Ocenění za popularizaci filosofie 2024
Ocenění za popularizaci filosofie a příbuzných humanitních věd zejména mezi mladými lidmi a vysokoškolskými studenty, kterou každoročně uděluje ředitel Filosofického ústavu Akademie věd ČR, letos získávají Alice Koubová, Tomáš Koblížek a Robert Novotný. Srdečně gratulujeme! Více
Ocenění za popularizaci filosofie a příbuzných humanitních věd zejména mezi mladými lidmi a vysokoškolskými studenty, kterou každoročně uděluje ředitel Filosofického ústavu Akademie věd ČR, letos získávají Alice Koubová, Tomáš Koblížek a Robert Novotný. Srdečně gratulujeme!
Alice Koubová je dlouhodobě výraznou tváří Filosofického ústavu Akademie věd. Podílela se na přípravě site-specific představení Propojme se včera i stejnojmenného dokumentárního filmu o společenské odolnosti, který loni uvedl Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Je spoluautorkou úspěšné knihy Odolná společnost. Mezi bezmocí a tyranií. V letošním roce ji měli posluchači možnost slyšet především v podcastu České rozhlasu Doba složitá, který připravovala společně s filosofem Tomášem Koblížkem a moderátorkou Annou Beatou Háblovou. Aktivně se zapojuje do veřejných diskusí a působí v redakčních radách významných periodik. V časopise Tvar pravidelně publikuje etická zamyšlení nad současnými tématy.
Foto: Archiv Alice Koubové
Tomáš Koblížek se od roku 2021 intenzivně věnuje otázkám nenávistných projevů a svobody slova. Přibližuje současný výzkum v oblasti hate speech pohledem analytické filosofie jazyka a lingvistiky. O nenávistných projevech a dezinformacích přednáší na středních školách, spolupracuje s Asociací učitelů občanské výchovy. Téma pravidelně komentuje v médiích, byl hostem celé řady podcastů, včetně podcastové série Doba složitá, kterou letos uvedl Český rozhlas, a na jejíž přípravě se podílel. Je pravidelným hostem veřejných debat zaměřených na nenávistné projevy, dezinformace a svobodu slova. Téma také intenzivně prezentuje ve vztahu k politické sféře.
Foto: AV ČR
Robert Novotný se věnuje se popularizaci středověké historie. Spoluorganizuje úspěšnou sérii přednášek pro veřejnost tzv. Za-hradní slavnosti na hradě Pirkštejně. V souvislosti s 600. výročím úmrtí husitského hejtmana Jana Žižky vytvořil česko-německou výstavu pro Husovo muzeum v Kostnici, která bude postupně k vidění i v dalších městech. S Českou televizí spolupracoval na přípravě dokumentu Žižka – hrdlořez i boží bojovník (2024), vystoupil v dokumentu ČT Pravda o Žižkovi (2024). O legendárním husitském vojevůdci hovořil v pořadu Hyde park Civilizace, v pořadu Akcent Českého rozhlasu a dalších.
Foto: M. Divíšek
- Zveřejněno: 2. 12. 2024 7:38