Grantové projekty

Doc. Stanislav Anatolyev, Ph.D.  

Ekonometrické metody robustní vůči dimenzionalitě parametrů a shlukování dat

2024–2026

Moderní ekonometrické modely se stávají stále flexibilnějšími, a proto jsou v nich často přítomny multidimenzionální parametry a umožňují shlukování dat, jejichž přítomnost deformuje vlastnosti konvenčních nástrojů pro odhad a inferenci. Navrhujeme vyvinout postupy odolné vůči dimenzionalitě parametrů a možnému shlukování dat. Konkrétně budeme pracovat na rozšíření testů pro mnohá omezení tak, aby zohledňovaly možnost endogenity, na efektivnějším testování mnoha alf ve faktorových modelech, na přizpůsobení nástrojů pro vytváření modelů potenciálně mnoha regresorům a na rozšíření modelů s mnoha instrumenty tak, aby zohledňovaly také shlukování dat.

Financováno Grantovou agenturou České republiky (GA ČR) – projekt 24-12720S


Prof. PhDr. Michal Bauer, Ph.D., DsC.       

Diskriminace, preference škodit a vliv tíživých životních situací

2023–2028

Cílem výzkumu je vyvinout a aplikovat nové nástroje pro měření diskriminace a preference škodit v unikátní hloubce a rozsahu. Financován bude soubor propojených projektů, včetně nových sběrů a analýzy dat, který poskytne kredibilní empirické poznatky o výskytu a prediktorech diskriminačních preferencí proti členům jiné než vlastní skupiny a identifikaci faktorů zesilujících či utlumujících diskriminaci a preferenci škodit, včetně zkušeností s různými tíživými životními situacemi. Preference škodit příslušníkům etnických menšin nebo lidem s odlišnými politickými názory nebo náboženskými přesvědčeními představuje silnou formu diskriminace, která může přispět k nerovnosti, politickým neshodám a dokonce i k násilným mezi-skupinovým konfliktům. V rámci tohoto projektu vyvineme a budeme používat nový přístup pro měření diskriminace a preference škodit pomocí ekonomických experimentů. Budeme používat úlohy, v nichž účastníci výzkumu budou dělat rozhodnutí s finančními důsledky pro ostatní, navržené tak, aby je bylo možné snadno integrovat do rozsáhlých datových šetření mezi relevantními vzorky populace a byly spojeny s ekonomickou teorií. Šetření budeme organizovat mezi reprezentativními a různorodými vzorky populace, s cílem (i) odhadnout, nakolik jsou diskriminační preference v různých doménách (jako např. věk, národnost, etnicita či náboženské přesvědčení) rozšířené, (ii) identifikovat, které sociální a ekonomické skupiny nejčastěji diskriminují, (iii) testovat několik klíčových konceptuálních otázek, včetně toho, zda je důvodem pro silnější diskriminační preference snížená úroveň altruismu nebo zvýšená úroveň anti-sociálního chování, (iv) identifikovat příčinné faktory, které mohou zvyšovat nebo snižovat různé formy diskriminaci a anti-sociálního chování.

Financováno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v programu ERC CZ – projekt LL2303


Paolo Zacchia, Ph.D. 

Hierarchické sítě a jejich mikroekonomický původ

2023–2025

Cílem je poskytnout sjednocený statistický a empirický rámec pro analýzu síťových struktur charakterizovaných „hierarchiemi“ různých sociálně-ekonomických subjektů (jako jsou pracovníci, kteří interagují mezi firmami, nebo firmy, které obchodují mezi zeměmi). Takový rámec by vypůjčil hlavní funkční specifikace a algoritmy z neuronových sítí v oblasti statistického učení a spojil je se strukturálními předpoklady typickými pro ekonometrii. Navíc navrhuji demonstrovat flexibilitu tohoto rámce v různých empirických prostředích. Cíle projektu: (1) Vyvinout nový statistický rámec použitelný v různých sociálně-ekonomických prostředích (2) Předvést jeho použití na ekonomických aplikacích s významem pro veřejné politiky (3) Přispět k integraci nástrojů strojového učení do ekonometrie.

Financováno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v programu ERC CZ – projekt LL2319


Christian Ochsner, Dr. rer. pol.   

