Kde končí věda a začíná umění? Tuto otázku návštěvníkům pokládá nová výstava Obraz obrazu, která sdružuje díla čtveřice předních českých a polských umělkyň a umělců, vědecké pohledy na ně a těmito vědeckými analýzami inspirovaná díla. Věda obrací pohled k umění, které jí ho oplácí, a cyklus inspirace se roztáčí.
Vědecká analýza nám běžně pomáhá zjistit stáří, způsob vzniku, pravost či stav uměleckých děl. Uměleckou sféru pro změnu dlouhodobě inspirují vědecké myšlenky a příklady této reflexe můžeme nalézt od Leonarda da Vinci a jeho předchůdců přes M. C. Eschera až po soudobé tvůrce a tvůrkyně. Nová výstava Obraz obrazu ve foyer budovy SOLID21 na FZU AV ČR představuje tuto fascinující vzájemnou reflexi na příkladech maleb a mozaik předních současných českých a polských umělců a umělkyň, kteří nejen laskavě zapůjčili svá díla, ale také vytvořili nová díla inspirovaná vědeckými analýzami původních mozaik a maleb. Na výstavě je tak možné si prohlédnout nejen tento řetězec inspirace, ale po domluvě také vzorky vystavených děl pod světelným mikroskopem.
Umělecká kurátorka výstavy Pavla Bauerová (FZU a ITAM AV ČR) podrobila odebrané vzorky obrazů a mozaik analýze pod světelným i elektronovým mikroskopem. Vybrané snímky jsou vystaveny ve foyer společně s původními díly a na webové stránce výstavy je možné si prohlédnout podrobnější studie jednotlivých děl – řezy vrstvami barvy a nábrusy, prvkové mapy a více. Na slavnostní vernisáži v úterý 22. 10. se mohli návštěvníci dovědět více o tomto vzácném konceptu i o inspiraci jednotlivých děl, jak ji popsali zapojení umělci a umělkyně.
Díla na výstavu zapůjčili Łukasz Huculak, Sylwia Svorová Pawelkowicz, Magdalena Kracík Štorkánová a Zdeněk Dudek. Łukasz Huculak je přední polský malíř, kurátor a autor textů o umění, jehož obrazy často reflektují vědecké prvky od fosilních nálezů přes archeologické nálezy po pozorování vesmíru. Sylwia Svorová Pawelkowicz se umění věnuje nejen jako malířka, ale také jako výzkumnice, kurátorka a restaurátorka umění. Specializuje se na identifikaci pigmentů pomocí optické a elektronové mikroskopie. V roce 2016 objevila vzácný žlutý pigment – vanadinit Pb5(VO4) 3Cl – používaný ve výzdobě kostelíka v Chotkowě (dnes Polsko).
Autorka mozaikou osázené figuríny Klíč od zlaté klece, Magdalena Kracík Štorkánová, se zabývá uměním mozaiky: tvorbou, restaurováním, designem, propagací a pedagogickou činností. V roce 2012 založila organizaci Art and Craft Mozaika z.s. sdružující umělce, restaurátory, historiky, vědce a nadšence do mozaiky. Také Zdeněk Dudek tvoří umělecké mozaiky. V roce 1968 vytvořil dvě významné mozaikové plastiky – jednu před hotelem Alessandria v Hradci Králové, druhou u hotelu Skalní Město v Prachovských skalách. Krátce nato jeho protest proti sovětské okupaci vyústil v opuštění Československého svazu výtvarných umělců. Po návratu k umění vystavoval v mnoha českých i zahraničních galeriích.
Po jarní výstavě obrazů jaderné fyzičky a malířky Alice Valkárové, Umění vědě(t), je Obraz obrazu dalším příspěvkem do živého dialogu mezi vědou a uměním, který může sloužit ke vzájemné inspiraci i pro přiblížení vědecké práce nejširší veřejnosti. Školy a veřejnost si mohou výstavu prohlédnout během Dnů otevřených dveří na FZU od čtvrtka 7. listopadu do soboty 9. listopadu. Po předchozí domluvě jsou možné také exkurze pro skupiny zájemců také v jiných dnech.
Vznik výstavy byl podpořen programem Prezentace vědy a výzkumu AV ČR (MAP). Tento program na FZU umožnil též vznik vzdělávacího komiksu Taje nanosvěta, jehož ukázku brzy představíme.