studentům vysokých kol, kteří hledají téma pro svou písemnou práci;
doktorandům a postdoktorandům, kteří se chtějí zabývat českou mluvnicí;
pedagogům na vysokých kolách, jim mohou dát inspiraci při vypisování témat diplomových a rigorózních prací, referátů v seminářích k mluvnici, nauce o slovní zásobě, stylistice a dalím disciplínám;
studentům a pedagogům středních kol, kteří se účastní seminářů a jiných volitelných předmětů k českému jazyku a/nebo speciální přípravy na jazykovědné studium;
iroké obci domácích i zahraničních zájemců o český jazyk, kteří se nebojí práce s počítačem a internetem a měli by chu spolu s námi zjiovat, jak vlastně vypadá jazyk dneních titěných textů.
K práci je potřeba vyjednat si přístup k Českému národnímu korpusu, stáhnout si obsluné programy (zejména korpusový manaer Bonito) a zvládnout základy práce s korpusem. Informace lze získat a ve potřebné vyřídit po síti prostřednictvím adresy http://ucnk.ff.cuni.cz, která nabízí přístup k reprezentativnímu souboru textů z 90. let; ty pak lze prohledávat nejen v rámci spolupráce s naím projektem, ale i k různým jiným účelům.
Pokud se rozhodnete přispět k naemu projektu svými vyhledávkami, ulote je prosím (po nezbytném opracování, jak je v nabídkách uvedeno, a se zobrazením kódů zdrojových textů, které doporučujeme volit a těsně před uloením) na svůj disk. Pro uloení zadejte tyto podmínky: kód Windows 1205, nezarovnávat KWIC, číslovat řádky, uloit vechny řádky. Pak soubor polete jako přílohu e-mailu kontaktnímu pracovníkovi.
Následující nabídky obsahují úvod do problematiky, příklady vhodných dotazů, rady pro dalí zpracování vyhledávky a e-mail pracovníka, který má v rámci projektu příslunou oblast výzkumu na starosti. S ním lze diskutovat o metodě vyhledávání i o dalím zuitkování vyhledávek.