Novinky
Andreas Ortmann: Zveřejňování dat by mělo být prováděno pravidelně
27. září 2023
V nejnovější epizodě CERGE-EI podcastu Talking Economics hovoříme o behaviorální ekonomii s naším speciálním hostem, profesorem na UNSW Business School v Sydney v Austrálii a bývalým profesorem a výzkumným pracovníkem na CERGE-EI, Andreasem Ortmannem.
Behaviorální ekonomie si získala nesmírnou oblibu díky svému přístupu k porozumění lidskému rozhodování a učinila z ní disciplínu, kterou si politici, podniky a výzkumníky zvou na pomoc.
„Behaviorální ekonomie začala před desítkami let. Stala se populární díky svému slibu vnést do ekonomických modelů více psychologického realismu. Vliv byl obrovský, existují doslova tisíce studií, které, naznačují, že lidé nejsou tak dokonalí, jak ekonomická teorie často předpokládá,“ vysvětluje profesor Ortmann.
V posledních letech však behaviorální ekonomie čelí výzvám kvůli nedávným zprávám o podvodném chování v oboru.
„Pravděpodobně miliony dolarů byly vynaloženy na studie a politické intervence, které prostě nemohly přinést to, co původně slibovaly.. Bohužel existuje mnoho a mnoho dalších příkladů, které se řídí podobným vzorcem – sexy výsledky, velmi slibné výsledky, ale zjevně založené na velmi pochybných datech,“ říká profesor Ortmann.
„Zdá se, že je to problém spíše v této konkrétní části vědy, v behaviorální vědě, kde nemáte jasnou teorii. Je to otázka různých metod v různých oblastech společenských věd. Metody v některých oblastech, jako je experimentální ekonomie, jsou zdravější než metody v jiných oblastech,“ dodává.
Jaká je podle profesora Ortmanna budoucnost behaviorální ekonomie? Epizodu si (v angličtině) můžete poslechnout na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts nebo YouTube.
Profesor Ortmann je profesorem experimentální a behaviorální ekonomie na University of New South Wales Business School v Sydney v Austrálii. V letech 2000-2009 byl profesorem a vedoucím výzkumným pracovníkem na CERGE-EI. Je známý svou prací o experimentální metodologii ve společenských vědách, heuristice a koordinačních hrách.