Ohlédnutí za prázdninovými vzdělávacími programy
Každoročně o prázdninách do našeho ústavu přijíždějí desítky studentů a studentek zažít chemii a fyziku jinak, a to přes programy experimentování v EDU laboratoři, přednášky a praktika ve vědeckých týmech. Nejinak tomu bylo i letos.
Uhlík v Boru – aneb 6 témat v pěti dnech
Týden od 14. do 18. srpna se prostory našeho vzdělávacího EDU centra proměnily v biochemickou laboratoř. Dvanáctka středoškoláků a středoškolaček denně experimentovala na téma analýzy či přípravy a charakterizace některých látek. V rámci programu prošli i teoretickou přípravou a řada z nich se zdokonalila i v tvorbě zápisků, protokolů a prezentace svých výsledků. Tento program nejen že má studentům představit zajímavé experimenty, ale jeho cílem je seznámit je i s principy vědecké práce. Certifikát o absolvování kurzu a knihy popularizující různé chemické obory, které na závěr obdrželi, jim budou připomínat prázdninový týden ve zdech Ústavu Heyrovského.
Škola NANO2023 provedla zájemce nanosvětem
V následujícím týdnu (21. 8. - 25. 8.) se konala tradiční letní škola, v pořadí již třináctá, které se letos zúčastnilo 21 studujících ze 13 různých středních škol z celé České republiky. Při sestavování programu navazujeme na tradici osvědčených "nanoškol" pořádaných v letech minulých. První se konala v roce 2008 pro více než 70 studujících, převážně vysokoškoláků a vysokoškolaček. Další školy již byly zacíleny na středoškoláky a středoškolačky. Účastníci škol mají od nás vždy hrazeno ubytování, stravu po dobu školy a jízdenky na pražskou dopravu, takže si platí jen cestu do Prahy a zpět domů. Podpora je zajištěna grantem MŠMT v programu Podpory nadaných žáků středních a základních škol (letos projekt s číslem 0004/7/NAD/2023). Celkem se našich letních škol mělo možnost zúčastnit již více než 300 různých studentů a studentek napříč celou republikou.
Do tvorby a realizace programu sestávajícího z 11 přednášek, praktik v 9 laboratořích, jednoho workshopu a několika exkurzí do laboratoří se letos zapojilo 19 vědců, vědkyň či doktorandů. Opět jsme do programu zařadili vypracování nanoprojektů v týmech. Jejich páteční prezentace ukázala, že se studenti a studentky rychle naučili pracovat v týmu, který v pondělí vytvořili, a jejich tvořivost, se kterou k projektům přistoupili opět předčila naše očekávání. Po týdnu stráveném v laboratořích a kolejích MFF UK v Troji, kde byli ubytováni, odjížděli nejen vzdělanější v oboru fyzikální chemie, ale i s nově navázanými přátelstvími. Někteří se k nám brzy vrátí jako stážisté odborných prací v týmech, které je svým zaměřením v rámci školy oslovily.
Letošní novinkou bylo zpracování tří video reportáží z průběhu školy, kde měli jak studenti, tak lektoři možnost komentovat její dění. Do budoucna poslouží jako představení školy pro nové zájemce (viz YouTube kanál našeho ústavu).
Sci Camp 2023: Ze Země na Mars a zase zpět
I když z Marsu se astronauti nebudou moci na Zem vrátit, děti účastnící se letošního Sci Campu to stihly tam i zpět za necelý týden. Program příměstského tábora měl primárně za cíl vyřešit desítce našich vědců a vědkyň problém, kam s dětmi týden před začátkem školy. Nakonec se ale stal seriózním badatelským programem pro 18 děvčat a chlapců ve věku 6 až 12 let.
Jejich den se skládal z řady experimentů jak chemických, tak fyzikálních či biologických. Vedle osvědčeného týmu 6 lektorů, jež se o děti staral, se zapojili i dva rodiče – vědci s ukázkou vědy, jež se u nás dělá doopravdy. Na našem Marsu jsme během týdne potkali zelené rostliny, jejichž analýzou jsme zjistili, že mezi barvivy obsahují i tak důležitý chlorofyl. Jindy jsme se naučili sestrojovat různé elektronické obvody řešící na marsovské stanici nenadálé problémy. Jak na rezivějící nářadí v prostředí atmosféry Marsu nám odpověděla jeho galvanizace mědí. Co má obsahovat plnohodnotná strava astronautů nás například naučila analýza potravin. A když jsme Mars 1. září opouštěli, vypálili jsme prskavky, které jsme si po příletu za tímto účelem připravili. Odletující zelené (baryum) a červené (stroncium) hvězdičky musely být vidět až na Jupiteru, na který se zřejmě vypravíme příští rok. Z kurzu děti odcházely nadšené a zároveň i smutné, že skončil.
I reakce rodičů byly pro náš tým povzbudivé. „Jsem ráda, že moje děti mohly navštěvovat tento příměstský tábor. Mohly se díky tomu seznámit s tím, co maminka dělá v práci, jak vypadá opravdová věda, a taky si mohly vyzkoušely spoustu experimentů, které jim přiblížily jak chemii, tak i fyziku. Obě dcery odcházely spokojené a těší se na příští rok," zhodnotila příměstský tábor Zuzana Sochorová, která pracuje v Oddělení výpočetní chemie.
Text a foto: Květa Stejskalová