Prohlídky a pozorování
Mimořádné prohlídky pro veřejnost 28. října od 10, 13 a 16 hodin
I když jsme pravidelné víkendové prohlídky ondřejovské hvězdárny v září ukončili, 28. října uděláme (už tradiční) výjimku. Nejde jen o to, že je to státní svátek, ale především pro nás je to památné výročí aktu, který zakladatel hvězdárny Dr. Josef Jan Frič učinil, když k 10. výročí samostatného Československa svou hvězdárnu odevzdal státu. Je nám velkou ctí, že jí máme možnost spravovat jako součást Astronomického ústavu AV ČR. Přijďte se podívat, prohlídky začínají v 10, 13 a v 16 hodin a trvají asi dvě hodiny.
Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Manda nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty či vysokoenergetických objektů ve vesmíru. Během návštěvy Vás naši průvodci seznámí s okolnostmi založení hvězdárny, v historické kopuli uvidíte expozici věnovanou vývoji hvězdárny a řadu zajímavých přístrojů. Dozvíte se o současném poslání observatoře i jejím významu v současném astronomickém světě.
Celý rozsáhlý areál je upraven jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Do něho jsou zasazeny secesní budovy a kopule původní hvězdárny, které navrhoval architekt Josef Fanta. Při procházce parkem můžete obdivovat i umístěné přístroje - sluneční radioteleskopy. V severní části, v „Kubětinách“, se nachází kopule s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v ČR, instalovaným roku 1967. V okolí observatoře je také řada turisticky zajímavých míst (a mnoho z nich naleznete v internetové brožuře Poznáváme Posázaví).
Virtuální prohlídky
Pokud zrovna nemáte cestu, můžete se na nás podívat i virtuálně, pomocí prohlídek!
Jak nás najdete? A kde se před návštěvou observatoře posilnit?
Observatoř Astronomického ústavu se nachází 30 km jihovýchodně od okraje Prahy poblíž dálnice D1. Přijet můžete autem, autobusem nebo si udělat procházku od vlaku. Okolí Ondřejova je také oblíbený cíl projížděk na kole. Abyste nepřišli hladoví, doporučujeme Vám se posilnit. Využít můžete buďto možnosti nákupu v potravinách, nebo navštívit restauraci v Ondřejově či okolí. Přímo v Ondřejově na náměstí se nachází dva obchůdky s potravinami naproti zastávky Ondřejov-náměstí, ze směru od Prahy: Potraviny (pátek otevřeno do 17:00, sobota do 11:30, neděle zavřeno) nebo Večerka (pátek otevřeno do 19:00, sobota a neděle do 17:00). Na ondřejovském náměstí pak najdete vyhlášenou restauraci Pietro a v nedalekých Hrusicích (pár minut autem) se nachází tématická restaurace Hrusická hospoda ve stylu Ladových obrázků. A jak se tedy dostanete k nám na observatoř?
Přístup a délka prohlídky
Areál hvězdárny je volně přístupný, do budov je možno vstoupit pouze s průvodcem. Upozorňujeme, že budovy nemají bezbariérový přístup a v historických kopulích je zúžený prostor. Trasa prohlídky vede z části přírodním terénem a ujdete při ní asi 1,5 km. Exkurze trvá přibližně 2 hodiny, není-li domluveno jinak. Prohlídka je vhodná od 5 let, malé děti doporučujeme ponechat doma.
Individuální prohlídky
Návštěvy hvězdárny jsou možné od května do září každou sobotu a neděli a také o státních svátcích. Prohlídky začínají v 10, 13 a 16 hodin.
