. Sv. 26/II.

Epistulae – Korespondence, Pars II, 1639–1641 PRÁVĚ VYŠLO   Praha: Academia, 2024, 312 s., 28 s. obr. příl.ISBN 978-80-200-3563-9

Číst dál...

CALL FOR PAPERS: Filosofie a univerzita

6. 11. 2024, Akademické konferenční centrum, Husova 4a, Praha 1, konference...

Číst dál...

On the Paths of Peace: The Holy Roman Empire as seen through the Travels of the Habsburgs’ Courts in 1569–1570

May 22, 2024, 10.00 a. m., the lecture room of the FLÚ, Jilská 1, Prague 1, Prof. Joseph Patrouch (Department of History, Classics, and Religion, University of Alberta in Edmonton, Canada), ...

Číst dál...

Přejít na přehled aktualit
cultures-of-knowledge-networking-the-republic-of-letters-1550-1750

 

 

Cultures of Knowledge: An Intellectual Geography of the Seventeenth-Century Republic of Letters je mezinárodní interdisciplinární projekt zahájený roku 2009, koordinovaný Oxfordskou universitou a finančně podporovaný Andrew W. Mellon Foundation. Projekt se zaměřuje na studium, rekontrukci a interpretaci raně novověkých učeneckých korespondenčních sítí a různých aspektů intelektuální komunikace, jež jsou klíčové pro pochopení revolučních změn v intelektuálním klimatu 16.-17. století. Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. se na projektu podílí zpracováním odeslané a obdržené korespondence J. A. Komenského. Dosavadní databáze Komenského korespondence obsahuje informace o 560 listech a zahrnuje kromě základních údajů (datum, odesílatel, adresát, místo odeslání, adresa, jazyk, místo uložení, edice, atd.) i incipity, excipity, regesty, údaje o osobách zmiňovaných a u většiny položek rovněž skeny originálních dokumentů.

V rámci projektu byla uspořádána řada workshopů a konferencí v Praze, Krakově, Budapešti a Oxfordu, které zmapovaly různé intelektuální proudy (encyklopedismus, irénismus, milenarismus, školské reformy) a intelektuální komunikaci v 16. a 17. století. Zejména byl diskutován význam korespondenčních sítí, jejich fungování v rámci republiky učenců, byla zkoumána praxe učenecké komunikace a transfer vědomostí, vědeckých novinek, filosofických a náboženských idejí i technologických inovací. V rámci projektu vznikla databáze Early Modern Letters Online (http://emlo.bodleian.ox.ac.uk/), v níž se dosud podařilo shromáždit data týkající se více než 60 500 dopisů, převážně učenecké korespondence z 16.–18. století. Vedle lístkového katalogu Bodleian Library jsou v rámci databáze shromážděna data týkající se zejména korespondence Jana Amose Komenského, Samuela Hartliba, Johna Aubreyho, Edwarda Lhwyda, Martina Listera, Johna Seldena a Johna Wallise. Databáze se nadále rozrůstá a je v plánu zahrnout do ní i řadu dalších epistolárních souborů, včetně edicí korespondence významných humanistů, vědců a učenců. V současné době je ve zkušebním provozu na webové stránce Bodleian Library a po svém spuštění bude veřejně přístupná a prohledávatelná podle různých kritérií.

První fáze projektu probíhala v letech 2009-2012. V září 2012 projekt získal od Mellonovy nadace podporu na další dva roky. Pod novým názvem Cultures of Knowledge: Networking the Republic of Letters, 1550-1750 se projekt v druhé fázi soustředil především na zpracování a prohloubení prosopografických metadat a na integraci velkých souborů dat z vydaných edic raně novověké učenecké korespondence.