Novinky

První cena "Mladý ekonom 2022" od ČSE

3. února 2023

Laureátem ceny "Mladý ekonom roku 2022" se stal Jan Hanousek Jr. za práci “Social Networks and Strategic Behavior: Case of Political Inside Information", která vznikla za podpory Mendelovo univerzity v Brně a University of South Florida. 

Jan Hanousek Jr. vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě, MAE (Master of Applied Economics) na CERGE-EI a nedávno dokončil doktorské studium na University of South Florida. Aktuálně zastává akademickou pozici na Provozně ekonomické fakultě na Mendelově univerzitě v Brně a připravuje se na pozici profesora financí na University of Memphis. Jeho výzkum se primárně zabývá manipulací trhu, korporátními financemi, investicemi a v neposlední řadě behaviorálními financemi.

thumbnail image2

N.H.: Máte čerstvě dodělaný doktorát, jak se cítíte?

J.H.: Mám aktuálně dodělaný doktorát na Floridě a cítím se samozřejmě dobře, že jsem ten doktor, ale takový ten „doktor k ničemu“. Kdyby v letadle volali, jestli někdo není doktor, tak jim maximálně mohu nabídnout, že se jim podívám, jestli mají diverzifikovaná portfolia.

N.H.: Jak vnímáte skutečnost, že jste obdržel hlavní cenu Mladý ekonom od ČSE?

J.H.: Jsem samozřejmě velmi potěšený. Už jsem se hlásil jednou a získal jsem druhé místo. A teď jsem se přihlásil znovu, vlastně i proto, že se dlouhodobě chci zapojit do české finanční a ekonomické sféry a tato cena mi může pomoct seznámit se se zajímavými lidmi a celkově zvýšit viditelnost v domácím prostředí. Zároveň jsem rád, že můj výzkum je tak vysoce hodnocen, že vyhrál hlavní cenu.

317388294 5675303642561225 1598286966872463929 n

N.H.: Přibližte prosím čtenářům, o čem přesně Vaše vítězná práce je?

J.H.: O tom, jak se šíří informace mezi různými konexemi. Studie obvykle nemají dostatek dat a právě data, která mají američtí politici, jsou jedinečná. Akademie obecně tvrdí, že politici nejsou informováni, ale můj článek ukazuje opak. Že informovaní jsou, ale jejich vazby na firmy a vztahy nemusejí být přímé. Často jsou navázáni na konkrétní osoby nebo společnosti, se kterými mají osobní a velmi úzké vztahy a vzájemně si předávají důležité informace. A tím v důsledku vydělávají ohromné peníze.

N.H.: Je ještě využívání tzv. insider information pro vlastní obohacení legální?

J.H.: Bohužel naprosto. V roce 2012 vyšel teprve zákon (STOCK act), který se to snažil nějakým způsobem ošetřit, ale před tímto rokem nebylo nic. Politici museli pouze vypisovat, jak obchodují, ale nebylo to auditované, takže mohli lhát. Změna, která ale nastala po roce 2012, není velká a spočívá pouze v tom, že politici musí do 30 dnů uvádět, jaké obchody aktuálně provozují. Byla kolem toho řada skandálů, ale tresty prakticky nepadly žádné. Pokračuje se v tom, že politici mohou s libovolnými firmami či osobami sdílet připravované zákony a oni se samozřejmě brání tím, že potřebují zjistit, jak bude na nové zákony reagovat trh, což je relevantní argument. Problém je v tom, že tyto informace nesdílejí se všemi, ale pouze s osobami nebo společnostmi, se kterými mají osobní vazby. Navíc, každý z těchto politiků má sekretářky, asistenty, což jsou další lidé, co jim vidí do karet a nejsou ničím a nikým monitorováni, a ti se samozřejmě také snaží maximálně obohatit.

N.H.: Můžeme se s něčím podobným setkat i v české politice?

J.H.: Samozřejmě, ale na jiné úrovni. Ale stačí se podívat na ČEZ a nedávné rozhodování ohledně energetické regulace. Kdybyste byla jeden z politiků a věděla byste, jak se plánují nové regulace a zákony, tak na tom taky dokážete velice rychle zbohatnout. U nás ale je a vždycky bude největší obchod se státními zakázkami a státními dotacemi než obchodování na burze. My jsme taky politicky mnohem rozhádanější, a nemáme jen „dvě strany“, takže to zřejmě nikdy nedosáhne podobných rozměrů jako v Americe.

image0

N.H.: Jaký je Váš vztah k CERGE-EI? Jak Vás ovlivnil Váš otec (pozn. prof. Jan Hanousek, který na CERGE-EI působí)? Jak vzpomínáte na Vaše studia na CERGE-EI?

J.H.: Můj otec je můj mentor a nejlepší přítel, takže jistě ovlivnil moji volbu jít na CERGE-EI. Ale nebyl to jediný důvod. Já jsem vyšel z Matfyzu a to mi dalo hrozně moc a CERGE-EI pro mě bylo ideální řešení, jak na studium navázat a jak si vypilovat praktické dovednosti, které se mi později velmi hodily. Navíc ten komfort, že jsem se naučil fungovat v angličtině. Bylo to pro mě jedno z nejlepších míst, když jsem poté chtěl jít do Ameriky a zapojit se rovnou do výzkumu. MAE bylo hodně aplikované, a měli jsme šanci být zapojeni do praktického chodu firem, měli jsme možnosti si všechno vyzkoušet, a připravit se na další práci. Naučili jsme se řadu velmi užitečných dovedností, a udělali si představu, co po škole opravdu chceme dělat. Řada mých spolužáků našla práci ještě na škole. Vlastně mě moc mrzí, že MAE skončilo, protože pro mě to byl neuvěřitelný program.