Novinky

Talking Economics: Dynamika práce v rozvojových zemích

30. dubna 2024

V nejnovější epizodě podcastu Talking Economics o firmách a pracovním trhu v rozvojových zemích diskutujeme s Andreasem Menzelem, který je odborným asistentem Univerzity Karlovy CERGE a výzkumným pracovníkem Národohospodářského ústavu Akademie věd České Republiky. 

Andreasovy výzkumné projekty se zaměřují na rozvojovou ekonomii a ekonomii trhu práce v Ghaně, Tanzanii, či Bangladéši.

Zatímco firmy v rozvinutých zemích se často mohou pochlubit stovkami zaměstnanců, ty v rozvojových zemích jich obvykle zaměstnávají méně než pět. „Jedním z důvodů, proč v mnoha chudých zemích vidíme tolik velmi malých podniků, je to, že je tam hodně lidí, kteří nemají jinou možnost. Vlastníci firem v rozvojových zemích se dají rozdělit na takzvané přirozené podnikatele – ty, kteří chtějí růst – a na ty takzvaně “nezbytné”, kteří podnik provozují, protože neexistuje žádná jiná cesta, jak si vydělat peníze,“ vysvětluje Andreas. Korelace mezi velikostí firmy a HDP je nápadně velká a naznačuje potenciální kauzální vztah. Vede větší HDP k větším firmám, nebo naopak? „O tom je výzkum, který dělám. Je to aktuálně jedna z největších výzkumných oblastí v rozvojové ekonomii,“ říká Andreas.

Jedno odvětví ovšem vyniká, co se týká rozvoje; a to oděvní sektor. Během posledního půlstoletí bylo několik zemí svědkem transformačního růstu díky vývozu oděvů. Je pozoruhodné, že toto odvětví poskytlo významné pracovní příležitosti zejména ženám. Avšak i tady přetrvávají  problémy, zejména pokud jde o diskriminaci na základě pohlaví a mzdové rozdíly. Andreas zdůrazňuje důležitost šíření informací a postupného posunu ve společenském přesvědčení pro boj proti těmto systémovým problémům: „Účinným způsobem boje proti diskriminaci je často to, že poskytujete informace a pomalu měníte přesvědčení.“

Navzdory těmto výzvám vidí Andreas oděvní průmysl jako efektivní první krok při rozvoji země.

Podcast si můžete poslechnout (v angličtině) na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts nebo na YouTube.

Talking Economics FB 8