Ladovská zima na ondřejovské hvězdárně. Autor: Astronomický ústav.
O nás
Astronomický ústav Akademie věd České republiky (ASU) je veřejná výzkumná instituce zabývající se základním výzkumem v oblasti astronomie a astrofyziky, především hvězdnou a galaktickou astronomií, fyzikou meteorů, sluneční astronomií a pohybem kosmických těles.
Rádi se podělíme o výsledky naší práce. Pravidelně pořádáme nejrůznější akce pro děti i dospělé, kde vám rádi povíme více o tom, co děláme.
Novinky
Na čem pracujeme: V hvězdokupě IRS13 není zapotřebí černé díry střední hmotnosti
Výskyt černých děr středních hmotností je pro současnou astrofyziku stále výzvou. Slibný kandidát na tento neobvyklý objekt se měl podle některých studií nacházet v centru hvězdokupy IRS13, která se nachází v širším jádru naší Galaxie. V. Pavlík z ASU vedl studii, která existenci tohoto typu objektu ve zmíněné hvězdokupě zpochybňuje.
Proba-3 - pravidelné zatmění Slunce díky přesnému letu ve formaci
Čas startu technologické mise Proba – 3 se přiblížil. Evropská kosmická agentura potvrdila start 4. prosince 2024. Sestavu dvou družic vynese indická raketa PSLV-XL z vojenské základny poblíž města Chennai. Technologickou misi využijí astronomové pro dlouhodobé pozorování zatmění Slunce. České „želízko v ohni“ vedli sluneční fyzikové na ondřejovské hvězdárně.
Česká hlava pro Jakuba Podgorného z Oddělení galaxií
Česká hlava ocenila v kategorii DOCTORANDUS, cena společnosti VEOLIA za přírodní vědy RNDr. Jakuba Podgorného, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR. Cena se uděluje za inovativní přístup, nejvýraznější počin, odbornou nebo vědeckou činnost studenta doktorského studijního programu, obzvláště pak v matematice, fyzice, chemii, biologii a medicíně. Předání cen Česká hlava se uskuteční na galavečeru 24. 11. 2024 od 20:00 v
prostorách Fakulty humanitních studii Univerzity Karlovy a přenášen bude živě Českou televizí.
Zveme (nejen) studenty 6. prosince 2024 od 17 hodin na MFF UK v Praze Troji. Pořádá czechLISA, zajišťující českou účast na přípravě mise Evropské kosmické agentury LISA.
V sobotu 30. listopadu se naposledy rozloučíme s Josefem Zichou – inženýrem, konstruktérem, učitelem na ČVUT v Praze, výsostným muzikantem, výjimečným člověkem, který byl řadě z nás vzorem. Na hvězdárně působil mnoho let jako hlavní technik dvoumetrového dalekohledu, v posledních letech na hvězdárnu pravidelně přiváděl svoje studenty ze Strojní fakulty ČVUT. V Ondřejově byl známý svým láskyplným dirigováním Rybovy mše vánoční. Jeho dirigentský šarm a smysl pro kouzlo Rybovy čiré muziky činily z těchto koncertů radostnou a vyhlášenou událost přesahující do daleka hranice Ondřejova. Odešel, ale v našich vzpomínkách zůstává.
O Slunci krátce s profesorem Petrem Heinzelem ze Slunečního oddělení
Polární záře, výpadky elektřiny a telekomunikačních sítí, erupce, současná zvýšená aktivita. V seriálu V záři hvězd o tom všem hovoří prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc. ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR.
Na čem pracujeme: Objev mini-Neptunu TOI-2458 b nám poskytuje nový náhled na formování planetárních systémů
Výzkum extrasolárních planet rozhodně neusnul na vavřínech. Obor se za poslední desetiletí výrazně rozvinul a od „pouhého“ hledání planet mimo Sluneční soustavu se posunul k jejich charakterizaci. S pomocí nejmodernějších přístrojů v kosmu i na Zemi získáváme přesné údaje, které jsou pak zpracovávány sofistikovanými metodami. Ján Šubjak ze Stelárního oddělení ASU a Centra pro astrofyziku Harvardské univerzity a Smithsonova institutu vedl tým, který pečlivě studoval vlastnosti vzdáleného planetárního systému.
