archiv aktualit
Nejbližší jiní. Představy o Rusku a Rusech v raném novověku
Obraz Rusů v globálním veřejném prostoru spojujeme v poslední době zejména s ruskou agresí na Ukrajině. Pohled na dobovou literaturu však ukazuje, že obyvatelé Moskevského velkoknížectví byli předmětem diskusí po celé Evropě už v dobách raného novověku. Výzkumům zaměřeným na reflexi Ruska a Moskvanů v rámci raně novověké kulturní výměny se věnuje probíhající mezinárodní konference pořádaná Filosofickým ústavem Akademie věd (31. 10. -1. 11. 2024). Více
- Zveřejněno: 01.11.2024
Zemřel Pavel Materna (1930–2024)
S lítostí si dovolujeme informovat, že 25. října nás ve věku 94 let opustil vzácný kolega prof. Pavel Materna. Ve Filosofickém ústavu působil od roku 1990 a svým dílem přispěl k rozvoji systému transparentní intenzionální logiky. Více
- Zveřejněno: 30.10.2024
Nacionalismus vnáší do vlastenectví pachuť
Rozhovor s filosofem Tomášem Koblížkem v podcastu Vinohradská 12 o vlastenectví, nacionalismu, demokracii a zdrojích nenávisti ve společnosti.
- Zveřejněno: 28.10.2024
Současná témata studentům na dosah
Orientovat se v současném světě nebo se zapojit do veřejného života by měly umět už děti na základních školách. Spolu s badateli Filosofického ústavu Akademie věd ČR na tom pracují učitelé občanské výchovy sdružení v asociaci Občankáři. O tom, jak jejich spolupráce vypadá a jaká témata vědci přinášejí do výuky, hovořil v pořadu Věda Plus Českého rozhlasu (od 8:22) Ondřej Lánský z Filosofického ústavu a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
- Zveřejněno: 24.10.2024
Týden Akademie věd ve Filosofickém ústavu
Zveme vás na čtvrtý ročník vědeckého festivalu Týden Akademie věd. Program, který jsme pro vás připravili ve Filosofickém ústavu, naleznete ZDE. Všechny akce jsou zdarma, jen si nezapomeňte rezervovat místo. Těšíme se!
- Zveřejněno: 17.10.2024
Spor o hoststvo pokračuje
Nedávné použití slova "hoststvo" v mediálním prostoru vyvolalo vlnu polemik z lingvistických i etických pozic o tom, zda tento výraz do češtiny patří nebo nepatří a proč. K tématu se v komentáři pro Echo.24 vrací filosof Petr Kužel.
- Zveřejněno: 16.10.2024
Filosofický podcast Mysli a žij!
"Důkazy, že Země není stavěna na trvalý růst, máme, jen se jimi neřídíme," říká filosof Martin Ritter, který byl hostem podcastu Mysli a žij na serveru Aktuálně.cz.
- Zveřejněno: 15.10.2024
Setkání Mezinárodního poradního sboru 2024: Novinky z výzkumu a volba předsednictva
Novinky týkající se vedení pracoviště, rozvoje Centra pro environmentální a technologickou etiku – Praha a přehled činnosti Oddělení logiky a Centra medievistických studií představili zástupci Filosofického ústavu začátkem října (2.-4. 10. 2024) členům Mezinárodního poradního sboru v rámci pravidelného každoročního setkání. Více
- Zveřejněno: 14.10.2024
Jan Žižka podle odborníků
Před 600 lety zemřel Jan Žižka. Pohled na něj a na jeho podobu se postupem času výrazně měnil, a i dnes zůstává kontroverzní postavou českých dějin. Na otázku, jak konkrétně se měnila představa o podobě Jana Žižky v průběhu staletí, hovořil v pořadu Hyde Park České televize (od 33:27) mezi dalšími odborníky Robert Novotný z Centra medievistických studií Filosofického ústavu Akademie věd & FF UK.
- Zveřejněno: 14.10.2024
Proč číst Tomáše Akvinského i dnes
Stejnojmennou přednášku prof. Andrease Speera z Thomas-Institutu, Universität zu Köln si můžete pustit ze záznamu na našem youtube kanálu.
- Zveřejněno: 12.10.2024