Informace pro autory časopisu Soudobé dějiny/CJCH o publikačních podmínkách a úpravě rukopisu

Obecné informace

Rukopisy se přijímají v průběhu celého roku. Redakce přijímá texty v češtině, slovenštině a angličtině. Rozsah publikovaných hlavních statí činí standardně 30 normostran, neměl by být kratší než 15 normostran a delší než 50 normostran. Redakce nepřijímá texty delší než 70 normostran. U recenzí by měl být rozsah v rozmezí 4–10 normostran. Anotace mají rozsah 1–2 normostrany. K textu psaných studií a článků prosím připojte české i anglické resumé v rozsahu 15–30 řádek. U recenzí a anotací uveďte ještě další údaje o původcích (překladatel, editor, autor úvodu a doslovu, ilustrátor atd.) a o publikaci (např. vydavatel, liší-li se od nakladatele; edici, rejstříky, bibliografie atd.). Poznámkový aparát připojte na stránkách pod čarou, nikoli souhrnně za celým textem. Zároveň na závěr připojte bibliografický seznam citované odborné literatury v abecedním pořadí. Do medailonku autora prosím uveďte své aktuální zaměstnání, oblast specializace, případně názvy Vašich profilových publikací s místem a rokem vydání.
Rukopisy v elektronické formě prosím zasílejte po předešlé registraci skrze záložku "Zaslat rukopis".
Recenze, anotace, konferenční zprávy a podobné texty jsou honorovány. Autoři textů publikovaných v Soudobých dějinách/CJCH mají nárok na autorský výtisk (v případě hlavních statí dva výtisky) příslušného čísla časopisu, který obdrží poštou nebo si jej mohou vyzvednout v redakci časopisu.

Pravidla pro citování

1. V odkazech na archivní fondy a sbírky dodržujte toto pořadí údajů:

Název archivu a jeho umístění (při opakovaném odkazu jen jeho vžitá zkratka), název a značka fondu (sbírky), signatura, název nebo popis dokumentu.

Příklad: Národní archiv (dále jen NA), f. Zemský úřad Praha – Prezidium zemského úřadu v Praze (dále jen PZÚ-AMV), k. 1527, sign. 207-1527-4, Protokol s JUDr. H. Freundem, 23. 1. 1939.

2. V odkazech na publikovanou literaturu dodržujte toto pořadí údajů:

Monografie: PŘÍJMENÍ [verzálkami], křestní jméno autora/ – spoluautoři /ve stejné podobě/: Název: Podnázev /kurzivou/. Místo vydání, nakladatel rok vydání, /případně/ citovaná strana či rozmezí stran.

Příklad: OLŠÁKOVÁ, Doubravka: Věda jde k lidu! Československá společnost pro šíření politických a vědeckých znalostí a popularizace věd v Československu ve 20. století. Praha, Academia 2014.

Při opakovaném výskytu: PŘÍJMENÍ, iniciála křestního jména autora.: Zkrácený název publikace, citovaná strana.

OLŠÁKOVÁ, D.: Věda jde k lidu, s. 125.

Případně Tamtéž, a dále standardně.

Při výskytu jiného díla téhož autora: TÝŽ / TÁŽ / TÍŽ / TYTÉŽ, a dále standardně.

Kapitola v knize/Stať ze sborníku: Autor/autoři stati /viz výše/: Název: Podnázev. In: Editor sborníku /obdobně jako u autora monografie/ (ed.): Titul: Podtitul sborníku. Místo vydání, nakladatel rok vydání, rozmezí stran stati, cit. strana.

Příklad: HLAVÁČEK, Jiří: Copak je to za vojáka… aneb Malá sonda do života příslušníků Československé (lidové) armády po roce 1968. In: VANĚK, Miroslav – KRÁTKÁ, Lenka (eds.): Příběhy (ne)obyčejných profesí: Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace. Praha, Karolinum 2014, s. 73–120.

Stať z časopisu: Autor stati /viz výše/: Název: Podnázev. In: Název časopisu, ročník, číslo (rok), rozmezí stran stati, cit. strana.

Příklad: WHEELER, Kathryn: The Moral Economy of Ready-Made Food. In: The British Journal of Sociology, roč. 69, č. 4 (2018), s. 1271–1292.

