Novinky

Leden 2023 na CERGE-EI - zahájili jsme nový rok

8. února 2023

Vstoupili jsme do nového roku a věříme, že si v médiích povedeme stejně dobře jako dosud. Přečtěte si, jak si vedli naši vědci v lednu 2023. Přečtěte si víc. 

5. ledna 2023

Právě dnes CNN PRIMA NEWS

Za nižšími důchody žen jsou nižší výdělky, výchovné ke starobnímu důchodu by mělo tuto nerovnováhu mezi penzí mužů a žen jaksi vyrovnat, tak je tento nástroj, který začal platit od letošního ledna. Tím nejvhodnějším? Odpovídá Daniel Münich v pořadu Právě dnes CNN Prima News. 

191

5. ledna 2023

Co na to vaše peněženka? 

O aktuálním schodku v rozpočtu, mimořádných výdajích na valorizaci důchodů, nutných změnách mechanismů valorizace a mnoho dalšího si poslechnete v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS v rozhovoru s ekonomem CERGE-EI a poradcem ministra Mariana Jurečky Filipem Pertoldem.

649

12. ledna 2023 

Podcast PROSPERO

Nejen o kvalitě pracovního trhu s Klárou Kalíškovou z IDEA při Cerge-EI v podcastu Prospero. Podle Kalíškové je velkým problémem českého trhu práce nejen nedostatek kvalifikované pracovní síly, ale i nejrůznější nerovnosti a malá nabídka částečných úvazků, které v ostatních státech využívají rodiče malých dětí či pracující senioři. Vláda proto nyní zavádí snížení platby sociálního pojištění za takto zkrácené úvazky. „To je jistě krok správným směrem, otázka je zda těch 5 procentních bodů slevy bude stačit k ‚prolomení ledů‘. Hodně zaměstnavatelů v ČR totiž žije v přesvědčení, že zaměstnávání osob na zkrácený úvazek přináší obrovskou administrativní, ale i organizační zátěž,“ upozorňuje Klára Kalíšková.

klára prospero

19. ledna 2023

Lednový kulatý stůl - SCAV (Stálá konference asociací ve vzdělávání, z. s.) a EDUin

U kulatého stolu SKAV a EDUin se diskutovalo o „evidence-based” vzdělávací politice. Představa o vzdělávacím systému řízeném racionálně (tedy na základě dat) je v posledních letech všeobecně oblíbená. Velmi dobře obsazená panelová diskuse, které se účastnil i Daniel Münich, o tom, jak data reálně využíváme, ukázala, že v tomto ohledu má české školství ještě stále značné limity. Ve srovnání s lety předcházejícími jsme ale udělali krok kupředu.

Diskusi na téma Jak vytvářet „evidence-based” vzdělávací politiku si můžete pustit ze záznamu.

SKAV pozvanka kulate stoly sirka leden 2023 A4 300dpi final 1024x648

31. ledna 2023 

Univerzita v USA učí jít do boje a obhájit svou pozici, říká Švejnar 

Rozhovor s Janem Švejnarem pro Hospodářské noviny o tom, proč vnímá, že jsou na tom americké univerzity lépe než české. Proč se podle něj české terciální školství bude jen obtížně dostávat na jejich úroveň. A co by se muselo stát, aby se situace změnila. 
 
"České univerzity si všeobecně podle mezinárodních žebříčků vysokých škol zatím moc dobře nevedou. Mají některé velmi dobré jednotlivce a skupiny, například CERGE‑EI, ale v první dvoustovce zatím nemáme ani jednu českou univerzitu. Většinou se pohybují od třístého nebo čtyřstého místa dále, což české studenty znevýhodňuje, pokud se hlásí do zahraničí na postgraduální studium nebo hledají zaměstnání za hranicemi. V těchto žebříčcích se však nehodnotí jen výuka, ale například i to, jestli jsou profesoři dané školy schopni publikovat svůj výzkum v prestižních mezinárodních časopisech, jestli jsou citováni a tak dále", říká Jan Švejnar. 
 
Více si přečtěte v článku Hospořářských novin.  
 
WYBPNDDQ