Prestižní Cenu Neuron pro nadějné vědce získal Ota Pavlíček z Filosofického ústavu AV ČR
Nadace Neuron včera ocenila excelentní vědkyně a vědce, kteří zvyšují prestiž české vědy doma i ve světě. Cenu Neuron za vynikající vědecké výsledky převzalo během slavnostního večera 19. ledna 2025 v Národním Muzeu osm vědeckých osobností. Laureátem Ceny Neuron pro nadějné vědce v oboru společenských věd se stal historik filosofie Ota Pavlíček z Filosofického ústavu Akademie věd ČR. Více
Nadace Neuron včera ocenila excelentní vědkyně a vědce, kteří zvyšují prestiž české vědy doma i ve světě. Cenu Neuron za vynikající vědecké výsledky převzalo během slavnostního večera 19. ledna 2025 v Národním Muzeu osm vědeckých osobností. Laureátem Ceny Neuron pro nadějné vědce v oboru společenských věd se stal historik filosofie Ota Pavlíček z Filosofického ústavu Akademie věd ČR.
Věda je pro něj „možnost posouvat hranice poznání: vidět a poznávat něco, co nikdo jiný ještě neviděl nebo nepochopil, nebo nacházet smysl v informacích, které dřív smysl nedávaly.“
Získání ceny vnímá jako obrovskou poctu za svou dosavadní práci, ale i povzbuzení do dalšího výzkumu evropských intelektuálních dějin a dějin filosofie. Svůj dík vyjádřil vedle Nadace Neuron zejména vedení svého mateřského ústavu Akademie věd, ale i všem dalším kolegům a kolegyním, kteří ho v jeho práci podporují, včetně nejbližších spolupracovníků z domova i ze zahraničí.
Kořeny vědy ve světle základního výzkumu
Mgr. Ota Pavlíček, Ph.D., Th.D. hledá odpovědi na otázky, kam sahají kořeny západní vědecké tradice a co víme o vědeckých elitách středověku a jejich vlivu v evropské historii. Šíření těchto vědeckých poznatků zkoumá v mezinárodním kontextu. Zvláštní zájem má o pražskou univerzitu a její provázanost s dalšími univerzitami střední a západní Evropy, zejména ve Vídni, Paříži a Lipsku, ale také v Itálii. Svá zjištění promítá do odborných článků a publikací, je držitelem několika významných grantů a organizátorem renomovaných mezinárodních vědeckých konferencí. Vyvíjí digitální aplikace, které usnadňují přístup k vědeckým poznatkům dalším badatelům.
Ve Filosofickém ústavu Akademie věd ČR vede vlastní výzkumnou skupinu TRIPTIC-EU. Pro svůj výzkum získal v roce 2020 prestižní ERC Starting Grant s názvem Academia. Je přitom prvním držitelem ERC Starting Grantu v oblasti humanitních historických věd plně zakotveným na české instituci. Současně je zástupcem vedoucího Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení. Díky svým výsledkům získal řadu ocenění, mimo jiné Prémii Otto Wichterleho pro mimořádně perspektivní vědecké pracovníky Akademie věd ČR (2016) nebo Seal of Excellence Evropské komise (2023). Působil i v řadě dalších akademických institucí v Evropě. Doktorát získal na pařížské Sorbonně a na Univerzitě Karlově v Praze.
Aktuálně chystá k tisku několik svazků shrnujících dosavadní výsledky řešení ERC projektu, ke kterým se svým týmem došel, zejména knihu The Greatest Debate o pražské kvodlibetní debatě z roku 1409 či svazek o vídeňském kvodlibetu z roku 1429. Je vedoucím zahraniční ediční řady Intellectual Practice and Thought at Late Medieval And Early Modern Universities u prestižního belgického nakladatelství Brepols. V nedávné době připravil do tisku svazek Studying the Arts in Late Medieval Bohemia (Brepols, 2021). Je autorem řady vědeckých studií, editorsky se podílel například na knihách A Companion to Jan Hus (Brill, 2015; spolu s Františkem Šmahelem), či Jeroným Pražský. Středověký intelektuál, mučedník české reformace a hrdina národní tradice (Filosofia, 2018) a také na souboru studií o myšlení Jana Husa a jeho učitelů (Filosofický časopis, 2015).
Ota Pavlíček VIDEO MEDAILON
Foto: Nadace Neuron
Více též na SeznamZprávy, Wired, Forbes
---
O ceně
O laureátech Cen Neuron rozhoduje nezávislá vědecká rada složená z desítek špičkových českých vědců ve spolupráci s odborníky z celého světa. Každoročně předává ocenění v oborech biologie, fyzika, chemie, matematika, medicína, společenské vědy a computer science.
Ceny se udělují ve čtyřech kategoriích.
Cena Neuron pro významné české vědce, kteří působí doma i v zahraničí a kteří svým objevem nebo dlouhodobou prací zásadně přispěli k rozvoji vědy, posílili jméno České republiky a jsou vzorem a inspirací pro ostatní členy vědecké komunity.
Cena Neuron pro nadějné vědce za dosavadní výsledky a jako povzbuzení do další práce.
Cena Neuron za rozvíjení lásky k vědě pro pedagogy a popularizátory vědy, kteří svou prací probouzejí nadšení v mladších generacích a pomáhají jim na jejich cestě za vědeckým poznáním. Cena se uděluje od roku 2024.
Cena Neuron za propojení vědy a byznysu pro vědce a ekonomovy, kteří uskutečnili výjimečný vědecký transfer a jejich objev nebo vynález se od základního výzkumu přesunul ke komerčnímu využití.
Ocenění v prvních třech kategoriích jsou spojena s finanční prémií 500 tisíc korun.
Fotogalerie: Lukáš Biba/Nadace Neuron
- Zveřejněno: 20. 1. 2025 8:47