FZU se zapojil do Noci vědců i v roce 2020

Datum publikace
Kategorie aktualit
Perex

Fyzikální ústav AV ČR se společně s dalšími výzkumnými institucemi zapojil v roce 2020 do programu Noci vědců, která proběhla v pátek 27. listopadu. Jako snad všechny události posledních měsíců, také Noc vědců byla ovlivněna světovou pandemií a přesunula se do online prostoru. Možnost nahlédnout do práce českých fyziků tak alespoň získalo mnoho zájemců z domova. I vy si proto můžete většinu programů stále prohlédnout a vyzkoušet na www.nocvedcu.cz.

Martin Ledinský a Martin Přeček ve Fyzikální poradně - Noc vědců 2020
Popis
Martin Ledinský (vlevo) a Martin Přeček diskutují s publikem ve Fyzikální poradně.

„Náš ústav připravil téměř dvacet originálních programů a zájem o ně nás velmi potěšil,“ říká Milada Moudrá, manažerka popularizačních aktivit ve FZU. Pojďme si některé z nich představit. Kolem třiceti zájemců se přímo zapojilo do programu Zeptej se fyzika, ve kterém se dva nadšení vědci – Martin Přeček a Martin Ledinský, připojili z pracoviště ve Střešovicích a odpovídali na různorodé dotazy publika. Řeč tak přišla na odborné vysvětlení otázek z běžného života, vesmíru i mikrosvěta, na práci v oboru tenkých vrstev, ale čas byl věnován i tomu, jak se zvědavý kluk stane vědcem a jaké to potom vlastně je.

Podobné množství lidí zhlédlo videopohádku, připravenou kolegy z laserového centra HiLASE. A nebyla jenom o laserech! Odborný pracovník Martin Duda svými pokusy dětem (i těm plnoletým) poutavě vysvětlil zákulisí mnoha „nadpřirozených“ schopností účinkujících Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého. Inu, jsme vědci a s kouzly se nespokojíme.

Martin Duda ukazuje dětem pokusy spojené s Fyzikální pohádkou
Popis
Martin Duda ukazuje dětem pokusy spojené s Fyzikální pohádkou

Sousední laserové centrum ELI Beamlines upoutalo například sérií živě přenášených přednášek. Zapojil se do nich vedoucí vývoje laserových systémů Bedřich Rus, poradce v laserové bezpečnosti Marek Bizdra a již jmenovaný experimentální vědec Martin Přeček. Provedli tak postupně návštěvníky dlouhou cestou, kterou lasery urazily od svého vzniku až do moderní současnosti, plné užitečných použití této technologie i napjatých očekávání budoucích objevů. A nemůže být práce s intenzivními lasery také nebezpečná? I o bezpečnosti v laserových centrech a s lasery v běžném životě se posluchači dozvěděli mnoho překvapivých informací.

Premiéru měla vzdělávací online hra laserLAByrinth. Díky hře poznáte některé nezbytné součástky laserové laboratoře a jejich specifickou roli. Ocitnete se ve virtuální laserové hale a rázem se proměníte ve vědce, jehož úkolem bude sestavit a otestovat několik laserových experimentů. Nezbytná je vaše logika a rychlost řešení.

To je jen několik ukázek programu, který jsme ve FZU pro vás připravili. Celkem se na Noci vědců sešlo obrovské množství zajímavých workshopů, přednášek, diskuzí, her, výstav či virtuálních prohlídek. Prosadit se v takové konkurenci je výzvou, a proto nás těší, že do 12. prosince věnovalo svou vzácnou pozornost programům z naší produkce přes 3000 návštěvníků. Těšíme se na vás opět na příštím ročníku a věříme, že se budeme moci setkat znovu i osobně.

Program Noci vědců 2020 vznikl díky podpoře z projektů HR AwardSTIMUL v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Konání Noci vědců 2020 bylo podpořeno z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 955326.