Klinicky užívané cévní protézy vyrobené z expandovaného polytetrafluoroethylénu (ePTFE) a z polyethylén tereftalátu (PET). Materiál protéz je vysoce hydrofobní a neumožňuje rekonstrukci přirozených buněčných vrstev cévní stěny.
Nevratné poškození různých životně důležitých tkání a orgánů, jako jsou cévy, srdeční chlopně, kosti, klouby, chrupavka či kožní kryt, je v současné době častým a závažným důsledkem životního stylu civilizované společnosti a z něho plynoucích civilizačních onemocnění, dopravních a pracovních úrazů. Svou neblahou roli hrají i vrozené vady a v neposlední řadě i fyziologické opotřebení a stárnutí organismu.
Když selže veškerá prevence, a rovněž konzervativní i chirurgická léčba, nevratně poškozenou tkáň je třeba nahradit. Za nejkvalitnější tkáňovou náhradu je i v současné době stále považována tkáň autologní, tj. vlastní tkáň daného pacienta. Ovšem tato tkáň je obvykle dostupná jen v omezeném množství a její odběr pacienta zatěžuje další přídatnou operací a poškozením na jiném místě organismu. Proto se stále více dostávají do popředí materiály umělé, na jejichž podkladě lze poškozenou tkáň rekonstruovat.
Proto je úkolem naší laboratoře:
- vylepšovat stávající umělé tkáňové náhrady vestavěním přirozených buněčných a dalších biologických složek do těchto náhrad,
- konstruovat zcela nové náhrady na podkladě umělého materiálu a buněk
- oba tyto úkoly zahrnují studium molekulárních mechanismů chování buněk na umělých materiálech, jako je adheze, růst, diferenciace, životaschopnost i případné poškození a imunitní aktivace buněk na umělém materiálu.
Rozhovor s Lucií Bačákovou v časopise Zázraky medicíny
Implantáty- video rozhovor s Lucií Bačákovou
Aktuální projekty
Úspěchy
Tkáňově inženýrské konstrukty bývají obvykle osazovány diferencovanými buňkami, což však přináší určité nevýhody.
Více
Konstrukce dvojvrstvy lidských keratinocytů (hlavního buněčného typu epidermis) a fibroblastů (hlavního buněčného typu dermis) na nanovlákenných membránách z polylaktidu.
Více
Publikace
Vagnerová; Karla - Gazárková; T. - Vodička; Martin - Ergang; Peter - Klusoňová; Petra - Hudcovic; Tomáš - Šrůtková; Dagmar - Hermanová; Petra - Nováková; L. - Pácha; Jiří
.
Microbiota modulates the steroid response to acute immune stress in male mice
.
Frontiers in Immunology. 2024; 15(Feb 1); 1330094
.
IF = 7.3
[ASEP]
[
doi
]
Trávníčková; Martina - Filová; Elena - Slepička; P. - Kasálková-Slepičková; N. - Kocourek; Tomáš - Žaloudková; Margit - Suchý; Tomáš - Bačáková; Lucie
.
Titanium-Doped Diamond-like Carbon Layers as a Promising Coating for Joint Replacements Supporting Osteogenic Differentiation of Mesenchymal Stem Cells
.
International Journal of Molecular Sciences. 2024; 25(5); 2837
.
IF = 5.6
[ASEP]
[
doi
]
Šuca; H. - Čoma; M. - Tomšů; Júlia - Sabová; J. - Zajíček; R. - Brož; Antonín - Doubková; Martina - Novotný; T. - Bačáková; Lucie - Jenčová; V. - Kuželová Košťáková; E. - Lukačín; Š. - Rejman; Dominik - Gál; P.
Current Approaches to Wound Repair in Burns: How far we Have Come From Cover to Close? A Narrative Review
.
Journal of Surgical Research. 2024; 296(April); 383-403
.
IF = 2.2
[ASEP]
[
doi
]
Jágr; M. - Hofinger-Horvath; B. - Ergang; Peter - Čepková Hlásná; P. - Schönlechner; R. - Pichler; E. Ch. - DAmico; S. - Grausgruber; H. - Vagnerová; Karla - Dvořáček; V.
Comprehensive study of the effect of oat grain germination on the content of avenanthramides
.
Food Chemistry. 2024; 437(Part 1 30 March); 137807
.
IF = 8.8
[ASEP]
[
doi
]
Blanquer; Andreu - Kuželová Košťáková; E. - Filová; Elena - Lisnenko; M. - Brož; Antonín - Müllerová; J. - Novotný; V. - Havlíčková; K. - Jakubková; Š. - Hauzerová; Š. - Heczková; B. - Procházková; R. - Bačáková; Lucie - Jenčová; V.
A novel bifunctional multilayered nanofibrous membrane combining polycaprolactone and poly (vinyl alcohol) enriched with platelet lysate for skin wound healing
.
Nanoscale. 2024; 16(4); 1924-1941
.
IF = 6.7
[ASEP]
[
doi
]
Zobrazit více