Oddělení pro studium moderní české filosofie
vedoucí
doc. PhDr. Jan Mervart, Ph.D.zástupce vedoucího
Dr. Lara Bonneauasistentka oddělení
pracovníci oddělení
Dr. Lara Bonneau
Joseph Grim Feinberg, M.A., Ph.D.
Mgr. Petr Kužel, Ph.D.
Mgr. Ivan Landa, Ph.D.
Mgr. Bohumil Melichar
doc. PhDr. Jan Mervart, Ph.D.
Mgr. Jiří Růžička, Ph.D.
PhDr. Ing. Jan Svoboda, M.A., Ph.D.
PhDr. Ondřej Ševeček, Ph.D.
Monika Woźniak, Ph.D.
afiliovaní členové oddělení
N. Nick Nesbitt, Ph.D.
Mgr. Šimon Wikstrøm Svěrák, PhD.
emeritní pracovníci
Oddělení pro studium moderní české filosofie realizuje základní výzkum zaměřený na dějiny filosofie v českých zemích od počátku 19. do konce 20. století, a to v širším kontextu evropských intelektuálních dějin. Zaměřuje se nejenom na oblasti, které se již staly předmětem zájmu badatelů, nýbrž také na oblasti, které jsou dnes zpravidla opomíjeny. Výzkum členů oddělení se soustřeďuje na následující tematické okruhy:
(I) Dějiny marxistické filosofie.
(II) Disidentské myšlení.
(III) Dějiny filosofického a sociálního myšlení do r. 1948.
(IV) Filosofie a politika po roce 1989.
V rámci těchto oblastí se v současné době realizuje několik dílčích projektů. Jedná se o projekty zaměřené na zkoumání českého a československého marxismu, na výzkum filosofických koncepcí účastníků disidentského hnutí, na mapování filosofického a společenskovědního myšlení v českých zemích v letech 1800–1948 a v neposlední řadě na vztah politického myšlení a filosofie po roce 1989.
Výstupy zahrnují kritické edice pramenných děl formou antologií a vybraných či sebraných spisů, původní odborné studie, články a recenze v domácích a zahraničních odborných periodicích, autorské a kolektivní monografie, překlady a bibliografie, organizování domácích a mezinárodních konferencí, workshopů, seminářů a přednášek pro odbornou i laickou veřejnost.