Logo Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i.
O ÚMCH | VÝZKUM | KONFERENCE A PŘEDNÁŠKY | SLUŽBY | KNIHOVNA
MOŽNOSTI STUDIA | KONTAKT | NOVINKY | KULTURNÍ AKCE | ODKAZY
Školitel
(případně konzultant)
RNDr. Petr Štěpánek, DrSc.
Název     tématu Nové termosensitivní polymery, kopolymery a nanočástice pro biologické aplikace
Anotace V posledních letech je věnována velká pozornost "inteligentním" polymerním systémům, které vykazují silnou nelineární odezvu na změnu vnějších podmínek. Důležitým typem těchto polymerů jsou termoresponsivní polymery, které se při ohřívání v roztoku stanou nerozpustnými nad určitou kritickou teplotou. Pokud je tato teplota v okolí teploty lidského těla, lze uvažovat o aplikaci takových polymerních systémů pro biomedicínské účely například v souvislosti s výzkumem nádorů jejichž teplota je vyšší než fyziologická teplota. Inverzní teplotní závislost rozpustnosti takových polymerů lze využít pro cílené srážení polymerů nesoucích např. biologicky aktivní skupiny v místech s vyšší teplotou.

Dosud nepříliš zkoumaným typem termosensitivních polymerů jsou polyoxazoliny, které vykazují určité výhodné vlastnosti ve srovnání s jinými šířeji studovanými termosensitivními polymery: 1. jejich struktura je bližší k polypeptidům nežli u více studovaných polymerů N-isoproplylakrylamidu, neboť amidický uhlík je umístěn v hlavnim řetězci a ne v boční skupině; 2. polyoxazoliny mohou být syntetizovány řízenou polymerací vedoucí k úzké distribuci molekulových vah polymeru, což je důležité pro biologické aplikace; 3. různé monomery polyoxazolinového typu jsou snadno kopolymerizovatelné čímž lze vytvořit různé blokové, roubované či gradientové kopolymery a jejich nanočástice s řiditelnou kritickou teplotou rozpustnosti.

Cílem výzkumu v rámci tohoto tématu je syntéza termosensitivních polymerů polyoxazolinového typu, studium jejich fyzikálně-chemických vlastnstí a způsobů řízení odezvy na změnu teploty s výhledem jejich možného použití v biomedicinálních aplikacích, například pro cílený transport léčiv.

Přehled obsahu English version Czech versionISO WIN ASC
Vytvořeno dne 31.3.2009 ze zdroje upraveného naposled dne 12.2.2009.