Olomoučtí genomici v centru pozornosti médií

   

V létě 2023 média mimořádně zaujala práce našeho olomouckého Centra strukturní a funkční genomiky rostlin, které zkoumá hlavně kompletní dědičnou informaci (genom) důležitých zemědělských plodin. Vědci z tohoto pracoviště publikovali krátce po sobě několik významných článků a získali velký výzkumný projekt.

   

Zprávy a reportáže o objevu uspořádání DNA v chromozomech ječmene během buněčného dělení přinesly například Český rozhlas, zpravodajství ČTK nebo Novinky.cz.

Ve Studiu 6 České televize vystoupil 14. června 2023 k tomuto tématu profesor Jaroslav Doležel.

   

Značnou pozornost přitáhl výzkum rekombinace DNA u pšenice, který by měl usnadnit její křížení s planými příbuznými a obohatit tak dědičnou informaci této plodiny o cenné geny.

Referovaly o něm třeba České novinyiDNES.cz, Česká televize nebo Český rozhlas.

   

Velkým mediálním úspěchem ústavu byla hlavní zpravodajská relace České televize Události ze 31. srpna 2023.

V bloku věnovaném letošní sklizni a českému zemědělství vystoupili hned tři odborníci z olomouckého genomického centra: Miroslav Valárik, Jan Bartoš a Jaroslav Doležel.

   

Olomoučtí badatelé rovněž získali téměř půlmiliardový projekt „TANGENC“ z Operačního programu Jan Amos Komenský.

Společně s kolegy z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR a tří českých univerzit budou pracovat na výzkumu, jehož cílem je získat poznatky pro šlechtění plodin nové generace. Ty by měly být přizpůsobené klimatickým změnám a vhodné pro udržitelné zemědělství.

V srpnu 2023 informovaly o projektu mimo jiné Česká tisková kancelář, Aktuálně.cz a Ekolist.

   

Ilustrační foto: ječmen obecný. Zdroj Wikimedia Commons, autor Dieckmann Cereals, úpravy Jan Kolář, licence CC BY-SA 3.0.

   

Ilustrační foto: pšenice setá. Foto Jan Kolář, licence CC BY-SA 4.0.