Výzkumné granty

Hybrid Intelligence for aDvanced collective perception and Decision- making in complex urban Environments

101202228 2025 - 2027

Moc předmětů: Materialita mezi minulostí a budoucností

2025 - 2029

Současný člověk je obklopen příliš mnoha věcmi, zatímco svět čelí nedostatku důležitých surovin a získává některé vzácné materiály za eticky nepřijatelných a ekologicky neudržitelných podmínek. Materiální rozměr lidské existence tak představuje zásadní výzvu a hrozbu pro současnou společnost. Zároveň lze ale materialitu chápat jako důležitou stopu, již za sebou materiály a předměty zanechávají. Pokud k jejímu prozkoumání systematicky využijeme mezioborovou spolupráci, může nás přivést k novému poznání historických, kulturních a technologických kořenů současných problémů lidstva. Prostřednictvím těchto doposud neznámých souvislostí se nám může podařit naznačit i nové možnosti jejich řešení.

Poznání, konání a čas – relevantní přístup

25-17958J 2025 - 2027

Uvažování o poznání, čase a jednání je základem lidského poznání. Současné formální modely používané v analytické filozofii však často nedokážou zachytit nuance toho, jak o těchto pojmech uvažujeme. Na základě nedávné práce obou hlavních řešitelů bude tento projekt studovat formální modely uvažování o poznání, čase a jednání založené na příslušných logikách. S přihlédnutím ke vztahu relevance mezi informacemi a závěry vyvozenými na jejich základě povede tato práce k realističtějším modelům uvažování o poznání, čase a jednání, což bude mít bezprostřední dopad v analytické filosofii. Navrhneme a prozkoumáme modely vzájemného působení mezi znalostmi, přesvědčením a evidencí, položíme základy relevantních modelů uvažování s časovými pojmy a budeme pokračovat v naší nedávné práci na relevantních modelech jednání a toku informací ve skupinách agentů. Výsledkem naší společné práce budou publikace ve špičkových časopisech a na konferencích v oblasti filozofické logiky a podnítíme mezinárodní výzkum v této oblasti.

Sociálně kulturní determinanty dopadu cirkulace reprezentací na lidskou mysl a možnosti remediace

0ducRt 2025 - 2028

Česká společnost je v plné míře vystavena působení globálních jevů jako je volatilní ekonomické prostředí, hrozba dalších vojenských konfliktů, akcelerující klimatická změna, migrace, zhoršení duševního zdraví, nekontrolované šíření umělé inteligence (AI), rostoucí ekonomická nerovnost a další a sociálně problematické jevy jako je ideová polarizace, šíření konspiračních teorií a dezinformací. Koncepční východisko projektu COREmind je založené na představě, že budování společenské odolnosti vůči uvedeným výzvám vyžaduje hlubší poznání změn epistemického procesu ve stávajícím digitální ekosystému. Ten je charakterizován bezprecedentní cirkulaci reprezentací, tedy obrazo-textů mediálních obsahů, které se stávají kolektivními mentálními reprezentacemi s celospolečenským dopadem. Jádro projektu COREmind je složeno ze třech na sebe navazujících Výzkumných záměrů (VZ), které studují dopad reprezentací na jedince a psychologické vulnerability podmiňující toto působení (VZ1), studují celospolečenský dopad cirkulujících reprezentací vč. aktuálních problémových oblastí (VZ2). VZ3 je pak orientován na vývoj a testování remediačních programů orientovaných na snížení dopadu materiálních reprezentací na mysl a chování. Uvedené aplikační programy budou založeny na poznatcím a závěrem vycházejících z VZ1 a VZ2, přičemž každý z VZ má pak stanoveny dva specifické cíle, které řeší jednotlivé výzkumné aktivity. Předkládaný projekt COREmind odpovídá na současnou a bezprecedentní výzvu spojenou s negativním dopadem cirkulace materiálních reprezentací na mysl a chování jedince a společnosti tím, že přináší ucelený program analýzy a odvozené remediace uvedených dopadů. Řešení problematiky nezbytně vyžaduje interdisciplinární přístup, proto tým zahrnuje experty v oblasti humanitních a společenských věd (psychologie, antropologie, sociologie, filozofie, politologie, duševní zdraví, mediální studia), doplněný o odborníky v oblasti kognitivní neurovědy, neuropsychiatrie, výpočetní vědy a analýzy komplexních systémů.

Mezisektorová spolupráce pro rozvoj nových technologií v psychiatrii - precizní medicína a nové tera

CZ.02.01.01/00/23_020/0008560 2025 - 2028

Projekt BRAINSCAPE je zaměřen na navázání, realizaci a prohloubení mezisektorové spolupráce 2 x VO a 2 x subjekty aplikační sféry při realizaci 2 společných výzkumných záměrů s partnery projektu v oblasti neurobiologie psychiatrických chorob, p především relapsů a sledování změn stavu onemocnění schizofrenie. Výzkumné práce se zaměří na rozvoj biobank obsahujících biologická, demografická a klinická data, která budou následně využita pro rozvoj moderních diagnostických nástrojů - DNA biočipů.

AI: Umělá inteligence pro vědu a společnost

2025 - 2029

Oblast umělé inteligence (AI) zažívá v posledních letech obrovský rozvoj. Zejména v souvislosti s rozmachem technologií generativní umělé inteligence se téma AI – potažmo strojového učení (ML) – dostává do popředí v širokém spektru lidských činností, výzkum nevyjímaje. Aplikace založené na velkých jazykových modelech v nebývale krátké době přitáhly pozornost značné části společnosti a podnítily diskusi v otázkách možností jejich využívání. Fenomén AI začal dramatickým způsobem pronikat do naprosté většiny odvětví a výrazným způsobem mění jejich fungování. AI představuje bezprecedentní příležitost a zároveň i velkou výzvu pro prakticky všechny vědní disciplíny, které se v rámci ústavů AV ČR zkoumají. V kontextu výzkumu může efektivní využívání metod AI/ML přinést jednak akceleraci mnoha částí výzkumného procesu, tak i nové impulsy pro "kreativní složku" výzkumné činnosti – podobně jako k tomu došlo v souvislosti s rozvojem formálních a matematických základů v mnoha vědeckých disciplínách. AI se uplatní při podpoře výzkumné činnosti (management projektů ve VaVaI, marketing a PR vědy, HR ve výzkumných organizacích aj.). Na AI lze nahlížet z mnoha různých perspektiv: od partikulárních, týkajících se různých aspektů zavádění přístupů AI pro řešení konkrétních problémů, tak obecných, týkajících se vlivů a dopadů AI na úrovni různých sektorů (např. zdravotnictví, energetika nebo finanční trhy). Program "AI: Umělá inteligence pro vědu a společnost" reaguje na uvedená východiska: cílem programu je podpořit jednak samotný výzkum a vývoj v oblasti obecných metod a přístupů AI a strojového učení, dále aplikování metod AI na jednotlivých ústavech všech tří vědních oblastí k řešení úloh z nejrůznějších domén, a také výzkum společenských aspektů AI. Předkládaný program v neposlední řadě zastřešuje sadu průřezových aktivit v oblasti AI napříč ústavy, podporuje posilování meziinstitucionální spolupráce jak uvnitř AV ČR, tak s dalšími výzkumnými organizacemi mimo AV, včetně zahraničních. Vytváří též potřebnou infrastrukturu pro spolupráci s komerční sférou i veřejnou správou a rovněž pro transfer znalostí v oblasti AI. Neopomíjí ani příležitosti spojené se vzděláváním a výchovou mladé generace či problematiku odolnosti a bezpečnosti v českém výzkumném prostoru. To se odráží v členění projektu na 5 výzkumných témat (spolu s jedním podpůrným – koordinace programu). Program zároveň přispěje ke vnímání AV ČR jako významného aktéra na poli AI nejen v rámci ČR.