Článek z denního tisku: Autor článku /viz výše/: Název: Podnázev. In: Název novin (datum vydání), rozmezí stran, cit. strana.

Příklad: SVOBODA, Jiří: Co bylo, co bude? In: Rudé právo (15. 5. 1969), s. 3.

3. V odkazech na na internetové zdroje:

PŘÍJMENÍ, křestní jméno autora: Název citovaného příspěvku. In: Název internetového časopisu/novin/sborníku [v kurzívě], portálu, platformy atd., v němž byl publikován [online], jeho datace. [Cit. datum odkazu na daný zdroj.] Dostupné z: daná webová adresa.

Příklad 1: VALEŠ, Arnošt: Vzpomínka: Dům potravin. In: Neviditelný pes [online], 06. 04. 2009. [Cit. 2020-11-01.] Dostupné z: https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/vzpominka-dum-potravin.A090405_221212_p_spolecnost_wag

Příklad 2: ČECHÁK, Vladimír – LÍNEK, Jakub: Anarchismus. In: NEŠPOR, Zdeněk R. (ed.): Sociologická encyklopedie [online]. Praha, Sociologický ústav AV ČR 2017–2020. [Cit. 2020-11-15.] Dostupné z: https://encyklopedie.soc.cas.cz/w/Anarchismus

4. V odkazech na na kvalifikační práce:

PŘÍJMENÍ, křestní jméno autora: Název kvalifikační práce [online (je-li)]. Místo vydání, vysoká škola, rok obhájení. Typ kvalifikační práce, obhájená kde. [Cit. datum odkazu na daný zdroj.] Dostupné z: daná webová adresa

Příklad: VERNER, Jiří: Fenomén chmelových brigád v socialistickém Československu [online]. Praha, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy 2014. Diplomová práce obhájená v Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. [Cit. 2022-11-15.] Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/67930

5. V odkazech na rozhovory:

Rozhovor s [narátor] vedl [tazatel], [datum]. Sbírka nebo místo uložení interview [název].

Příklad: Rozhovor s Miroslavem Štěpánem vedl Miroslav Vaněk, 29. 7. 2003. Digitální sbírky Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR – Rozhovory, sbírka „Politické elity a disent v období tzv. normalizace“

6. Citujete-li obsah vytvořený umělou inteligencí (AI), pasáže, které jsou produktem umělé inteligence, musí být jasně odlišeny od vlastního autorského textu podobně jako v případě přímých či nepřímých citací literatury. Není-li tomu tak, na rukopis je pohlíženo stejně jako na plagiát. Přestože v současné době není vytvořena jednotná metodika, jak nástroje umělé inteligence citovat, lze pracovat například s doporučeními, která vydala Asociace moderních jazyků (Modern Language Association) How Do I Cite Generative AI in MLA Style. Jsou dostupná zde: https://style.mla.org/citing-generative-ai/ a dokud nevstoupí v platnost nová ČSO citační norma, žádáme autory a autorky přispívající do našeho časopisu, aby se jimi řídili.

Základní pravidla: Citace musí obsahovat název zdroje (popis promptu); název AI nástroje (např. ChatGPT); verze AI nástroje (datum dané verze); název společnosti, která AI vytvořila; datum vytvoření obsahu; URL adresa AI nástroje/unikátní URL konverzace. V místě, kde parafrázujete text generovaný AI, vložte poznámku pod čarou a v ní uveďte znění dotazu (takzvaného promptu). Příklad zadání (promptu) pro ChatGPT: Popiš symboliku zeleného světla z románu Velký Gatsby od F. S. Fitzgeralda. Parafrázování generovaného textu: Zelené světlo především symbolizuje čtyři hlavní věci: optimismus, nedosažitelnost amerického snu, chamtivost a závist ("Popište symboliku“), a pravděpodobně ta nejdůležitější, která spojuje všechna čtyři témata, je chamtivost.

Citace v poznámce pod čarou: “Popiš symboliku zeleného světla z románu Velký Gatsby od F. S. Fitzgeralda” prompt. ChatGPT, verze z 13. 2., OpenAI, 8. 3. 2023, https://chat.openai.com/chat.