Moderní doba bez nás! Determinanty a důsledky technologického skepticismu; Grisonsko 1900-1940

2023–2026

Od zavedení mechanických tkalcovských stavů a mlátiček kolem roku 1800 až po dnešní umělou inteligenci (AI) a mRNA vakcíny, společnost byla vždy skeptická k novým a inovativním technologiím. O determinantech a důsledcích technologického skepticismu je však známo jen málo. Tento projekt se snaží tuto mezeru zaplnit a zkoumá determinanty technologického skepticismu a jeho dopady na ekonomické, zdravotní a politické výstupy. Ve třech dílčích projektech budeme zkoumat kvazi-přirozené experimenty ve švýcarském kantonu Grisonsko v letech 1900 až 1940 s využitím souboru vlastních archivních dat. Nejprve bude zkoumáno, jak velký šok související se zdravím způsobil nedůvěru v politiky a technologie související se zdravím. Zadruhé budeme zkoumat počáteční odpor, postupné přijímání, a osvojování jedné z nejvlivnějších technologií 20. století - automobilů. V třetím projektu využijeme neočekávané zrušení zákazu automobilů v Grisonsku v roce 1925 k odhadu kauzálního vlivu ukončení zákazu technologií na hospodářský rozvoj venkova a investiční cykly.

Česko-švýcarský projekt na české straně financován Grantovou agenturou České republiky (GA ČR) – projekt 23-09092L


Sebastian Ottinger, Ph.D.              

Vliv a původ národních a místních politických institucí

2023–2025

Hlavní řešitel projektu provádí špičkový výzkum o vlivu a původu národních a místních institucí. V projektu budou využívána nová data umožňující kauzální interpretaci identifikovaných efektů pomocí kvazi-experimentů z evropské a americké historie. Tři studie budou analyzovat (i) počátky Francouzské revoluce 1789 jakožto nejdramatičtější změny institucí té doby v Evropě, (ii) vliv parlamentní moci v omezení moci evropských monarchů, a (iii) vliv místních vzdělávacích institucí, které umožnily Spojeným státům stát se mezinárodním lídrem v gramotnosti. Všechny dílčí studie mají zahraniční spoluautory (např. Spojené státy americké, Kanada, Německo). Hlavní řešitel bude spoléhat na jeho síť mezinárodních kontaktů v oblasti politické ekonomie a hospodářských dějin, stejně tak na výzkumníky v České republice, aby dále etabloval CERGE jako evropské centrum pro výzkum politické ekonomie a hospodářských dějin.

Financováno Grantovou agenturou České republiky (GA ČR) – projekt 23-07081S


Ole Jann, Ph.D.  

Data, algoritmy, moc: Ekonomické teorie informační společnosti

2022–2026

Projekt se zabývá oborem informační ekonomie, což je momentálně nejaktivnější oblast výzkumu teoretické ekonomie. Náš výzkum napomůže pochopit informační změny, k nimž dochází jak v mnoha ekonomických sektorech, tak i ve společnosti. Na rozdíl od stávajícího výzkumu se tento projekt zaměří na zkoumání vztahu informací a moci, čímž zodpoví otázky týkající se soukromí, vlastnictví dat a algoritmů a centralizace či decentralizace dat a výpočetních procesů. Konkrétně pomůže porozumět (i) jak může internet pomocí odhalování informací zvýšit efektivitu směny, (ii) jak povinné odhalování (či skrývání) informací utváří ekonomické a společenské proměnné, (iii) jak nejlépe modelovat ekonomickou hodnotu dat, algoritmů a jejich vlastnictví a (iv) vztahu mezi centralizací datových úložišť a procesů a společenskou a ekonomickou kontrolou.

Financováno Grantovou agenturou České republiky (GA ČR) – projekt 22-33162M


Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizikSYRI – je virtuální vědecký hub, který sdružuje odborníky z Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a ústavů Akademie věd ČR.  Jeho cílem je propojit vědce, kteří by spolu jinak nespolupracovali, a nabízet řešení a doporučení v reálném čase. Sociální vědci budou zkoumat rizikové situace a zmírňovat problémy, které tyto mimořádné události, jako je pandemie covid-19, válka na Ukrajině, inflace a zdražování nebo klimatické změna, přinášejí. Poslední roky jasně ukázaly, jak je současná doba k rizikovým situacím náchylná. Socioekonomické nerovnosti se prohlubují, proto je jedním z cílů SYRI poskytovat data tak, aby se podle nich mohli politici správně rozhodovat. Podobná hloubková analýza v ČR dosud chyběla.

CERGE-EI participuje na projektu v rámci dvou výzkumných skupin, které vedou doc. Ing. Mariola Pytliková, Ph.D. a Ctirad Slavík, Ph.D..

2022–2025

Tento projekt je financován Evropskou unií – Next Generation EU.

https://www.syri.cz/


Doc. PhDr. Jan Zápal, Ph.D.           

Výzvy pro demokracii

2021–2025

Projekt zkoumá tři jevy, které jsou výzvou pro demokracii: aktivitu sociálních botů, jejichž cílem je zasahovat do demokratických voleb, mikrocílení na voliče v politických kampaních, jejichž cílem je změnit jejich chování, a nedostatek politik, jejichž cílem je předcházet sociálním problémům, a nikoli je namísto toho řešit. Pro každou výzvu projekt vytváří nový účelově vytvořený soubor dat, který slouží k popisu výzvy, používá popis k modelování výzvy v teoretickém rámci a studuje model s cílem pochopit, jak nebezpečná je tato výzva pro demokracii. Projekt navrhne volně dostupnou webovou stránku BotWatch sledující aktivitu botů v reálném čase a poskytne informace do debaty o regulaci online dohledu tím, že popíše skupiny občanů, které jsou nejvíce ohroženy cíleným sledováním. Tým odpovědný za projekt bude kombinovat odborné znalosti z oblasti ekonomie, politologie, informatiky a umělé inteligence.

Translated with DeepL.com (free version)

Projekt je podpořen prémií Lumina Quaeruntur Akademie věd České republiky.


Prof. RNDr. Filip Matějka, Ph.D. 

Economics of Inattention (akronym ATTENTION)

2021–2026

Cílem tohoto projektu je zlepšit naše chápání ekonomiky s nepozornými agenty. Pozornost k detailům, a to nejen k aktuálním zprávám, ale také k tomu, jak svět funguje obecně, je zásadní pro to, jak interagujeme s okolím.

V první části programu budeme studovat, jak agenti přicházejí na zjednodušené mentální modely, které používají při svém rozhodování. Cílem je poskytnout novou alternativu k racionálním očekáváním. Budeme se zabývat otázkou endogenní nejistoty modelu, přičemž pomineme převážně statistickou povahu předchozích prací. Naši agenti se učí o modelu přímo, tj. všechny informace o detailech správného modelu jsou snadno dostupné. Předpokládané důsledky se vztahují k otázkám jako je utváření očekávání a tvorba narativů, polarizace názorů a poptávka po veřejné politice.

Ve druhé části budeme studovat, jak vláda optimálně zasahuje na trzích, pokud je pro ni nákladné získat potřebné informace. Na jedné straně vláda nedisponuje lokálními informacemi o decentralizovaných trzích. Na druhé straně trhy samy o sobě často generují suboptimální sociální výsledky. Budeme zkoumat, jaké informace by vláda měla shromažďovat, jak je využít pro regulaci a kdy by naopak do trhhů neměla zasahovat.

Ve třetí části využijeme nejnovější teorie alokace pozornosti a unikátně podrobná data o pozornosti a volbě léčby nemocničním personálem (včetně lékařů a sester). To nám umožní podrobněji než dosud prozkoumat, které teorie dobře popisují reálná rozhodnutí. Navíc se nakonec zaměříme na velmi praktický cíl: jak pomoci lékařům snížit jejich kognitivní zátěž a zlepšit medicínská rozhodnutí.

ERC Consolidator Grant – financovaný v rámci programu Horizont 2020.

https://www.ei.cas.cz/veda-a-vyzkum/attention


Radim Boháček, Ph.D

Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe – účast ČR (akronym SHARE-CZ+)

Hlavním cílem projektu SHARE-CZ+ je vytvořit podmínky pro kvalitní výzkum stárnutí v České republice prostřednictvím sběru mezioborových longitudinálních dat populace 50+, harmonizovaných napříč všemi zeměmi v EU. Výsledkem projektu je unikátní volně přístupný soubor dat poskytující informace o stavu, historii a vývoji české a evropské společnosti a umožňující vládám a výzkumným pracovníkům lépe porozumět důsledkům demografických změn a připravit optimální opatření pro veřejné finance, trh práce, zdravotní nebo penzijní systém.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií – Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání.

http://share.cerge-ei.cz/