Interpolace, amalgamace a výpočty

25-18306M 2025 - 2029

Interpolace je základní metalogická vlastnost širokého významu pro několik oborů, včetně ověřování softwaru/hardwaru, databází, matematiky a filozofie. Tento projekt si klade za cíl překlenout propast mezi dvěma dominantními paradigmaty ve studiu interpolace: teoretickým důkazem a algebraickým přístupem. Sloučením těchto metodologií projekt vyvine systematický popis interpolace v různých prostředích a zejména vytvoří flexibilní a výkonnou sadu nástrojů pro zkoumání interpolace v různých logických kontextech. Náš výzkum klade zvláštní důraz na nalezení široce použitelných technik pro pochopení výpočetních aspektů interpolace, jako je rozhoditelnost různých otázek souvisejících s interpolací a složitost souvisejících algoritmů.

Informačně-teoretické přístupy k predikci přechodů v komplexních systémech

25-18105S 2025 - 2027

Cílem navrhovaného projektu je vyvinout teorii a osvědčené aplikační postupy umožňující studovat prekurzory, nástup a dynamiku přechodů v komplexních systémech. Soustředíme se zejména na přístupy, které jsou schopny identifikovat prekurzory a varovné signály přechodů (kritických nebo benigních) dříve, než k nim dojde. S ohledem na multiškálový a negaussovský charakter složitých systémů použijeme nejmodernější metody a techniky z teorie informace, nelineárních dynamických systémů a (nerovnovážné) statistické fyziky k vývoji různých mír složitosti a kauzálních informačních toků a metod informační geometrie v různých konceptech entropie (Shannon, Rényi, Tsallis). Primárními aplikačními oblastmi budou neurovědy (epilepsie), geovědy (klima a vesmírné počasí) a malé komplexní systémy.

Komplexní analýza dat ze vzdělávacích měření pro porozumění kognitivním nárokům testových úloh

25-16951S 2025 - 2027

Měření ve vzdělávání přinášejí komplexní data, která nejsou dostatečně vytěžována. Projekt využívá dostupná data z maturitních zkoušek, přijímacích testů a dalších didaktických testů, s cílem hlouběji porozumět kognitivním nárokům testových úloh. Využívá a rozvíjí metody, které kombinují textová data získaná ze znění testových položek, numerická data o jejich obtížnosti, kvalitativní data o vnímání jejich obtížnosti testovanými osobami a expertní hodnocení odborníků na testovaný obsah, aby zjistil, do jaké míry je automatizovaná analýza dat z didaktických testů schopna identifikovat zdroje obtížnosti úloh související s výukou a učením ve třídách. Očekáváme, že sémantické vlastnosti znění položek budou odrážet kognitivní nároky učiva lépe než syntaktické nebo lexikální vlastnosti, což umožní nové využití dat z testování pro zkvalitnění výuky. Dále očekáváme, že vlastnosti spojené s obtížností úloh jsou závislé na schopnostech testovaných osob, a navrhujeme metody pro vyrovnání odhadů obtížnosti položek pomocí kovariát a kotvicích testů.

Moderní česká logika ve filozofii matematiky

25-16489S 2025 - 2027

Rieger, Vopěnka a Hájek jsou průkopníky české formální logiky. Jejich průlomové práce přibližně pokrývají druhou polovinu dvacátého století. Vopěnka a Hájek prosazovali nové axiomatické teorie aspirující na roli základů matematiky. Tento projekt si klade za cíl prozkoumat jejich práce z perspektivy současného pluralistického postoje ve filozofii matematiky, jehož jsou podle nás instancemi. Vopěnkův příspěvek k základům matematiky je podnětem pro kritické zhodnocení možnosti propojit tradici reprezentovanou Fregem, Dedekindem a Cantorem s fenomenologickou tradicí, k níž se Vopěnka hlásil pod nepřímým vlivem Patočky. Projekt se zaměří na několik klíčových oblastí, jako je množinově-teoretická ontologie nebo finitismus a pojem nekonečna. Jednotlivé práce budou důsledně vykládány v regionálních a historických kontextech.

LEDNeCo: Nízkoenergetické hluboké neurovýpočty

25-15490S 2025 - 2027

Moderní technologie umělé inteligence založené na hlubokých neuronových sítí (DNN) jako např. GPT jsou výpočetně extrémně náročné. Kromě toho, že spotřebují ohromné množství energie, to omezuje jejich nasazení ve vestavěných (koncových) zařízeních napájených bateriemi (např. chytré mobilní aplikace). LEDNeCo je projektem základního výzkumu, jehož ambicí je rozvoj paradigmatu nízkoenergetických hlubokých neurovýpočtů, který je založený na strojově nezávislé teorii energetické složitosti DNN vycházející z praktických zkušeností s návrhem různých hardwarových akcelerátorů DNN. Mj. budou odvozeny univerzální dolní meze energetické složitosti DNN a odhady inferenční chyby pro identifikaci komponent DNN (např. vah, neuronů, vrstev), jejichž aproximace je prokazatelně energeticky nejefektivnějsí. Teoretické poznatky budou použity v nových pokročilých aproximačních technikách (např. komprese vah, booleovská optimalizace, robustní aproximace komponent) návrhu hardwarových implementací DNN (vč. transformerů) s nízkou spotřebou energie, které budou testovány na referenčních datech.

