Novinky
Cesta z makrosvěta do mikrosvěta II
Pod vedením Evy Peckové z našeho ústavu se v říjnu 2024 uskutečnila již druhá akce zaměřená na popularizaci mikroskopie. Projekt byl realizován ve spolupráci se ZŠ Dolákova, Praha 8. Přímo v učebně školy byly na školních mikroskopech prezentovány rozličné vzorky živé i neživé přírody, doplněné obrázky z výzkumů pracovníků GLÚ. Další část akce pak proběhla v listopadu na Geologickém ústavu, kde byla vybraným žákům vyšších ročníků ukázána práce na elektronovém mikroskopu Tescan Vega 3XMU, představena Mohsova stupnice tvrdosti minerálů (Z. Korbelová) a krystalizace v reálném čase (J. Rohovec). Projekt byl podpořen Československou mikroskopickou společností a firmou Tescan.
Proběhl den otevřených dveří
Ve dnech 6 a 8. 11. 2024 proběhl na Geologickém ústavu den otevřených dveří pořádaný v rámci Týdne Akademie Věd. Návštěvníci měli možnost navštívit separační laboratoře, chemickou laboratoř a optickou laboratoř, z oborů jim pak byla přístupnou formou představena paleonotologie a geoarcheologie.
Významná mezinárodní spolupráce při výzkumu křídy
Ve spolupráci vědců z České republiky, Dánska, Slovinska a Německa byly popsány fosílie z křídových útesů Stevns Klint v Dánsku. Zdejší útesy zapsané na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO jsou známé zachovanými geologickými vrstvami nejmladší křídy a nejstaršího paleocénu s vyvinutou hranicí těchto stratigrafických jednotek. Martina Kočová Veselská z Geologického ústavu AV ČR a Tomáš Kočí ze slovinského Institute for Palaeobiology and Evolution prezentovali výsledky projektu na mezinárodní konferenci v nizozemském Maastrichtu, která se konala na počest 175. výročí ustanovení stratigrafického stupně maastricht (nejmladší stupeň křídy). Studium zdejších fosílií, které dokládají bohatý podmořský život na konci křídy, je součástí výzkumného projektu Geomusea Faxe a dílčího projektu Strategie AV21. Událost i výsledky výzkumu upoutaly pozornost redaktorů dánských novin Sjællandske Nyheder. Odkaz zde
Náš pracovník členem komise UNESCO
Náš pracovník Radek Mikuláš byl ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským jmenován členem České komise pro UNESCO. Tato komise (jmenovaná pro období 2024–2027) je poradním orgánem vlády a jejím hlavním úkolem je zprostředkovávat styk našich institucí a odborníků s UNESCO. Komise také studuje dokumenty UNESCO, rozšiřuje myšlenky organizace v ČR a předkládá do pařížského sekretariátu náměty na další činnost této organizace. Komise také přebírá morální záštitu nad projekty, jež přímo souvisí s programem UNESCO. Komise si zřídila odborné sekce – (1) pro kulturu a komunikaci, (2) pro vzdělávání, vědu a informatiku, (3) pro životní prostředí. Radek Mikuláš pracuje ve druhé a třetí sekci. Foto MZV.
Ocenění za nejlepší studentskou prezentaci v projektu Otevřená věda
Ema Danielová a Zuzana Hájková získaly ocenění za nejlepší studentskou prezentaci vědecké stáže v projektu Otevřená věda Akademie věd ČR. Pod vedením Filipa Tomka z Geologického ústavu AV ČR se věnovaly výzkumu mytického významu sopek a jejich zobrazení v historických mýtech a legendách. Tématem své práce poukázaly na fascinaci lidstva přírodními jevy a jejich kulturními interpretacemi, které přetrvaly staletí. Jejich prezentace na studentské konferenci v rámci Týdne Akademie věd ČR byla oceněna jako nejlepší v oblasti věd o neživé přírodě. Gratulujeme Emče a Zuzce k vynikajícímu úspěchu!
Paleontologická konference a ocenění nejlepší studentské prezentace
V rámci 23. česko-slovensko-polské paleontologické konference se 15. – 17. října uskutečnilo tradiční každoroční setkání příznivců paleontologie, letos pořádané v Banské Bystrici pracovníky Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Své studie zde představilo také deset zaměstnanců Geologického ústavu AV ČR (sborník abstraktů ke stažení zde). Předáno bylo rovněž ocenění za nejlepší studentskou prezentaci – získala ho Monika Uhlířová z Oddělení paleobiologie a paleoekologie.
Nově zvoleným předsedou Mezinárodní subkomise pro stratigrafii devonu je Ladislav Slavík
Ladislav Slavík byl znovu zvolen předsedou Mezinárodní devonské subkomise (SDS/Mezinárodní stratigrafické komise při Mezinárodní unii geologických věd IUGS) https://devonian.stratigraphy.org/ a jeho nové funkční období začalo na 37. Mezinárodním geologickém kongresu v jihokorejském Busanu v srpnu 2024. Devonská subkomise zahrnuje přes 150 členů z pěti kontinentů, kteří přispívají biostratigrafickými, sedimentologickými a chemofyzikálními proxy studiemi ke zpřesnění devonské stratigrafie a definici nových mezinárodních chronostratigrafických standardů – stratotypů (GSSP).
Nový pohled na vývoj hornin středních a západních Čech v neoproterozoiku
Díky několika navazujícím vědeckým projektům rozklíčovali naši výzkumníci z oddělení geologických procesů ve spolupráci s kolegy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy formování hornin středních a západních Čech během starohor (neoproterozoika). Podařilo se charakterizovat sedimentární, vulkanické a deformační procesy v této oblasti a výsledky publikovat v prestižních vědeckých časopisech (např. zde a zde). Dále měl tento výzkum také popularizační přesah formou článku v časopisu Vesmír a naučné cedule pod skalním profilem u Štěchovické přehrady.
Výběrové řízení
Ředitel Geologického ústavu AV ČR, v. v. i. vyhlašuje výběrové řízení na obsazení míst vysokoškolsky vzdělaných pracovníků výzkumných útvarů v oborech:
• Geologie, strukturní geologie
• Petrologie, geochemie
• Geologie a geochemie životního prostředí
• Paleontologie
• Geofyzika
Více informací naleznete zde. Formulář pro výkaz činnosti (tzv. Tabulku_2024) zde.
Rozhovor o účincích blesku
Pracovníci z Oddělení paleomagnetismu poskytli krátký rozhovor o výzkumu vzorků půd odebraných z bezprostřední blízkosti stromu zasaženého bleskem ve Vratislavicích, kde bylo v červnu letošního roku zraněno osmnáct lidí. Reportáž, které obsahuje tento rozhovor (začíná zhruba v čase 17:58), odvysílal Český rozhlas v úterý 10. 9. 2024. Výzkum probíhá v rámci dílčího projektu Strategie AV21, jehož všeobecným cílem je zkoumání změn magnetických vlastností vyvřelých hornin, sedimentů, půd, případně dřeva, po zásahu bleskem.
Archiv novinek
Hledáte starší novinky? Navštivte archiv novinek starších než 1 rok.