Emeritní ředitel Astronomického ústavu AV ČR nově členem Učené společnosti České republiky
Prof. RNDr. Vladimír Karas, RNDr. (narozen 1960), jehož obory jsou relativistická astrofyzika, jádra galaxií a teorie gravitace, se v tomto roce stal členem Učené společnosti.
V Praze začíná 15. ročník mezinárodní konference o rentgenové optice v astronomii
V Praze se od 11. do 15. listopadu 2024 uskuteční za účasti předních světových kapacit oboru mezinárodní setkání odborníků zabývajících se rentgenovou astronomií – AXRO 2024. Cílem setkání je mj. diskutovat nejnovější technologie pro budoucí rentgenové družice.
Den otevřených dveří ve vědeckém kampusu v Praze na Spořilově 9. listopadu
Zveme vás na Den otevřených dveří našeho pražského pracoviště, v Oddělení galaxií. Proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 od 10 do 16 hodin. Ve spořilovském vědeckém kampusu se otevřou dveře hned tří ústavů Akademie věd: Geofyzikálního ústavu, Ústavu fyziky atmosféry a Astronomického ústavu.
Objev rychlokluzní magnetické rekonexe, obecného procesu uvolňování energie ve slunečních erupcích
Vědci objevili dlouho předpovězenou rychlokluznou magnetickou rekonexi projevující se extrémně rychlým pohybem zjasnění ve slunečních erupcích s rychlostmi až 2600 km/s. Tento proces byl poprvé teoreticky předpovězen ve dvojici článků z r. 2005 a 2006, na jeho objev se tak čekalo bezmála 20 let. Vědci teď svůj objev popsali v časopisu Nature Astronomy.
Na čem pracujeme: Dosahuje akreční disk rentgenových dvojhvězd v jejich tvrdém stavu až k černé díře?
Rentgenové dvojhvězdy jsou aktivními galaktickými jádry v malém. I proto se na jejich výzkum často používá technik odladěných pro tyto mnohem větší systémy. Početným tým pracovníků Oddělení galaxií a planetárních systémů ASU si pokládal otázku, zda jsou pro tyto případy používané modely validní a zda nejsou podané informace zkreslené.
Bylo či nebylo maximum 25. cyklu sluneční aktivity?
Maximum ještě není ale ...
Poslední rok bylo Slunce velmi aktivní, tj. výskyt složitých skupin skvrn, slunečních erupcí, výronů koronální hmoty (angl. Coronal Mass Ejections – CMEs) a v neposlední řadě polární záře viditelné i z České republiky. Toto všechno se děje, protože se Slunce nachází v období maxima své aktivity, což nám nedávno připomněly i významné instituce. Byly to např. Královská observatoř v Belgii Brusel/SIDC a americká NASA ve spolupráci s NOAA-SWPC. Zprávu přebrala i ČT24. V úvodu českého překladu se objevilo zavádějící tvrzení, „že Slunce dosáhlo svého slunečního maxima“.
Jaký byl průběh současného 25. cyklu sluneční aktivity a kdy nastalo jeho skutečné maximum, to se dozvíme až mnohem později. Skutečnost, že jsme teď v období maxima také neznamená, že ještě v příštích pár letech nemůžeme očekávat další sluneční skvrny, silné erupce, případně polární záře. Ty se mohou vyskytovat i v sestupné (pomaximové) fázi cyklu. Více naleznete zde.