Statistical procedures to detect between-group differences

L100302401 2025 - 2025

EPICENTRA CIVILIZACE ‐ INTELIGENTNÍ DOMÁCNOSTI, TECHNOLOGIE A SPOLEČNOST

2025 - 2029

Je substantia alba substanciální?

CZ.02.01.01/00/22_010/0008697 2024 - 2026

Schizofrenie, globální duševní porucha, zůstává často neodhalena až do první psychotické epizody, přes dřívější tiché příznaky. Pochopení jejích nervových mechanismů má zásadní význam pro diagnostiku a účinnost léčby. Cílem tohoto projektu je odhalit, jak změny bílé hmoty ovlivňují funkci mozku u schizofrenie, a to pomocí inovativního modelování celého mozku a pokročilých neurozobrazovacích technik. Projekt slibuje převratné poznatky jak v oblasti počítačové neurovědy, tak v psychiatrii. Na projekt je poskytována finanční podpora od EU.

Optimalizace energetického portfolia pro zvýšení využitelnosti obnovitelných zdrojů

TS01020123 [Registrované výsledky] 2024 - 2026

Cílem projektu je vývoj uceleného nástroje Lancelot GDS (Generation Dispatch System) pro zvýšení využitelnosti obnovitelných zdrojů pro Agregátory výkonové flexibility. Nástroj umožní efektivní správu portfolia výrobních a spotřebních zařízení a optimalizaci provozního a obchodního plánu výroby a spotřeby na flexibilních zařízeních s ohledem na vývoj tržní ceny a predikovanou výrobu OZE, technické limity úložiště (baterií) i výrobních a spotřebních zařízení provozovaných v rámci agregačního bloku. Softwarové řešení bude poskytovat: - Evidence flexibilních zdrojů - Obchodní a technická optimalizace - Vyhodnocení plnění jednotlivých zařízení - Zrychlení procesu pomocí integrace na IT systémy

Přírodní a antropogenní georizika

0&h=EH22_008%2F0004605 [Registrované výsledky] 2024 - 2028

Hlavním výzkumným cílem projektu Přírodní a antropogenní georizika je poznání přírodních a člověkem způsobených hrozeb a rizik ve svrchních sférách planety Země, vysvětlení příčin jejich vzniku a kvantifikace možných dopadů na lidskou společnost a infrastruktury. Přírodní i antropogenní georizika jsou ze své podstaty velmi komplexní procesy a vyžadují vysokou míru interdisciplinarity v rámci přírodovědných oborů. Výsledkem projektu tak má být nejen fundamentální pochopení mechanismů fungování těchto procesů, ale i návrh jejich dokonalejšího monitoringu, případné minimalizace jejich působení a predikce včetně mitigace jejich negativních vlivů na lidskou společnost. Mezi dílčí vědecké cíle projektu tedy patří zejména charakterizace ohrožení prostřednictvím terénních pozorování a monitoringu na modelových lokalitách v České republice, jinde v Evropě i na jiných kontinentech (např. v subsaharské Africe), které představují vhodné přírodní laboratoře pro analýzu potenciálně rizikových disturbancí. Dalším dílčím cílem je pak pochopení a popis abiotických (fyzikálních, chemických) či biotou ovlivněných procesů prostřednictvím vhodně navržených laboratorních či in situ experimentů s využitím nejmodernějších instrumentálních technik v kombinaci s modelovacími nástroji. V neposlední řadě je významným dílčím cílem integrace dat získaných v terénu a v laboratoři do komplexních modelů a optimalizace nástrojů pro predikci a implementaci varovných systémů a dalších aplikačních výstupů využitelných ve společnosti. Základním tématem výzkumných záměrů, na kterých spolupracuje Ústav informatiky, jsou projekce klimatické změny a výzkum jejího vlivu na rizikové jevy s použitím výsledků dostupných klimatických modelů a naměřených dat, s analýzou jejich příčin a hodnocením jejich důsledků ve vybraných oblastech lidské činnosti. Toho bude dosaženo především analýzou dostupných dat modelových simulací s doplněním vlastními modelovými výsledky, především prostřednictvím analýzy extrémních charakteristik a indexů, které jsou potom snáze interpretovatelné ve výzkumu důsledků v návazných studiích vybraných oblastí.

Na projekt je poskytována finanční podpora od EU.

Modelování potenciální náhradní vegetace jako nástroj ochrany přírody

SS07020042 [Registrované výsledky] 2024 - 2026

Navrhovaný projekt novým způsobem přistupuje k modelování vegetace, které umožní vytváření různých scénářů dopadů změn krajiny na vegetační a druhovou diverzitu. Tím napomůže k šetrnému (z hlediska biodiverzity) ale ekonomicky udržitelnému využívání zdrojů. Různé varianty map potenciální náhradní vegetace (PNaV) jsou ideálním podkladem pro koncipování strategie ochrany přírody na krajinném měřítku, tedy pro vytváření strategických a koncepčních dokumentů pro konkrétní území. Cíle projektu: 1) Vytvoření pravděpodobnostního prostorově explicitního modelu potenciální náhradní vegetace s využitím moderních statistických semiparametrických metod. 2) Vytvoření různých variant map potenciální náhradní vegetace včetně rekonstrukčních map nedávné historie. 3) Analýza dynamiky mozaik dřevinné vegetace a bezlesí v časových řezech od 50. let 20. stol. 4) Vytvoření modelů rozšíření vybraných druhů živočichů a rostlin v závislosti na různých variantách (scénářích) potenciální náhradní vegetace. 5) Výpočet krajinných metrik nad jednotlivými variantami modelů potenciální náhradní vegetace a kvantifikace rozdílů. Tento projekt je financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva životního prostředí ČR v rámci Programu Prostředí pro život. Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

Excelentní výzkum v oblasti digitálních technologií a wellbeingu (DigiWELL)

