|
Dnes je
Pondělí 20. 7. 2009 |
|
|
|
|
|
|
Statut Rady pro popularizaci vědy Akademie věd ČR
I.
Postavení Rady pro popularizaci vědy
- Rada pro popularizaci vědy Akademie věd České republiky (dále jen RPV) se zřizuje podle čl. 19, písm. I) Stanov AV ČR jako stálý pomocný a poradní orgán Akademické rady AV ČR (dále jen Akademické rady) pro popularizaci vědeckých výsledků.
- RPV projednává zásadní koncepční a realizační otázky popularizačních aktivit Akademie věd ČR při propagaci vědeckých výsledků výzkumu a vývoje a transferu technologií.
- RPV se vyjadřuje k zaměření činnosti Tiskového odboru SSČ (dále jen „TiO“) a tuto činnost sleduje a hodnotí.
- RPV svou činnost vykonává v úzké spolupráci s pracovišti AV ČR, vysokými školami a dalšími výzkumnými institucemi.
- Činnost RPV zajišťuje po organizační a technické stránce TiO.
II.
Hlavní úkoly Rady pro popularizaci vědy
Úkolem RPV je zejména:
- Zpřístupňovat a vysvětlovat nové vědecké poznatky a vědecké postupy široké veřejnosti a tím podpořit větší zájem o vědecké poznání, racionální přístup k novým poznatkům, zvyšování úrovně vzdělanosti a inspirovat i mladé talenty k pozdější práci v oblasti výzkumu.
- Zabývat se obecnou problematikou popularizační a propagační činnosti v rámci AV ČR, shromažďovat a zobecňovat dobré zkušenosti z této oblasti a tím přispívat ke zvyšování její úrovně.
- Organizovat ve spolupráci s TiO tiskové konference a další mediální aktivity směřující k popularizaci výsledků badatelského a cíleného výzkumu.
- Dávat Akademické radě podněty a doporučení k přípravě koncepce a programu popularizační a propagační činnosti a vyjadřovat se k návrhu těchto materiálů.
- Využívat k popularizaci vědy webové stránky Akademie věd ČR.
- Sledovat a všestranně podporovat rozvoj komunikace a spolupráce v oblasti popularizace vědy mezi vědeckými pracovišti AV ČR, vysokými školami i dalšími výzkumnými institucemi a navazovat trvalé kontakty s médii.
- Vedle svých zasedání je RPV oprávněna samostatně pořádat i další akce směřující k naplňování jejích úkolů, např. porady s pracovníky pracovišť AV ČR odpovědnými za popularizační činnost, odborné semináře apod.
III.
Složení Rady pro popularizaci vědy
- Předseda RPV je jmenován a odvoláván Akademickou radou a je jí odpovědný za činnost RPV. Předkládá Akademické radě návrhy vyplývající z plnění úkolů RPV.
- Členy RPV jmenuje a odvolává Akademická rada na základě návrhů ředitelů pracovišť AV ČR (přitom se přihlíží k poměrnému zastoupení vědních oblastí) a vyzvaných odborníků z médií.
- Místopředsedu volí z řad členů RPV zasedání RPV.
- Užší výkonnou složkou RPV je Výkonný výbor, který tvoří předseda, místopředseda a 13 dalších členů RPV, schvalovaných RPV na návrh předsedy. Výkonný výbor operativně připravuje materiály a náměty pro členy RPV. V případě naléhavých skutečností může Výkonný výbor rozhodnout a dodatečně svá rozhodnutí předložit nejbližšímu jednání RPV ke schválení.
- Funkční období RPV je čtyřleté. Členství v RPV končí uplynutím funkčního období, příp. vzdáním se členství nebo odvoláním na základě usnesení Akademické rady.
- Členství v RPV je čestné; členové mají nárok na úhradu přiměřených cestovních výdajů spojených s výkonem funkce.
- Funkci tajemníka RPV vykonává odborný pracovník TiO. Tajemník je členem RPV a Výkonného výboru.
IV.
Jednání Rady pro popularizaci vědy
- Otázky spadající do působnosti RPV musí být projednány a rozhodnuty na zasedání RPV. O zasedáních pořizuje tajemník RPV zápis, který schvaluje předseda RPV.
- RPV se schází podle potřeby, nejméně však dvakrát do roka. Její zasedání musí být svoláno do 30 dnů, dá-li k tomu podnět předseda AV ČR, Akademická rada či její předsednictvo, nebo požádá-li o to alespoň pět členů RPV.
- Zasedání RPV řídí předseda, příp. místopředseda nebo předsedou pověřený člen RPV.
- RPV je schopná usnášení, je-li přítomna nadpoloviční většina členů. Svá rozhodnutí a usnesení přijímá většinou hlasů přítomných členů.
V.
Závěrečná ustanovení
- Tento statut byl projednán na 1. zasedání RPV dne 14. září 2005 a schválen 9. zasedáním Akademické rady dne 25. října 2005.
- Statut nabývá účinnosti dnem schválení.
| |
|
|