Velmi jasný bolid nad Rakouskem spojený s pádem meteoritů 24. října 2024 podrobně zachycený přístroji Evropské bolidové sítě
Ve čtvrtek 24. října 2024 krátce před půl desátou večer středoevropského letního času proletěl jižně od naší republiky, tedy nad Rakouskem, velmi jasný meteor - bolid. Tou dobou bylo téměř na celém našem území jasno, stejně jako nad velkou částí střední Evropy a tak tento mimořádně jasný bolid viděl velký počet náhodných svědků, z nichž někteří nám svá pozorování popsali a také poslali. Touto formou tedy za zaslaná hlášení děkujeme a zároveň podáváme vysvětlení, k čemu přesně ve čtvrtek pozdě večer došlo, co tento jev způsobilo a kde a jak probíhal.
V noci ze soboty 26. října na neděli 27. října u nás skončí platnost letního středoevropského času – přetáčení hodiny ale bude pokračovat i v dalších letech…
Akademickou prémii neboli Praemium Academiae dnes převzal z rukou předsedkyně profesorky Evy Zažímalové Petr Pravec z Astronomického ústavu AV ČR. Grant ve výši až 30 milionů korun mohou ocenění čerpat v následujících šesti letech a hradit z něj náklady spojené s výzkumem, mzdami či pořízením technického vybavení. „Je to finanční, ale i symbolické ocenění vědecké excelence našich laureátů,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. „Jsou skutečně těmi nejlepšími z nejlepších a jejich práce mimořádným způsobem rozvíjí vědu i možnosti české společnosti jako celku.“
Mimořádné prohlídky pro veřejnost 28. října od 10, 13 a 16 hodin
I když jsme pravidelné víkendové prohlídky ondřejovské hvězdárny v září ukončili, 28. října uděláme (už tradiční) výjimku. Nejde jen o to, že je to státní svátek, ale především pro nás je to památné výročí aktu, který zakladatel hvězdárny Dr. Josef Jan Frič učinil, když k 10. výročí samostatného Československa svou hvězdárnu odevzdal státu. Je nám velkou ctí, že jí máme možnost spravovat jako součást Astronomického ústavu AV ČR. Přijďte se podívat, prohlídky začínají v 10, 13 a v 16 hodin a trvají asi dvě hodiny.
Že Mezinárodní astronomická unie může pojmenovat planetku (malé těleso Sluneční soustavy) po člověku, to nejspíš naši čtenáři vědí. Ale třeba i po městu nebo po kulturní hodnotě - tak například kolem Slunce obíhá planetka (350509) Vepřoknedlozelo, kterou objevil Miloš Tichý 14. ledna 2000 na hvězdárně Kleť.
Na čem pracujeme: Dlouhodobý vývoj aktivity kataklyzmických proměnných po výbuchu klasické novy: Q Cygni a BK Lyncis
V. Šimon z ASU studoval dlouhodobá pozorování dvou kataklyzmických proměnných, které v době astronomicky velice nedávné vybuchly jako klasické novy. Zejména na základě analýz světelných křivek si všímá změn, ke kterým v obou sledovaných systémech dochází. Oba tyto objekty v současnosti aspoň občas procházejí stádii vzplanutí trpasličích nov a zřejmě na povrchu bílého trpaslíka akumulují materiál pro další výbuch klasické novy.
Program Akademie věd Strategie AV21 - špičkový výzkum ve veřejném zájmu se 14. října 2024 představil a bilancoval na konferenci uspořádané na Akademii věd za přítomnosti 1. místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., ministra dopravy Mgr. Martina Kupky a náměstků ministra pro vědu, výzkum a inovace a ministra zemědělství.
Na obloze můžeme pozorovat nejvýraznější kometu od roku 1997
Na večerní obloze se konečně objevila dlouho očekávaná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Ač bylo jasné, že kometa bude vidět pouhým okem, samotná jasnost komety ještě neříká nic o jejím vzhledu na obloze. Ten závisí především na jasnosti ohonu, a zde panovala velká nejistota, jak moc bude dlouhý či výrazný. První pozorování ovšem potvrdila, že se jedná o nejvýraznější kometu, kterou můžeme na severní polokouli pozorovat od roku 1997, kdy oblohu zdobila kometa Hale-Bopp.