=0&h=LM2023061 [Registrované výsledky] 2024 - 2028

Projekt DigiWELL odpovídá na výzkumné výzvy v klíčových oblastech rapidně se rozvíjející domény digitálních technologií zaměřených na podporu fyzického, psychického a sociálního wellbeingu. Vzhledem k biopsychosociální perspektivě, kterou v projektu uplatňujeme, má projekt interdisciplinární charakter. Projekt se konkrétně skládá z šesti výzkumných záměrů, které jsou pevně ukotvené v oboru psychologie jako primárním oboru projektu. V rámci jednotlivých VZ se však uplatňují i jiné obory, což je reflektováno i ve skladbě realizačního týmu, který zahrnuje odborníky z oborů psychologie, mediálních studií a komunikace, kinantropologie, sociologie, sociální práce, duševního zdraví, veřejného zdraví, statistiky a informatiky. Výzkumný záměr, na kterém spolupracuje ÚI, se zaměří na výzkum, vývoj, a aplikaci statistických modelů analytických a znalostních metod pro zpracování informací zatížených neurčitostí (tj. pro data, která nemají vždy číselný charakter a nemusí být úplná) v oblasti intenzivních, biosenzorických a společenskovědních dat a také jiných metod zpracování časových řad umožňujících mj. detekci a predikci strukturálních změn, např. změn v chování a wellbeingu. Bude využita řada statistických i nestatistických přístupů, mimo jiné shluková analýza nebo metody strojového učení založené na hlubokých neuronových sítích. Data budou modelována s využitím state-of-the-art statististických přístupů, včetně semiparametrických dynamických a prostorových modelů. Budou použity metody frekventistické i Bayesovské, umožňující fůzi empirických i expertních informací, a to s využitím výpočetně efektivních aproximací vhodných pro velká data. Analýzy budou sloužit jak k průzkumu a testování nových strukturálních závislostí v datech motivovaných psychologickými teoriemi a jejich rozšířeními, tak k vývoji modelů vhodných k budoucímu použití pro prediktivně odvozené intervence. Těmi budou zejména modely state-space typu, které umožní sekvenční odhad latentních charakteristik, na kterém pak je možné budovat formalizované algoritmy intervencí pro změnu chování.

Na projekt je poskytována finanční podpora od EU.

Dynamika mozku

=0&h=EH22_008%2F0004643 [Registrované výsledky] 2024 - 2028

Projekt je zaměřen na rozvoj výpočetních modelů mozkové aktivity, které zachycují dynamiku mozku v různých časových měřítkách. Cílem projektu je v České republice rozvinout výzkum v oblasti aplikovatelné výpočetní neurovědy, zejména prostřednictvím provádění špičkového výzkumu, posilováním vazeb na špičková zahraniční pracoviště, rozvojem personálních kapacit zapojených výzkumných týmů a posílením jejich experimentálních a výpočetních kapacit. Projekt má výrazně interdisciplinární charakter jak z hlediska použitých postupů, tak zapojených odborníků. Využívá zejména postupy neuropsychologického experimentu včetně komplexní multimodální senzorické stimulace, měření pomocí pokročilých neurozobrazovacích metod, experimentální či léčebné intervence pomocí neinvazivní elektrické či magnetické stimulace či podávání farmak. Na druhou stranu rozvíjí a využívá výpočetní modely mozkové dynamiky a pokročilé metody analýzy dat včetně strojového učení. Aplikační potenciál prvního výzkumného záměru spočívá ve vývoji efektivních a flexibilních výpočetních modelů mozkové dynamiky, umožňujících přizpůsobení konkrétním aplikačním úlohám. Druhý výzkumný záměr se orientuje na další rozvoj v aplikační oblasti monitorování a predikce mozkových stavů, například sledování excitability tkáně v epilepsii a předpověď záchvatů. Třetí výzkumný záměr se pak orientuje na využití výpočetních modelů intervence do mozkové dynamiky s potenciálními aplikacemi v návrhu a optimalizaci léčebné stimulace mozku a personalizovanému přístupu k farmakoterapii. Tým zahrnuje experty v oblasti neuropsychiatrie, neurovědy, epileptologie, kognitivní neurovědy, matematické a výpočetní neurovědy, i modelování a analýzy komplexních systémů. Výzkumné cíle zahrnují vysoce aktuální problematiku rozvoje výpočetních modelů mozkové dynamiky, která leží v průsečíku základních lékařských věd, zejména neurovědy, přírodních věd, zejména matematiky a informatiky, a klinických lékařských věd, zejména aplikacemi v psychiatrii a neurologii. Výzkum v této oblasti dosáhl maturity: pevné teoretické základy a vyvinuté metodologické postupy přináší první aplikační výsledky a otevírají tak obor dalšímu rozkvětu. Zároveň je projekt navržen tak, aby již v jeho přípravné fázi naplnil svůj aplikační potenciál. Tento aplikační potenciál je reprezentován využitím výsledků pokročilého modelování a analýz dat při testování experimentálních terapií založených na modulaci dynamiky mozku u vybraných onemocnění. Na projekt je poskytována finanční podpora od EU.

Na projekt je poskytována finanční podpora od EU.

Cesty rozvoje odolné vůči klimatu v metropolitních oblastech regionech Evropy (CARMINE)

101137851 2024 - 2027

Četnost a intenzita klimatických a povětrnostních extrémů spojených s antropogenní změnou klimatu se zvyšuje a bude se zvyšovat. Změny nás postaví před výzvu, pokud jde o adaptační strategie na místní úrovni. Projekt „Cesty rozvoje odolné vůči změně klimatu v metropolitních oblastech“ (Climate Resilient Development Pathways in Metropolitan regions of Europe (CARMINE)“ propojuje místní a regionální měřítko tím, že poskytuje služby na podporu rozhodování založené na dopadech a víceúrovňové řízení v oblasti klimatu podporující místní adaptaci, včetně tradičních i přírodních řešení. Zastřešující projekt CARMINE cílem je pomoci metropolitním komunitám v Evropě stát se odolnějšími vůči změně klimatu, a to prostřednictvím společné tvorby nástrojů založených na znalostech, strategií a plánů pro posílení adaptačních a mitigačních opatření v souladu s Chartou mise EU pro přizpůsobení se změně klimatu, která byla přijata v roce 2009. změně klimatu do roku 2030. K dosažení tohoto cíle, se zaměřením na časový rámec 2030-2035 a s dlouhodobější perspektivou až do roku 2050, navrhuje CARMINE následující opatření mezioborový přístup zaměřený na (1) spoluvytváření a společný vývoj služeb na podporu rozhodování a pokynů pro lepší rozhodování o tom, jak se budou odolnosti a adaptační kapacity, včetně systémů včasného varování a řízení rizik katastrof; (2) úzkou spolupráci s místními až regionálními komunitami (zúčastněnými stranami a uživateli), rozhodovacími a politickými orgány (místními úřady) s cílem společně rozvíjet meziodvětvové služby a služby v oblasti životního prostředí. rámců pro adaptační a zmírňující opatření; (3) poskytování vědecky podložených plánů výzkumu a inovací pro víceúrovňovou správu klimatu. Podpora místních hodnocení a plánů pro přizpůsobení se změně klimatu. Metodika CARMINE bude implementována v osmi vybraných případových studiích. oblastech, aby se prokázal důkaz koncepce, a metodika projektu bude demonstrována prostřednictvím digitální replikace klimatických a environmentálních opatření, socioekonomických charakteristik každé oblasti. Společně vytvořené znalosti a přenositelné rozvojové cesty z projektu CARMINE budou široce sdíleny prostřednictvím projektových sítí s cílem podpořit adaptaci v dalších metropolitních regionech Evropy i mimo ni.

