- Úvod
- Ústav
- Lidé
- Výzkum
- Aplikace
- Semináře a akce
- Knihovna
- Doktorské studium
- Kariéra
V roce 2022 vznikla malá expozice, které navázalo na předchozí výstavku starších počítačů a další podobné techniky v ústavu používaných. Expozice má několik tematických částí:
Výstavka je přístupná po domluvě a je možno podat odborný výklad podle zájmu návštěvníka.
Kontakní osoba: Ing. Ladislav Beneš, CSc.
Na několika panelech je popsán tehdejší způsob práce s výpočetní technikou a je zachyceno vyprávění o vzniku ústavu. Ústav byl založen v roce 1975 jako hlavní výpočetní středisko Československé akademie věd a vědci – zejména numeričtí matematici - zde tvořili jen část personálu. Ústav začínal v pronajatých prostorech, později byla vystavěna nova budova. Vědecká část spravovala mimo jiné i celoakademický archiv programů, účastnila se na Státním plánu základního výzkumu, pořádala vědecké konference. Ústav žil i vlastním společenským životem.
Postupem času se zvětšoval podíl vědců ve struktuře ústavu a ústav byl posléze zařazen v roce 1980 mezi vědecká pracoviště. V roce 1991 došlo k u končení činnosti výpočetního střediska, což bylo zapříčiněno nástupem snadno dostupné stolní výpočetní techniky na bázi PC. Dále je na tabulích shrnut další vývoj ústavu a změny jeho zaměření až do doby vzniku expozice.
Část panelů je věnována činnosti prvého ředitele ústavu prof. ing. Mirko Nováka, DrSc., který má zásadní zásluhy na vzniku ústavu, jeho ukotvení ve struktuře Akademie věd, výstavbě nové budovy, provozu výpočetního centra, vybudování a rozvoj vědecké části a orientaci vědecké části na nové problematiky zejména neuronové sítě, rozpoznávání obrazů, atd. Vzpomenuto je i jeho další působení na Fakultě dopravní ČVUT.
Ústav vznikl pod původním názvem Centrální výpočetní středisko a jeho hlavní úlohou bylo zpřístupnit sálové počítače zde instalované pro široký okruh pracovišť ČSAV. Prvým počítačem byl počítač EC1040 z NDR umístěný dočasně v budově Fyzikálního ústavu. Zadání úloh a zpracované výsledky se dvakrát týdně autem rozvážely do ústavů ČSAV v Praze a blízkém okolí. Vedle toho vnikala síť inteligentních terminálů, která umožňovala vzdálený přístup on-line.
Nejvýznamnějším sálovým počítačem byl komplex dvou spřažených počítačů EC1045 označovaný jako VK2M45, doplněný maticovým procesorem. Přístup k němu na dálku umožňovala i sít stále modernizovaných inteligentních terminálů (původně procesor JPR 12, později SAPI1 i prvá PC). Jejich celkový počet dosáhl téměř sedmdesáti a pokrýval i vzdálená pracoviště od Plzně po Ostravu. Ústav spolupracoval s dalšími pracovišti na automatizaci vědeckých výzkumů, bylo připojeno několik online-experimentů.
Kromě toho budoval ústav v Praze radioreléovou síť pro přenos dat mezi budovou ústavu, centrem města, areály na Spořilově, v Krči, v Ondřejově, na Petřinách, v Suchdole a v Řeži u Prahy.
Výstavka ukazuje konfigurace sálových počítačů i inteligentních terminálů, provozní statistiky i obrazovou dokumentaci.
Tato část zabírá největší část plochy expozice. Jsou zde vystaveny komponenty mikroprocesorových systémů JPR12 a SAPI1 z Tesly Strašnice, modemy, tiskárny, pásková úložiště, prvky síťové infrastruktury od tenkého ethernetu po strukturovanou kabeláž.
Máme zde stále funkční historický minipočítač RISC HP 9000/T500.
Výstavka ukazuje notebooky od prvních až po téměř současné včetně ukázky vnitřních komponent. Obdobně je zde vystavena řada PC od prvých PC XT až po současné a ukázky techniky serverů od prvých, založených na PC, po specializovaná řešení. Ukázka zahrnuje několik generací techniky používané pro náročné výpočty.
U každého exponátu je krátký technický popis a pro zajímavost je uváděna i jejich cena, která, dána do kontextu tehdejších cen a platů, může být, zejména pro mladé návštěvníky, dost překvapující. Řada počítačů a zařízení má otevřenou skříň, takže lze pozorovat i vývoj interních komponent.
Poslední částí je několik vitrín s ukázkami jednotlivých prvků výpočetní techniky a jejich proměny v čase. Máme zde ukázku plošných spojů, procesorů, pamětí, různých paměťových medií – pružných disků, pevných disků, flash disků, magnetických pásek. Např. u pevných disků je ukázán i vnitřek, běžně uživatelům skrytý. Kuriozitou jsou výměnné disky sálových počítačů, které si každý může potěžkat.
Máme zde dále ukázky malých přenosných zařízení, napájecích zdrojů, specializované karty do PC, atp.