CMS Centre for Medieval Studies

Jilská 1
110 00 Praha 1
tel.: (+420) 221 183 245
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Popularization

Popularizace

Popularizace

Telefonotéka ČRo Vltava s Václavem Žůrkem

vltavaNa otázky v Telefonotéce odpověděl historik Václav Žůrek z Centra medievistických studií. Sám právě dopisuje životopis Karla IV., ve kterém se zvláště zaměřuje na to, jak Karla viděli jeho současníci a jak se císařův obraz utvářel. Panovníci – nejen středověcí – značně dbali na svůj „image" u současníků i pro budoucnost.

Karel IV. nebyl v tomto ohledu jiný, spíše se dá říct, že mu velmi záleželo na tom, aby zanechával obraz, jaký si přál: být vnímán jako moudrý král. Letošní oslavy jsou důkazem, že se mu to podařilo, soudí historik.

Celý pořad na webu ČRo Vltava.

 

13-05-2016 00:00:00

Read more...

Nominace knihy Jedno slunce na nebi, jeden vládce na zemi na cenu Magnesia Litera

Knižní ceny Magnesia Litera vyhlašují vítěze v celkem jedenácti kategoriích. Kromě titulu Kniha roku udělí ceny za prózu, za poezii, za naučnou literaturu, za publicistiku, za knihu pro děti a mládež, pro objev roku, za překladovou knihu, za nakladatelský čin a cenu čtenářů.

Rozhovor s autory knihy najdete na webu ČT24.

06-04-2018 00:00:00

Read more...

Robert Novotný v pořadu o Václavu IV.

Král Václav IV. se nepotatil. Víc než vládnutí ho zajímaly knihy

Nebyl rozeným politikem jako jeho otec Karel Čtvrtý. Václava IV. spíš zajímaly knihy, sbíral rukopisy. Komplikovaná osobnost a složité historické období - tato kombinace zanechala dojem z vlády Václava IV. jako jednoho z méně šťastných období našich dějin. Je také často vnímán jako ten, který stojí za smrtí Jana Nepomuckého a mistra Jana Husa.

Záznam celého programu na webu iRozhlas.

30-09-2017 00:00:00

Read more...

Čtyřdílná série Osudy Petra Sommera na Vltavě

vltavaVzpomínky českého historika a archeologa, specialisty na oblast církevní archeologie a středověké duchovní kultury, ředitele Centra medievistických studií Akademie věd České republiky a Univerzity Karlovy v Praze.

Všechny díly na stránkách ČRo3 Vltava.

 

 

20-04-2015 00:00:00

Read more...

Profil Petra Sommera v Hospodářských Novinách

ihned

Přestože už lopatu do rukou nebere, rád na práci v terénu vzpomíná. Expert na středověkou duchovní kulturu se zasloužil o velké výzkumy klášterů na Strahově v Praze nebo v Sázavě, spolupracoval na rozkrývání klášterů v Praze-Břevnově, v Ostrově u Davle nebo v Berouně. Za svůj dlouholetý přínos české vědě v neděli převezme Národní cenu vlády Česká hlava. "Je to obrovské uznání a moc si ho vážím. Musím ale dodat, že se týká i mých kolegů. Jde o týmovou práci a bez nich bych toho dosáhl málo," připouští skromně osmašedesátiletý vědec.

Celý rozhovor na webu iHned.cz.

04-12-2017 00:00:00

Read more...

Petr Sommer a Josef Žemlička v pořadu Historie.cs

historiecsPřesně před tisící lety se stal českým knížetem Oldřich. Zemi vládl dvacet let a nebyla to pro Čechy léta neúspěšná. Odolával vpádům Boleslava Chrabrého, získal Moravu, leckdy vládnul i nezávisle na císaři. Zároveň jeho éra byla i obdobím krutým. Dobově nemilosrdné vztahy panovaly mezi samotnými přemyslovskými bratry. Nejstarší Boleslav III. strávil polovinu života v polském vězení, Jaromír byl svými bratry vykastrován, později oslepen a nakonec Vršovci zavražděn. Období knížete Oldřicha mělo však i příjemnější stránky. Mezi mužské kratochvíle a zkoušky dospělosti patřil lov a právě na něm Oldřich potkal neurozenou Boženu, která mu porodila vytouženého syna Břetislava. Místo jejich setkání je zachyceno legendami a dnes se o něj hlásí nová obec. Kníže Oldřich byl také při založení Kláštera Sázava poutníkem Prokopem. I po tísici letech zde najdeme památku na první setkání knížete a světce a také i po tisíci letech dávné postavy vyvolají spory historiků.

Celý pořad na webu ČT.

15-12-2012 00:00:00

Read more...

Petr Sommer hostem Magazínu Leonardo

CRo-Plus

Jaká byla doba středověku? Jak její duchovní a kulturní hodnoty utvářely vývoj na našem území? Hostem Magazínu Leonardo byl historik a archeolog Petr Sommer, ředitel Centra medievistických studií Akademie věd České republiky a Univerzity Karlovy, vítěz soutěže Česká hlava 2017.

Celý rozhovor na webu Rozhlas Plus.

 

 

 

12-12-2017 00:00:00

Read more...

František Šmahel převzal cenu Neuron

Sedm českých výzkumníků z různých oborů převzalo Cenu Neuron za přínos světové vědě. Jsou mezi nimi i chemik Emil Paleček nebo historik František Šmahel.

Zpráva na webu ČT24.

06-12-2017 00:00:00

Read more...

Neposlušný heretik - rozhovor s prof. Šmahelem

Z Jana Husa se stala jedna z klíčových postav národního a posléze i komunistického mýtu, a tak je těžké představit si ho jako člověka z masa a kostí. Díky poutavé monografii Františka Šmahela, předního evropského odborníka na středověk, už je to ale mnohem snazší. Ve své knize Jan Hus. Život a dílo dokazuje, že cesta českého kněze k pravdě a na hranici vedla přes mnohé jeho pochybnosti a rozpory. Jedno se však nemění: „Hus měl jako málokdo z našeho národa sílu hájit vlastní názor i za cenu smrti a jeho úsilí směřovalo k tomu, co naši praotcové nazývali obecným dobrem," říká František Šmahel.

Celý rozhovor na stránkách časopisu Respekt.

29-06-2014 00:00:00

Read more...

František Šmahel k 600. výročí upálení Jana Husa

V těchto dnech si připomínáme mimořádnou postavu českých dějin, možná ze všech nejdůležitější. Jan Hus je totiž mužem, k němuž se upínali národní obrozenci, identifikovali se s ním mladočeši, jako mravní autoritu ho vyzdvihoval Tomáš Garrigue Masaryk a přivlastnili si ho i komunisté. Jaký skutečně byl mistr Jan Hus? Patří nenávratně dějepiscům, nebo má stále co říct i současníkům? Deník o tom hovořil s nejvýznamnějším husitským badatelem profesorem Františkem Šmahelem.

Celý rozhovor na serveru deník.cz.

04-07-2015 00:00:00

Read more...

Joomla SEF URLs by Artio

CMS © 2014 | webdesign / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Logo Filosofický ústav AV ČR AV ČR