Sociální a motivační faktory studia a jejich vliv na studijní výsledky v terciárním vzdělávání se zaměřením na technické obory

TQ01000538 [Registrované výsledky] 2023 - 2025

Cílem projektu je vytvořit doporučené postupy pro citlivou a efektivní práci se sociálními a motivačními faktory ovlivňujícími studijní výsledky. Je založen na interdisciplinárním výzkumu s jádrem v komplexní sociologické analýze, která bude doplněna analýzou na základě metod strojového učení a AI. Unikátní propojení různých zdrojů a typů dat (kvant. i kval.) a jejich analýz se zázemím v různých disciplínách umožní problém zachytit v jeho komplexnosti a z více perspektiv bez opomenutí jak tvrdých ukazatelů o studentech a průběhu studia, tak jejich subjektivních zhodnocení studia v čase a vlastní zkušenosti. Záměrem je poskytnout vysokým školám prostředky umožňující pracovat s potřebami a potenciálem studentů, potažmo i efektivněji cílit různá opatření, např. ohrožení studijním neúspěchem.

Využití neuronových sítí pro realtime predikci variabilní baseline u energetických zařízení na vn, nn napěťových hladinách

TK05020142 [Registrované výsledky] 2023 - 2025

Obsahem projektu je vývoj softwarového řešení schopného splnit požadavky na predikci variabilní baseline podle standardů ČEPS u širokého spektra technologií na straně spotřeby i na straně výroby. Softwarové řešení – díky inovativnímu postupu predikce baseline - výrazně zvýší možnost zapojení těchto technologií v poskytování podporných služeb. Při řešení využijeme inovativních metod hlubokého učení neuronových sítí s regularizací (Deep Learning – DL & Deep Neural Networks – DNN). Nově vytvořené a implementované DNN modely budou následně prakticky validovány pro predikci baseline u konkrétních subjektů z řad poskytovatelů flexibility.

Symetrie mozkové konektivity

GA23-07074S [Registrované výsledky] 2023 - 2025

Symetrie lidského mozku (a odchylky od ní) je předmětem prominentní debaty od zprávy o levostranné hemisférické dominanci jazyka Brocou v roce 1865. Funkce zahrnující paměť, vnímání, učení, prostorové poznání, pozornost, zpracování emocí a motorické dovednosti vykazují hemisférickou specializaci a narušená (a)symetrie struktury a konektivity byla spojena s neuropsychiatrickými poruchami jako je schizofrenie. Původ, charakter a důsledky asymetrie mozku však nejsou zdaleka pochopeny. V poslední době bylo mezi klíčovými budoucími směry ve výzkumu symetrie mozku identifikováno použití velkých datových souborů a teorie grafů. Mezi významné výzvy patří souvislost strukturní a funkční symetrie, překlenutí propasti mezi globálními symetriemi (jako je bilaterální symetrie) a lokálními symetriemi, poskytnutí normativního popisu symetrií mozku a vztah mezi individuálními rozdíly v (a)symetrii mozkové konektivity a kognitivními a klinickými charakteristikami, například u aberantní lateralizace u schizofrenie.

Hodnocení chování automatizovaných vozidel z pohledu dodržování etických a právních principů ve smíšeném provozu

CK04000150 [Registrované výsledky] 2023 - 2025

Etice provozu autonomních vozidel se v poslední době věnuje velká pozornost, neboť se jedná o technologii, která má potenciál výrazným způsobem ovlivnit společnost. Existuje celá řada studií, které zkoumají v teoretické rovině aplikaci jednotlivých etických systémů v autonomní dopravě, nemalé úsilí bylo také věnováno empirickému a neurobiologickému výzkumu morálních intuic potenciálních uživatelů autonomních vozidel. Zatím však nebyl provedený komplexní výzkum chování autonomních vozidel řídících se různými etickými pravidly a hodnotami. Tento projekt by se chtěl zaměřit právě na tento problém. Hlavním cílem projektu je vytvoření virtuálního prostředí pro testování chování autonomních vozidel ve smíšeném provozu. Nejdříve vytvoříme modely, tj. různé způsoby chování autonomních vozidel, zvláště v kolizních situacích. Tyto modely se budou opírat o etické systémy, s nimiž se v diskusi o regulaci chování autonomních vozidel nejčastěji setkáváme. Následně vytvoříme virtuální svět, který bude zahrnovat autonomní i neautonomní vozidla, chodce, cyklisty apod. V rámci tohoto světa budeme simulovat scénáře, které se budou lišit implementovaným etickým systémem. Budeme sledovat „čisté“ (jeden scénář – jeden typ etického modelu) i „smíšené“ (jeden scénář – více typů etického modelu) scénáře a zjišťovat interakce všech aktérů, zvláště autonomních vozidel. Současně vytvoříme metodiku pro srovnávání újmy v rámci jedné kategorie (např. na zdraví) a napříč kategoriemi (např. na zdraví a majetku). Interakce vozidel v rámci distribuce újmy podrobíme statistické analýze a srovnáme jednotlivé scénáře.

Causal inference and interactions between Arctic sea ice and Eurasian winter climate

GF21-14727K [Registrované výsledky] 2023 - 2024

Výzkumná infrastruktura pro experimenty ve Fermilab

LM2023061 [Registrované výsledky] 2023 - 2026

FERMILAB-CZ se zaměřuje na spolupráci ČR s americkou národní laboratoří Fermilab, jejíž hlavní náplní je výzkum elementárních částic. Jádrem současného výzkumného programu Fermilabu jsou neutrinové experimenty, včetně experimentů NOvA a DUNE. Hlavní know-how FERMILAB-CZ tvoří detektorová laboratoř, která se zabývá návrhem a konstrukcí detektorů, a matematická expertní skupina, která se zabývá vývojem a aplikací pokročilých statistických algoritmů a algoritmů hlubokého strojového učení umělé inteligence pro analýzu dat. FERMILAB-CZ přispívá k výzkumným aktivitám svými významnými výpočetními kapacitami v oblasti distribuovaného zpracování experimentálních dat a simulací a podílí se na vývoji softwaru pro jejich sběr. Skupina odborníků FERMILAB-CZ je součástí komunity přibližně 12 tisíc výzkumných pracovníků, kteří společně pracují na vývoji detektorů, elektroniky a analyzačních metod, jež se používají v mnoha oblastech lidské činnosti. Díky rozsáhlému zapojení do konstrukce a provozu experimentů umožňuje FERMILAB-CZ českým výzkumným institucím podílet se na unikátním fyzikálním výzkumu. Jak čeští výzkumníci, tak všichni jednotliví členové a výzkumné skupiny podporovaných experimentů využívají a těží ze všech služeb otevřeného přístupu FERMILAB-CZ zdarma. Hlavním cílem je poskytování těchto čtyř služeb: podíl na návrhu, konstrukci, provozu a modernizaci našich detektorů ve Fermilabu; poskytnutí potřebných výpočetních a úložných kapacit pro simulaci, zpracování a analýzu dat naším výpočetním střediskem; teoretická, algoritmická a technická podpora a finální softwarová implementace nových statistických i nestatistických metod pro pokročilou analýzu dat založených na umělé inteligenci a strojovém učení; návrh, ověření konceptu, konstrukce a modernizace detektorů našich experimentů v laboratoři vývoje detektorů a elektroniky.

