Poskytovatel a č.: NAKI II DG18P02OVV039
Trvání: 2018–2021
Příjemce/i: Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i.
Odpovědný řešitel: Eva Janáčová
Řešitelský tým: Jan Dienstbier, Jakub Hauser, Eva Janáčová
Vizuální projevy antijudaismu a antisemitismu v českých zemích
Téma vizuálního antijudaismu – nenávisti vůči Židům založené na náboženské odlišnosti – a antisemitismu – nenávistných obsahů postavených především na národnostním vymezování – představuje nedílnou součást místních dějin: dějin náboženské, národnostní a rasové intolerance. Ta mohla pramenit z církevních doktrín, feudálních nařízení a později národnostních požadavků i obecné potřeby nalézt viníka prakticky jakýchkoli společenských problémů.
Grantový projekt NAKI představil známé vrcholy antisemitských resentimentů, tak revidoval pohled na období, která se obvykle s představou protižidovských nálad nespojují. Ostatně nebezpečí protižidovské vizuality zůstává palčivým problémem také současné doby. Mapování vizuálních projevů antijudaismu a antisemitismu je zároveň zprávou širšího významu, neboť procesy stereotypizace, delegitimizace, dehumanizace i vylučování ze společnosti představují obecnější problém. Ať už jsou namířeny proti jakékoli náboženské, národnostní či sexuální minoritě, jejich základem je vykonstruovaný a imaginární konflikt.
Na výzkumném projektu Ústavu dějin umění AV ČR se celkem podílelo 10 odborných pracovníků z předních českých akademických institucí. Během čtyřletého projektu členové týmu připravili odborný workshop zaměřený na otázky, jak vystavovat na veřejnosti antisemitika, nebo mezinárodní konferenci na téma vizuality antijudaismu a antisemitismu, jejímž výstupem se stala odborná publikace s názvem Obrazy nenávisti. Vizuální projevy antisemitismu ve střední Evropě (Praha, Artefactum) a anglická mutace Visual Antisemitism in Central Europe. Imagery of Hatred (Berlin – Boston, De Gruyter). Vedle čtyř odborných textů publikovaných v předních akademických časopisech, například v Antisemitism Studies or Ars Judaica. The Bar-Ilan Journal of Jewish Art, vznikl v elektronické i tištěné podobě soubor specializovaných map zaměřený na výskyt vizuálních antijudaik a antisemitik v českých zemích.
Hlavním výstupem grantu se stala výstava nazvaná Obrazy zášti. Vizuální projevy antijudaismu a antisemitismu v českých zemích, kterou kurátorsky připravili Eva Janáčová a Jakub Hauser a uskutečnila se v Oblastní galerii Liberec od 1. října 2021 do 2. ledna 2022. K výstavě vyšel také stejnojmenný katalog (Artefactum/Karolinum, Praha 2021/2022). Chronologicky široce rozkročená výstava i obsáhlý katalog doprovázený mnoha reprodukcemi představili příklady spojené se středověkými a novověkými náboženskými předsudky, nástupem moderního antisemitismu v 19. století s jeho fatálními důsledky ve 20. století, ale i současným nárůstem nenávistných projevů v prostředí internetových médií a sociálních sítí.
Cílem grantového projektu bylo ukázat antijudaismus a antisemitismus jako vysoce aktuální téma, které odkrývá křehkou hranici mezi zdánlivě nevinnými předsudky vůči židovské menšině a jejím vydělováním ze společnosti, mezi domněle humornou stereotypizací i nebezpečnou nenávistí.