České stopy ve vesmíru

Date of publication
News categories
Perex

Jak je možné se i v relativně malém státě jako ČR zapojit do velkých kosmických misí, jak toto zapojení probíhá a jaké výhody přináší místní vědě a průmyslu? Lze se příprav účastnit už během studií? O tom i dalších otázkách u nás v pondělí 7. 10. v rámci celosvětového World Space Week diskutovali Petr Brož, Martin Ferus, David Píša, Veronika Strnadová a David Hlaváček. 

Na vesmírných sondách se pracovalo už v bývalém Československu, a to například na misích Magion, z nichž první startovala v říjnu 1978. Rozmach českého zapojení do přípravy kosmických misí pak začal především po vstupu ČR do Evropské kosmické agentury (ESA) v roce 2008. 

Na pondělní panelové diskusi přišla řeč na nedávno vyslané mise jako Solar Orbiter, který už od roku 2020 zkoumá sluneční aktivitu, nebo loni vypuštěnou sondu JUICE, která je nyní na cestě k Jupiterovým ledovým měsícům. Diskutovaly se také teleskopy a sondy připravované k vypuštění v tomto a příštím desetiletí, například teleskop PLATO určený k detekci exoplanet a související ARIEL k pozorování exoplanetárních atmosfér, sonda EnVision, která bude zkoumat Venuši a pomůže poodhalit minulost této planety, nebo mise LISA s cílem zachytit gravitační vlny s dosud nevídanou citlivostí; na této misi se FZU podílí ve spolupráci čtyř ústavů AV ČR a jedné soukromé firmy. 

Diskutované mise nejsou samozřejmě jediné, na nichž se ČR podílí; pokračovat by se dalo například sondou Hera, která odstartovala právě 7. října a je nyní na cestě k planetce Dimorphos, nebo chystaná mise ATHENA, která po plánovaném vypuštění v roce 2037 bude v rentgenovém spektru zkoumat supermasivní černé díry a formování vesmíru. Kromě vědeckého přínosu misí přišla řeč především na průběh jejich vzniku - podávání návrhu, zapojení do již chystané mise prostřednictvím českých aktivit v ESA, nebo důležitou spolupráci s průmyslem. 

Na panel přišli především studenti vysokých, ale dokonce i středních škol, které zajímají možnosti zapojení do přípravy kosmických misí a analýzy jejich dat.  

Panelová diskuze České stopy ve vesmíru
Description
Poslechnout si návštěvníci mohli Petra Brože (Geofyzikální ústav AV ČR), Martina Feruse (Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR), Davida Píšu (Ústav fyziky atmosféry AV ČR), Veroniku Strnadovou (Česká geologická služba) a Davida Hlaváčka (Fyzikální ústav AV ČR). Diskusi moderovala Julie Nekola Nováková. Foto: Mirka Macháčková

Vyslané i připravované vesmírné teleskopy a sondy nám skutečně otevřou okna vesmíru dokořán, abychom parafrázovali Jiřího Grygara, a obrovsky rozšíří naše poznání těles sluneční soustavy, planet jiných hvězd, ale i hlubokého vesmíru. Chcete-li se dozvědět více, v rámci projektu AV21 Vesmír pro lidstvo, do něhož je FZU zapojen jako jeden ze dvanácti zúčastněných ústavů AV ČR, vzniká pro zájemce přehledová publikace věnovaná přímo kosmickým misím s českou účastí a v rámci letošního Czech Space Week by měl vyjít také článek na portálu vědavýzkum.cz. České stopy ve vesmíru jsou totiž stále markantnější!