Záznam přednášek na Astronomickém festivalu v Brně
Začátkem října proběhla na Hvězdárně a planetáriu Brno mimořádná akce. Astronomický festival 2024 po 25 letech shrnul vývoj české i světové astronomie. Na přípravě se podílel také Astronomický ústav AV ČR a náš ředitel Michal Bursa přijal nad akcí záštitu.
Grantová agentura České republiky ocenila práci Petra Pravce z Astronomického ústavu AV ČR
Oceněný projekt se zaměřil na fyzikální vlastnosti a parametry vybraných asteroidů, které určil na základě jejich světelného toku stanoveného měřením na několika světových observatořích. Získané poznatky byly klíčové pro přípravu kosmických letů k těmto objektům a následnou interpretaci získaných dat.
České instituce a firmy se podílejí na návrhu, realizaci a provozu mise Hera Evropské kosmické agentury (ESA). Hera je součástí vůbec prvního testu planetární obrany a vyhodnotí následky srážky americké sondy DART se 170-metrovou planetkou Dimorphos, která obíhá kolem větší 800-metrové planetky Didymos.
Na čem pracujeme: V hvězdokupě IRS13 není zapotřebí černé díry střední hmotnosti
Výskyt černých děr středních hmotností je pro současnou astrofyziku stále výzvou. Slibný kandidát na tento neobvyklý objekt se měl podle některých studií nacházet v centru hvězdokupy IRS13, která se nachází v širším jádru naší Galaxie. V. Pavlík z ASU vedl studii, která existenci tohoto typu objektu ve zmíněné hvězdokupě zpochybňuje.
Proba-3 - pravidelné zatmění Slunce díky přesnému letu ve formaci
Čas startu technologické mise Proba – 3 se přiblížil. Evropská kosmická agentura potvrdila start 4. prosince 2024. Sestavu dvou družic vynese indická raketa PSLV-XL z vojenské základny poblíž města Chennai. Technologickou misi využijí astronomové pro dlouhodobé pozorování zatmění Slunce. České „želízko v ohni“ vedli sluneční fyzikové na ondřejovské hvězdárně.
Česká hlava pro Jakuba Podgorného z Oddělení galaxií
Česká hlava ocenila v kategorii DOCTORANDUS, cena společnosti VEOLIA za přírodní vědy RNDr. Jakuba Podgorného, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR. Cena se uděluje za inovativní přístup, nejvýraznější počin, odbornou nebo vědeckou činnost studenta doktorského studijního programu, obzvláště pak v matematice, fyzice, chemii, biologii a medicíně. Předání cen Česká hlava se uskuteční na galavečeru 24. 11. 2024 od 20:00 v
prostorách Fakulty humanitních studii Univerzity Karlovy a přenášen bude živě Českou televizí.
Zveme (nejen) studenty 6. prosince 2024 od 17 hodin na MFF UK v Praze Troji. Pořádá czechLISA, zajišťující českou účast na přípravě mise Evropské kosmické agentury LISA.
V sobotu 30. listopadu se naposledy rozloučíme s Josefem Zichou – inženýrem, konstruktérem, učitelem na ČVUT v Praze, výsostným muzikantem, výjimečným člověkem, který byl řadě z nás vzorem. Na hvězdárně působil mnoho let jako hlavní technik dvoumetrového dalekohledu, v posledních letech na hvězdárnu pravidelně přiváděl svoje studenty ze Strojní fakulty ČVUT. V Ondřejově byl známý svým láskyplným dirigováním Rybovy mše vánoční. Jeho dirigentský šarm a smysl pro kouzlo Rybovy čiré muziky činily z těchto koncertů radostnou a vyhlášenou událost přesahující do daleka hranice Ondřejova. Odešel, ale v našich vzpomínkách zůstává.
O Slunci krátce s profesorem Petrem Heinzelem ze Slunečního oddělení
Polární záře, výpadky elektřiny a telekomunikačních sítí, erupce, současná zvýšená aktivita. V seriálu V záři hvězd o tom všem hovoří prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc. ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR.