Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku pořádá ve dnech 31.10.2024 – 02.11.2024 mezinárodní konferenci na téma „Representing Muscovitesin Early Modern Textual Cultures“. Konference se koná v Akademickém centru, Husova 4a, Praha 1.
V rámci Týdne Akademie věd v úterý 5. listopadu od 17:00 v divadle Viola Tomáš Havelka představí paměti Milady Blekastad „Zlatá brána otevřená“ a posléze z nich přečte ukázky. Místo na akci je nutné si předem rezervovat.
Listopadový Staročeský dýchánek přispěje do Týdne Akademie věd přednáškou Aleny M. Černé (Ústav pro jazyk český AV ČR) na téma „Had – odvěké zlo i dobro“, reflexe hada ve středověké češtině a ve středověkém písemnictví. Přednáška se koná v úterý 5. 11. 2024 od 17:00 v dolním sále Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
Ve čtvrtek 7. listopadu od 18:00 se uskuteční online přednáška Dr. Jeroena J. H. Dekkera (University of Groningen) na téma „From Rage to Happiness, from Sadness to Joy. The Visualization of Embodied Emotions of Children and Parents in Early Modern Europe“.
Přednáška Veroniky Faktorové a Václava Smyčka „Jak se ženy staly spisovatelkami? A co na to muži?“ se zaměří na autorky a jejich přijetí v 18. a 19. století v českých zemích. Přednáška se koná ve čtvrtek 7. 11. 2024 od 10:00 v rámci Týdne Akademie věd v Dolním sálu Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Na Florenci 3, Praha 1.
Nové Listy filologické 2024 (147), 1-2.
Výstavu Bibliotheca astronomica můžete navštívit v pražském Klementinu od 18. 10. – 18. 12. 2024. Výstavu přichystali Kamil Boldán a Jana Vackářová z Oddělení rukopisů a starých tisků NK ČR. Výstava představí nejstarší tištěné knihy s astronomickou tematikou, které Národní knihovna ve svém historickém fondu uchovává. Spatřit můžete světové unikáty z doby prvních tisků (inkunábulí) i ze 16. a …
U příležitosti 400. výročí narození biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna a 360. výročí jmenování olomouckým biskupem pořádá Arcibiskupství olomoucké ve spolupráci s Univerzitou Palackého a Muzeem Umění v Olomouci cyklus přednášek o této významné osobnosti. Nenechte si ujít čtyři přednášky, které se uskuteční vždy ve čtvrtek od 17 hodin ve Slavnostním sále Arcibiskupského paláce v Olomouci.
Vědecká knihovna v Olomouci a Sdružení knihoven ČR pořádají 32. ročník konference Bibliotheca Antiqua. Konference k historickým knižním fondům se uskuteční ve dnech 7.–8. listopadu 2024 v Olomouci v prostorách Červeného kostela. Přihlášky s příspěvkem – do 8. září, přihlášení na konferenci bez příspěvku – do 13. října.
Letošní Archivy & Muzea se konají 6.–7. listopadu 2024 v prostorách přednáškového sálu Západočeského muzea v Plzni, p. o. Konferenci společně připravují Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., a Česká archivní společnost, z. s., ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni, p. o., a dalšími muzejními a archivními organizacemi. Pro konferenci byly vytyčeny tři tematické okruhy. První se zaměří na rekapitulaci legislativních rámců, …
Katedra historie FF UP a Muzeum umění Olomouc pořádají interdisciplinární konferenci “Festivity a ceremonie ve středověku a raném novověku”. Konference se bude konat 27. – 29. 11. 2024 v Muzeu umění v Olomouci (Mozarteum).
25. ročník konference Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě se uskuteční ve dnech 27. až 28. listopadu 2024 v konferenčním sále Národního archivu v Praze, Archivní 4, Praha 4. Konferenci pořádají Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, Národní archiv a Národní knihovna ČR. Program
Moravská zemská knihovna v Brně Vás srdečně zve na výstavu Mezi kouzly, vírou a pověrou, která probíhá od 30. září do 20. prosince 2024. Tato unikátní výstava se zaměřuje na fascinující téma magie, víry a pověr na moravském venkově v 18. a 19. století. Výstava představuje bohatý soubor tisků a rukopisů, které dokumentují, jak hluboko byly magické …
Ve Vydavatelství FF UK vyšla nová monografie Středověké cestopisy v českých zemích. Na knize spolupracovali dr. Jaroslav Svátek z Ústav českých dějin FF UK a dr. Vojtěch Bažant z Centrum medievistických studií Praha. Publikace popisuje literární nástroje a motivy formující cestopisné příběhy, věnuje se rukopisným tradicím a sleduje cesty, jimiž se rukopisy ubíraly do písařských dílen a knihoven. …
Arcidiecézní muzeum Olomouc od 24. 9.–24. 11. 2024 pořádá výstavu Sv. Václav, křesťanský kníže a mučedník. Vystavuje dva restaurované obrazy ze Svatováclavského cyklu z kláštera bosých augustiniánů v Praze na Zderaze a a také oslavný spis k poctě sv. Václava D. Wenceslao Bohemorum duci ac martyri inclyto sertum […] z let 1643–1644, zapůjčený z fondu knihovny Strahovského kláštera v Praze. Více o výstavě – zde.
Vyšla nová kniha Korespondence Jana Marka Marciho z Kronlandu – Magda Králová, Kateřina Šolcová, Zdeněk Žalud (eds.) !
Konference Škola, základ života na připomínku 250. výročí vydání Všeobecného školního řádu se bude konat 5.–6. 12. 2024 v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského, Valdštejnská 20, Praha 1. Pořadatelé: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Česká společnost pro výzkum 18. století, Centrum pro dějiny vzdělanosti HÚ AV ČR.
13. mezinárodní konference Society of Emblem Studies se koná příští léto: 28. července – 5. srpna 2025 na Vídeňské univerzitě. Do konce roku je možné se přihlásit s příspěvkem. Konferenci připravuje Katedra klasické filologie, středověku a neo-latinská studia Vídeňské univerzity.
Čtvrý ročník mezinárodní mezioborové konference v oblasti studia knižní vazby s názvem „Gotika v Polsku a Evropě“ se bude konat 13.-14. prosince 2024 v Toruni. Součástí konference je i výstava „Gotické vazby ze 13. a 16. století z torunských sbírek“.
Historický ústav Akademie věd ČR zve na prezentaci projektu edičního zpracování díla Petra Chelčického zastoupeného editorem PhDr. Jaroslavem Boubínem, CSc., a mezinárodního edičního projektu Acta Unitatis Fratrum – Akta jednoty bratrské zastoupeného editory doc. Jindřichem Halamou, Dr., a Mgr. Jiřím Justem, Th.D. Akce se bude konat ve středu 30. října 2024 od 17:30 v Literární kavárně Academia (Václavské náměstí 34, Praha 1).