Modely neinvazivní mozkové stimulace

DAAD-23-01 2023 - 2024

Od biologických neuronových sítí k modelům celého mozku nové generace

LQ100302301 2023 - 2027

Tento projekt se nachází v oblasti počítačové neurovědy, která spojuje různé obory jako neurověda, aplikovaná matematika a informatika. Cílem je vyvinout nové matematické modely pro biologické neuronové sítě, které budou efektivní a přesné, a implementovat je do síťových modelů celého mozku. Současné přístupy často nejsou dostatečně efektivní ani přesné a ignorují klíčové složky - jako např. například bílá hmota mozku. Tento projekt bude využívat nejmodernější přístupy teorie středního pole pro vývoj modelů neuronální aktivity a návazně data z magnetické rezonance ke zpřesnění a kalibraci modelů celého mozku. Výsledkem budou nové výpočetní nástroje pro analýzu a interpretaci neurozobrazovacích dat, například výpočetní biomarkery neurologických poruch.

Koaliční a epistemické logiky: intenzionální přístup ke skupinám

GF22-23022L [Registrované výsledky] 2022 - 2025

Projekt je zaměřen na odstranění podstatné idealizace pojetí skupin v epistemické logice– redukce skupiny na množinu jejích členů. Tento problém dosud nebyl až na výjimky řešen i přesto, že má neintuitivní důsledky v zamýšlených aplikacích: identita takto extenzionálně chápané skupiny se změní, kdykoli ji opustí některý člen, a toto pojetí neumožňuje nejistotu ohledně členství ve skupině ani nereflektuje její strukturu. Naproti tomu firmy, neformálně utvořené týmy nebo i spontánně vzniklý dav přetrvávají, i když získají nebo ztratí některé členy. Identita členů navíc nemusí být obecnou znalostí. V projektu se namísto toho zaměříme na intenzionální přístup ke skupinám, který uvolňuje vztah mezi členstvím ve skupině a její identitou a bere v úvahu její algebraickou a relační strukturu. Tento přístup pak budeme aplikovat v otázkách z oblasti multiagentních epistemických logik (distribuovaná a obecná znalost, dokonalá paměť) a koaličních logik. Výsledné intenzionální pojetí umožní adekvátnější aplikace logických modelů v otázkách skupinové paměti, jednání a odpovědnosti.

Analýza důkazů a automatická dedukce pro rekurzivní struktury

GF22-06414L [Registrované výsledky] 2022 - 2025

Matematická indukce je jedna z základních nástrojů každého matematika. Ukázalo se ale, že komplikuje formální analýzu důkazů. Podstata indukce je, že komprimuje nekonečný argument do konečného výroku. Tento proces zamlžuje informaci, která je podstatná pro výpočetní transformaci důkazů a automatické uvažování. Herbrandova věta pokrývá klasickou predikátovou logiku, kde se tato informace dá reprezentovat v konečně podobě. Navíc se dá použít pro analýzu důkazů a jako formální základ pro automatické dokazování. Ačkoli jsou interpretace Herbrandové věty, které rozšíří její rozsah na formální teorii čísel, tyto výsledky se vzdají analyticity, která je důležitá vlastnost Herbrandové věty. Pokrok v porozumění hranice analyticity je kvůli stoupající důležitosti formální matematiky a dokazování induktivních teoremů v informatice podstatný.

Návrh designu měřící kampaně pro mikroklimatické modelování

CA20108 2022 - 2025

V posledních dvou desetiletích je, společně s nově vyvinutými modely, evidentní značný pokrok v modelování mikro-měřítkových městských procesů. Pro ověření modelů představují přesné a validní meteorologické údaje nezbytný zdroj informací. Tento projekt představuje platformu pro otevřenou diskusi o mikro-měřítkových měřících kampaních a jejich nezbytnosti pro správnou interpretaci naměřených anebo namodelovaných výsledků.

Metamatematika substrukturálních modálních logik

GA21-32608S [Registrované výsledky] 2022 - 2024

Klasická logika modeluje usuzování o boolovských kombinacích atomických výroků. Modální logiky ji rozšiřují přidáním výrokových spojek (takzvaných „modalit“) umožňujících usuzování o způsobech pravdivosti, např. „nutně“, „je dovoleno“ či „je známo“. Substrukturální logiky naproti tomu oslabením předpokladů o logických atomech umožňují usuzování o dalších zajímavých objektech, jako jsou konstruktivní důkazy, zdroje či stupně pravdivosti. Pro obě třídy logik byly vytvořeny hluboké matematické teorie, které jednak napomáhají jejich aplikovatelnosti v matematice, informatice, ekonomii, lingvistice atd. a jednak jsou matematicky zajímavé samy o sobě. Pro jejich kombinaci to však neplatí, což je na překážku jejich dalšímu rozvoji a aplikačnímu potenciálu. Cílem projektu je rozvinout tři méně prozkoumané oblasti substrukturálních modálních logik, a to vytvořením obecných teorií algebraicky ohodnocených rámců a logik s vícevrstvou syntaxí a položením základů kvantifikovaných substrukturálních modálních logik.

AppNeCo: Aproximativní neurovýpočty

GA22-02067S [Registrované výsledky] 2022 - 2024

V současnosti jsou v zařízeních s omezenými zdroji (např. mobilní telefony napájené baterií) implementovány moderní technologie umělé inteligence založené na hlubokých neuronových sítích, jejichž výpočet je náročný na spotřebu energie. V aplikacích tolerantních vůči chybám (např. klasifikace obrazu) může použití metod aproximativního počítání ušetřit ohromné množství energii za cenu jen malé ztráty přesnosti. AppNeCo je projektem základního výzkumu aproximativních neurovýpočtů, jehož ambicí je originální synergie teorie aproximace a složitosti neuronových sítí a empirické zkušenosti se špičkovým návrhem výkonných aproximativních implementací hardwarových obvodů. Jeho cílem je rozvoj složitostně-teoretických základů aproximativních výpočtů konvolučních neuronových sítí (CNN) omezené energetické složitosti pro aplikační domény specifikované distribucemi vstupního prostoru. Tyto poznatky budou použity při návrhu nových strategií aproximace komponent a učících algoritmů nízkoenergetických, vysoce přesných CNN. Nové metody budou testovány na úlohách zpracování obrazu.

