Novinky

Talking Economics: Ekonomie rodiny a rozdíly v odměňování žen a mužů

30. července 2024

V nejnovější epizodě podcastu Talking Economics jsme se potkali s Barbarou Pertold-Gebickou, absolventkou doktorského programu CERGE-EI a odbornou asistentkou na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy, abychom prozkoumali ekonomii rodiny a rozdíly v odměňování žen a mužů.

Barbara zdůraznila, že její výzkum si klade za cíl porozumět chování v rámci společenského a politického kontextu: „Jde o pochopení chování lidí vzhledem k prostředí, ve kterém žijí. Snažíme se porozumět tomu, jak lidé jednají v daném kontextu.“

Ve svém výzkumu zkoumala, jak dlouhá rodičovská dovolená v České republice ovlivňuje kariéru žen. Upozorňuje, že prodloužená rodičovská dovolená může mít za následek nižší pracovní pozice a nižší mzdy matek v porovnání s jinými zeměmi, kde kratší rodičovská dovolená v kombinaci s ochranou zaměstnání vykazují pozitivnější výsledky na trhu práce.

Barbařin výzkum poukazuje na problémy, kterým čelí matky, které se po dlouhých pauzách znovu vracejí do zaměstnání. Důležitý je i výzkum na vliv sociálních norem a dostupnosti péče o děti na rozhodování o zaměstnání z pohledu zaměstnavatelů: „V mém výzkumu s Vojtěchem Bartošem (absolvent CERGE-EI a odborný asistent na Univerzitě v Miláně) jsme zjišťovali, jak zaměstnavatelé pohlížejí na žádosti o zaměstnání žen s dvouletými, tříletými a čtyřletými dětmi. A vidíme, že zaměstnavatelé mnohem častěji zaměstnávají matky starších dětí.“

Při zmírňování rozdílů v odměňování žen a mužů hraje roli flexibilita zaměstnání. Flexibilní pracovní místa mohou ženám pomoci efektivněji sladit pracovní a rodinné povinnosti. Posun k práci na dálku během pandemie přinesl ještě větší flexibilitu pro matky s dětmi tím, že se zkrátila doba dojíždění. Rozšířily se tím pracovní příležitosti, což může pomoci snížit rozdíly v odměňování žen a mužů.

Podcast v angličtině si můžete poslechnout na SpotifyApple Podcasts, nebo na YouTube.

Talking Economics Basia Pertold