Oddělení umění 19.–21. století se zabývá výzkumem výtvarného umění a architektury v českých zemích v mezinárodních souvislostech od roku 1800 do současnosti. V souladu s výzkumnými prioritami ústavu podporuje nejen individuální výzkumné projekty, ale v současnosti se zde řeší i několik týmových projektů, které určují badatelský profil.
Projekt Matrix fotomechanických reprodukcí: dějiny vzdáleného přístupu k umění (AV ČR Lumina quaeruntur, 2023–2027, ved. Fedora Parkmann) zkoumá cirkulaci reprodukcí uměleckých děl v uměleckohistorických časopisech mezi lety 1900 a 1950 a klade si otázku, jaký dopad měly na distribuci a popularizaci umění i na obor dějin umění. Bilaterální projekt “Invisible Agents” in Architecture (1908-1938). Policies, Principles, and Projects in Central European Ministries of Public Works (WEAVE, 2023–2026, ved. Vendula Hnídková) odklání perspektivu výzkumu moderní architekty od konvenčního narativu postaveného dominantně na osobnostech architektů a jejich tvorby k zásadní roli veřejných investorů jako významných aktérů vzniku architektury a současně se kriticky zaměřuje na předsudky provázející odbornou diskusi v rámci národních historiografií. Další týmový projekt Prostory, objekty, autoři a kurátoři: budování kulturní veřejnosti v českých zemích 1790–1918 (2024–2026, GA ČR, 24-12190S, ved. Pavla Machalíková) na základě výzkumu dějin vystavování nabídne hlubší porozumění tomu, jak výstavy utvářejí fyzický i symbolický prostor, kde se skrz pozorování fyzických artefaktů vytváří pro různé veřejnosti vědomí o významech, důvodech a důsledcích vizuální prezentace uměleckých a vizuálních artefaktů. Projekt Zachování paměti. Poválečná reflexe holokaustu v pomníkové tvorbě a výtvarném umění (NAKI III, 2023–2027, ved. Eva Janáčová) tematizuje vztah historické paměti a konkrétních míst od 2. světové války dodnes.
V rámci dlouhodobého projektu oddělení Prostor výstav (podpořeného opakovaně z fondu MK ČR i z programu Strategie AV21, ved. Pavla Machalíková) vzniká v oddělení veřejná badatelská databáze uměleckých výstav v českých zemích mezi lety 1820–1950, která umožňuje výzkum konceptu veřejné výstavy jako důležitého formátu prezentace a popularizace moderního umění.
Členky a členové oddělení jsou aktivně zapojeni do programů Strategie AV21 (Anatomie evropské společnosti, Město jako laboratoř změny), autorsky spolupracují s galerijními institucemi doma i v zahraničí na přípravě výstav, aktivně se podílejí na budování oborových aktivit (spolupořadatelství Plzeňským mezioborových sympozií i aktuálních tematických konferencí). Oddělení poskytuje zázemí pro projekty doktorandské (Lucie Česká) a postdoktorandské (Marcela Hanáčková, Lucia Kvočáková) a v rámci podpory Ukrajiny také stipendia Researchers at Risk (Larysa Naumová, 2022–2026). Pracovnice a pracovníci oddělení spolupracují s řadou předních oborových pracovišť, včetně vysokých škol, podílejí se na práci odborných grémií, vědeckých rad institucí i redakčních rad řady oborových časopisů.