GRADLACT: Stupňované logiky konání

GA22-16111S [Registrované výsledky] 2022 - 2024

Výroková dynamická logika, PDL, je známým nástrojem logické analýzy diskurzu o konání. Protože je ale založena na klasické logice, nemůže adekvátně formalizovat diskurz zahrnující stupňované, vágní a nepřesné pojmy. V tomto projektu vyvineme a prostudujeme verze PDL vhodné na tento účel, tzv. stupňované dynamické logiky. Prozkoumáme klíčové vlastnosti stupňovaných dynamických logik a vyvineme jejich varianty vhodné na formalizaci různých filozoficky relevantních druhů diskurzu. Konkrétně vyvineme stupňované dynamické logiky vhodné na formalizaci diskurzu o kolektivním konání a o normativních a pravděpodobnostních aspektech konání za přítomnosti stupňovaných, vágních a nepřesných pojmů. Projekt tak přispěje k propracování formálních metod využitelných v teorii konání a v aplikované etice.

Data Visualization Under Uncertainity

L100302301 2022 - 2024

MOSAIC Modalities in Substructural Logics: Theory, Methods and Applications

SEP-210669451 2021 - 2024

Modální logiky jsou formální systémy, rozšiřující expresivitu klasické logiky o možnost usuzovat o "modech" pravdivosti prostřednictvím modalit. Navrhovaný projekt se zaměřuje na systematické zkoumání modálních logik, založených na logikách substrukturálních, které jsou obecně deduktivně slabší než logika klasická. Projektu se soustředí také na aplikace substrukturálních modálních logik za hranicemi matematické logiky, zejména v reprezentaci znalostí, právním usuzování, soukromí a bezpečnosti dat a logické analýze jazyka. Jedná se o 4-letý projekt rámce H2020-MSCA-RISE-2020: Research and Innovation Staff Exchange.

Predikce funkčního vyústění schizofrenie z multimodálních neurozobrazovacích a klinických dat

NU21-08-00432 [Registrované výsledky] 2021 - 2025

Schizofrenie je chronické, těžké a velmi omezující onemocnění. Z každých 100 osob trpících schizofrenií, pouze 1 či 2 ročně dosáhnou úzdravy, a přibližně 14% se uzdraví během 10 let, se špatným funkčním vyústěním pro 27% pacientů. Existuje urgentní potřeba vyvinout prediktivní modely vyústění aplikovatelné v časných fázích nemoci, za účelem optimalizace a intenzivnění intervenčních programů k zamezení špatného vyústění. Funkční vyústění je těžko odhadnutelné pouze z klinického obrazu, ale zobrazování magnetickou rezonancí (MRI), zejména multimodální, dává příslib zlepšené stratifikace pacientů. Cílem tohoto projektu je vyvinout nástroje k predikci funkčního vyústění schizofrenie z kombinace neurozobrazovacích, klinických a kognitivních měření získaných časně po začátku onemocnění. Statistická omezení způsobená vysokou dimenzionalitou MRI dat budou řešena kombinací robustních metod strojového učení a informovaným výběrem datových příznaků za využití pokročilých metod zpracování dat i teoretických poznatků o relevantních mozkových sítích.

Charakterizace stavového repertoáru a dynamiky spontánní mozkové aktivity neurozobrazovacími metodami

GA21-32608S [Registrované výsledky] 2021 - 2024

Současná psychologická teorie nabízí komplexní popis mentálních funkcí a procesů. Obecně je přijímaný názor, že mentální funkce mají mozek za substrát, a mentální procesy a stavy jsou vázány na dynamiku mozkové aktivity. Rychle se rozvíjející oblastí neurověd je stadium spontánní mozkové aktivity s použitím funkční magnetické rezonance. Tento postup umožňuje současné měření dynamiky aktivity řady mozkových sítí. Teoretiky bylo navrženo, že během spontánního (tzv. klidového) stavu mozek exploruje dynamický repertoár možných stavů. Struktura a dynamika tohoto spontánního procesu explorace stavů zůstává nevyjasněná. V tomto projektu navrhujeme použít kombinaci datově analytických technik, současného měření EEG a fMRI spontánní i komplexně buzené mentální aktivity, a srovnání s dostupnými funkčně neuroanatomickými poznatky k charakterizaci stavového repertoáru a přechodové dynamiky spontánní mentální aktivity, tak jak je pozorovatelná pomocí neurozobrazovacích metod.

Kvazirozhodovací procedury pro logické teorie reálných funkcí

GA21-09458S [Registrované výsledky] 2021 - 2024

Rozhodovací procedury pro teorie v predikátové logice hrají čím dále větší roli v informatice, zejména v kombinací s řešiči pro Boolovskou splnitelnost, tj. v SAT modulo teorie (SMT) řešičích. Existuje široké pole výzkumu rozhodovacích procedur pro celá čísla, reálná čísla, různé datové struktury a mnoho dalších teorii. Skoro ale nejsou žádné výsledky pro příklad reálných funkcí, ačkoli reálné funkce hrají fundamentální roli v mnoha oblastech informatiky a matematiky. Důvod pro tuto situaci je pravděpodobně těžkost problému. Tuto situaci chceme překonat tím, že místo rozhodovacích procedur chceme navrhnout kvazirozhodovací procedury pro reálné funkce. Kvazirozhodovací procedury zjednodušují problém tím, že nepožadují terminaci pro určité hraniční případy, kde infinitesimální změny vstupní formule změní i její splnitelnost. V mnoha aplikacích vyhýbání se takovým případům patří k základním postupům. Kvazirozhodovací procedury tudíž vyřeší přesné tyto případy, které jsou v takových aplikacích důležité.