Skupinové prohlídky
Od dubna do října je možné domluvit skupinovou prohlídku (od 20 osob) na kterýkoliv pátek (kromě 17. května) v termínech 10:00 a 13:00. V jiné dny bohužel z provozních důvodů exkurze nepřijímáme. Objednávku je třeba domluvit předem, a to emailem na adrese exkurze@asu.cas.cz. Vaši objednávku přijmeme, zajistíme průvodce a následně vám ji teprve potvrdíme, takže vyřízení objednávky trvá několik dní. V případě dotazů a upřesnění můžete od pondělí do pátku volat na 725 948 910. Preferujeme ale elektronickou poštu. Kapacita jedné skupiny pro prohlídku je s ohledem k omezenému prostoru v historických kopulích 25, výjimečně až 30 osob (žáků).
Upozornění pro objednavatele prohlídky: pokud budete mít zpoždění, prosím volejte na 725 948 910 (platí pro exkurze ve všední dny, u individuálních prohlídek o víkendech nikoliv). Pokud skupina bez předchozího upozornění nedorazí na čas, po 15 minutách průvodce odchází.
Mimořádné akce
V případě výjimečného nebeského úkazu nabízí naše hvězdárna pozorování jevu spojené s výkladem odborníka. Informace o případném mimořádném pozorování se dozvíte na úvodní straně v novinkách.
Během roku pořádáme rovněž několik akcí, během kterých si můžete hvězdárnu prohlédnout zdarma. Především je to jarní Den otevřených dveří nebo podzimní Noc vědců. O těchto akcích informujeme na stránce Akce pro veřejnost.
Vstupné
Na hvězdárně je možné platit pouze hotově v Kč a přiměřenou částkou. Moc děkujeme za pochopení.
děti do 6 let včetně | zdarma |
děti 7-15 let | 60 Kč |
exkurze základních a středních škol (doprovod zdarma) | 60 Kč za žáka |
studenti | 60 Kč |
dospělí | 140 Kč |
důchodci, ZTP a členové České astronomické společnosti | 60 Kč |
Minimální vstupné při skupinové exkurzi činí 800 Kč. Toto se týká pouze objednaných skupin mimo pravidelné prohlídky pro veřejnost. Za objednanou prohlídku v angličtině je účtováno dvojnásobné vstupné za osobu.
Návštěvní řád
Pracovní, pozorovací, provozní a historické objekty jsou umístěny na rozsáhlém pozemku. Parková úprava observatoře umožňuje volný vstup návštěvníků. Charakter naší práce však vyžaduje určitá omezení:
- O sobotách a nedělích od počátku května do konce září se koná prohlídka observatoře s průvodcem. Zájemcům doporučujeme prohlídku Astronomického muzea Vojtěcha Šafaříka. Při mimořádných úkazech na obloze pořádáme pozorování pro veřejnost v historické Západní kopuli. Zde je nutno se řídit pokyny pozorovatelů.Území observatoře je pěší zónou a oblastí klidu. V nočních hodinách je nutno omezit používání světel.
- Park observatoře je volně přístupný. Je doporučeno používat cesty a chodníky. Sportovní hry zde nejsou povoleny. Poškozování parku je přísně zakázáno.
- Pro osoby invalidní, odkázané plně na pohyb označeným motorovým vozidlem platí na území observatoře pravidla platná pro silniční dopravu typu "zákaz vjezdu mimo dopravní obsluhy".
Aktuální počasí u nás
Než se k nám vydáte, podívejte se, jaké je u nás počasí. Aktuální snímek oblohy z webové kamery Českého hydrometeorologického ústavu (viz níže, aktualizijte obnovením stránky či klávesou F5).
Brání vám něco v návštěvě hvězdárny? Máte to k nám daleko? Pak můžete využít této expres prohlídky zdarma. V pěti minutách "dějepisu" se seznámíte s historií hvězdárny a v deseti minutách se ve "fyzice" podíváte na dalekohledy v historické Západní kopuli - jak se s nimi zaměřuje na objekt, jak fungují a co je s nimi vidět. Vašima očima bude objektiv mobilního telefonu, kterým jsme to pro vás natočili tak, jako byste na hvězdárně opravdu byli. Průvodcem vám bude Pavel Suchan, vedoucí skupiny průvodců na hvězdárně. Určeno pro starší žáky a klidně i dospělé.