Struktury synchronizace v mnohorozměrných neurálních signálech: strojové učení a predikce účinnosti antidepresiv

GF21-14727K [Registrované výsledky] 2021 - 2024

Koncept synchronizace nelineárních dynamických systémů bude základem pro vývoj matematických metod a počítačových algoritmů určených k detekci a charakterizaci interakcí a závislostí v mnohorozměrných nelineárních časových řadách. Směrové vazby a kauzální vztahy budou kvantifikovány nástroji teorie informace. Vyvíjené metody budou přizpůsobeny specifickým vlastnostem skalpového elektroencefalogramu (EEG), zvláštní pozornost bude věnována mezifrekvenčním interakcím. Celková struktura synchronizace EEG signálů odrážející funkční integraci, jak v rámci různých časových a prostorových škál, tak i mezi škálami, bude klasifikována metodami strojového učení a použita k popisu stavů mozku a jejich změn způsobených duševními poruchami. Synchronizace a její změny v EEG depresivních pacientů budou testovány jako prediktory terapeutické úspěšnosti antidepresiv. Vyvinuté metody budou využitelné nejen v analýze elektrofyziologických signálů v neurologii a psychiatrii, ale obecně v analýze složitých vícerozměrných signálů odrážejících nelineární interakce v různých časových a prostorových škálách.

Modelování kvality ovzduší a tepelného komfortu s rozlišenou turbulencí v městském prostředí

TO01000219 [Registrované výsledky] 2021 - 2024

Mezinárodní projekt má několik hlavních cílů: výrazné zlepšení kvality a prostorového rozlišení výstupů atmosférického modelování městského prostředí na základě využití nejmodernějších technologií v oblastech modelování, pozorování a analýzy dat; zdokonalení a validace pokročilých modelových nástrojů se zaměřením na modely založené na principu turbulentního proudění v komplexním městském prostředí; zlepšení metod kombinujících údaje z modelování a pozorování; srovnání environmentálních dopadů vybraných adaptačních nástrojů a preferovaných politik Praze a Bergenu; poskytnout orgánům veřejné a městské správy nástroje pro podporu rozhodování v oblastech souvisejících s kvalitou ovzduší a tepelného komfortu.

Na projekt TURBAN je poskytována finanční podpora od Norských fondů a TAČR.

Limity grafů a související obory

GX21-21762X [Registrované výsledky] 2021 - 2025

Teorie grafových limit je jedním z nejdůležitějších nedávno vzniklých nástrojů diskrétní matematiky. Její vznik a rozvoj vedly k prolomení mnoha starých problémů v extremální teorii grafů, teorii náhodných grafů a zejména k výraznému propojení diskrétní matematiky s oblastmi jako je teorie pravděpodobnosti, reálná a funkcionální analýza nebo teorie grup. Projekt se zabývá teoretickými základy teorie grafových limit, grafovými normami a souvislostmi s matematickými modely statistické fyziky.

Síťové modely komplexních systémů: od korelačních grafů k informačním hypergrafům

GA21-17211S [Registrované výsledky] 2021 - 2024

Vývoj metod pro efektivní popis komplexních systémů je rostoucí oblastí interdisciplinárníhovýzkumu na rozhraní kybernetiky, informatiky, matematiky a teoretické fyziky, s aplikacemi v dalších vědních oborech včetně neurovědy, sociologie, ekonomie, genetiky či ekologie. Jedním z klíčových problémů je robustní charakterizace struktury interakcí v rámci systému na základě pozorování časových řad. Základní metodou je reprezentace systému pomocí matice korelací převedené na graf, jehož topologická struktura je následně studována v porovnání s náhodnými grafy stejné velikosti a hustoty. Nedávné výsledky ukazují slabiny tohoto přístupu: korelační matice neodrážejí věrně interakce mezi prvky systému, zanedbávají interakce vyšších řádů, nedostatečně zachycují prediktivní sílu v nelineárních vícerozměrných modelech a vedou k nadhodnocení některých grafových struktur. V rámci navrhovaného projektu posuneme stávající stav řešení těchto problémů a naše předchozí výsledky směrem k obecnější a robustnější charakterizaci komplexních systémů.

Integrovaný systém výzkumu, hodnocení a kontroly kvality ovzduší

SS02030031 [Registrované výsledky] 2020 - 2026

Cílem projektu je především vyvinout metody kontrol kvality ovzduší, metody identifikace zdrojů znečišťování ovzduší a jejich podílů na imisních koncentracích znečišťujících látek se zaměřením na aktuální hlavní problémy kvality ovzduší a obtížně kvantifikovatelné druhy znečištění. V návaznosti je třeba vyvíjet modelové nástroje identifikující rozptyl znečistění ovzduší, a to jak s ohledem na aktuální koncentrace, ale i se zaměřením na budoucí rozvoj technologií. Součástí výzkumu je i rozvoj laboratorních metod pro vyhodnocování kvality ovzduší, a to jak metod manuálních, izotopových analýz prvků ve vzorkách aerosolových částic, tak i metod elementární analýzy aerosolových částic. Se zřetelem na vliv na zdraví obyvatelstva bude na 5 lokalitách v ČR vyhodnocen vliv ultrajemných částic a to i s ohledem na vnější vlivy, jako jsou např. meteorologické podmínky. Dojde také k vyhodnocení rozmístění imisních stanic, které vyústí v obnovu státní sítě imisního monitoringu. Součástí řešení projektu je také odhad podílu mlhy a námrazy na celkové atmosférické depozici a výstupy budou využiti pro kvantifikaci vlivu ozonu. Zajímavým výsledkem projektu budou také mapy fytotoxických dávek ozonu pro různé rostliny. Napříč celým projektem se prolíná vliv dopravy, a to jak na zdraví obyvatelstva, tak na množství emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů. Neopomenutelným úkolem tohoto projektu je vývoj metodik a emisních faktorů využívaných v přípravě emisních bilancí a to v návaznosti na mezinárodní požadavky EU a Úmluv OSN. Součástí výzkumu metodik v oblasti skleníkových plynů je i analýza potenciálů biomasy a v neposlední řadě kvantifikace budoucího vývoje emisí a politických nástrojů zajišťujících snižování emisí, nebo dodržování emisních stropů. V neposlední řadě budou vyvinuty datové standardy pro ohlašovací povinnosti zavedené zákonem 25/2008 Sb., které budou základním prvkem následně vyvíjeného komplexního informačního systému o kvalitě ovzduší.

Interakce a kauzalita ve složitých systémech

Akademická prémie 2020 - 2025

Nalezení příčin událostí a jevů v přírodě a ve společnosti je výzvou snad všech vědních oborů. Matematicky rigorózní detekce kauzálních vztahů je možná u procesů nebo systémů, které se vyvíjejí v čase, a kde existuje nějaká měřitelná veličina charakterizující jejich stav. Soubory měření takových veličin, zvané časové řady, slouží jako vstupy do matematických metod, resp. výpočetních algoritmů, jejichž výstupem jsou informace, důležité pro pochopení chování zkoumaných systémů, včetně informací o kauzálních vztazích mezi studovanými systémy či jejich částmi.